Ziemassvētku periodā aktuāla kļūst atbrīvošanās no elektrisko spuldzīšu virtenēm, kas savu ir nokalpojušas un vairs nav nepieciešamas. Arī nolietotas Ziemassvētku lampiņas ir elektrotehnika, kas klasificējama kā bīstamie atkritumi, tāpēc tās nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteinerā, atgādina “Zaļās jostas” vides izglītības vadītāja Aija Caune.
Bezmaksas elektrotehnikas nodošanas akcijas ir tikai viens no iespējamiem veidiem, kā pareizi atbrīvoties no nolietotas elektrotehnikas. Lai elektrotehnika neradītu apdraudējumu, “Zaļā josta” ir sagatavojusi padomus pareizai šādu atkritumu apsaimniekošanai.
Visas elektropreces, elektrotehnika, akumulatori un baterijas Eiropas Savienībā tiek īpaši marķētas, lietojot apzīmējumu - pārsvītrotu atkritumu konteineru. Šis marķējums norāda, ka attiecīgo preci nedrīkst likt kopējā sadzīves atkritumu konteinerā.
Ja gaismiņu virtenes savu ir nokalpojušas, tās, tāpat kā jebkuru citu elektrotehniku, ir jānodod atbilstošai utilizācijai. No tām var atbrīvoties, nododot kādā no 69 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā. Sev tuvāko laukumu var atrast interneta vietnē www.atkritumi.lv vai www.skiroviegli.lv.
Nododot elektrotehniku, jāņem vērā, lai tā nebūtu izjaukta.
Lai iekārtas kalpotu ilgāk, tās atbilstoši jāuztur. Piemēram, lai elektriskā tējkanna vai veļas mazgājamā mašīna kalpotu ilgāk, tā periodiski jāatkaļķo.
Tikpat pirms elektrotehnikas izmešanas būtu jāizvērtē, vai salūzusī iekārta vēl ir labojama un lietojama atkārtoti. Ja tā ir izmantojama, bet pašam vairs nav nepieciešama, iespējams, iekārtu var nodot kādam citam, piemēram, aiznesot uz “CleanR” būvgružu, būvniecības materiālu un remonta lietu apmaiņas punktu, kur tā varēs atrast sev jaunu lietotāju.
Elektroiekārtas tiek ražotas no vērtīgiem materiāliem, kurus pārstrādājot, var atgūt un izmanto atkārtoti tādas izejvielas kā zeltu, sudrabu, varu vai citus retus metālus. Šķirošana ļauj efektīvi izmantot resursus, samazinot vajadzību pēc jaunu materiālu ieguves.
Nodotā elektrotehnika tiek izjaukta, un daļa materiāla var tikt izmantota atkārtoti. Tas ne tikai ietaupa resursus, bet arī samazina jaunu produktu ražošanai nepieciešamo enerģiju.
Turklāt elektroiekārtas ir būtiski šķirot un neizmest sadzīves atkritumos, jo tās satur bīstamos materiālus, piemēram, svinu, dzīvsudrabu, bromētus liesmas slāpētājus u.c. Šķirojot elektrotehniku, bīstamās sastāvdaļas tiek atbilstoši atdalītas un iznīcinātas vai pārstrādātas, tādējādi tās nevar nonākt augsnē, ūdenī vai gaisā, to piesārņojot.