10 padomi, kā atbrīvoties no paģirām

© f64.lv, Dāvis Ūlands

Vājums, nogurums, galvassāpes, sausa mute, kuņģa darbības traucējumi un miglaina atmiņa - šo blakņu "komplektu" mēdz dēvēt par paģirām, kaut pareizāk būtu tās saukt par saindēšanos, stāsta farmaceite Juta Namsone.

Pārāk liela alkohola, tai skaitā alus, deva saistāma ar trim atbildes reakcijām organismā - iekaisumu, kas saistīts ar ķīmisko vielu iedarbību (tai skaitā enzīmu klātbūtni) un iejaukšanos hormonālajā sistēmā; dehidratāciju, jo ir bijusi pastiprināta urinēšana; miega traucējumiem, jo ballējoties miegs nav bijis pilnvērtīgs un organisms nav atpūties.

Farmaceite atgādina, ka alkohols var mijiedarboties ar noteiktiem medikamentiem un izraisīt blakusparādības, piemēram, reiboni, miegainību, koncentrēšanās traucējumus. Pie tādiem līdzekļiem pieskaitāmi, piemēram antidepresanti un atsevišķi medikamenti, kas ārstē trauksmi. Arī zāles pret alerģiju var negatīvi mijiedarboties ar alkoholu. "Konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu, un noskaidrojiet, vai konkrēto medikamentu un alkohola lietošana izraisīs mijiedarbību un kādas ir iespējamās blakusparādības," aicina Juta Namsone.

Līdz šim zinātne nav nākusi klajā ar pilnīgi nekaitīgu brīnumtableti, kas atrisinātu skādi, ko rada pārāk daudz alus kausu. Lūk, praktiski padomi simptomu mazināšanā!

unsplash.com

1. Dzeriet daudz ūdens

Alkohols darbojas kā diurētiķis - dažu stundu laikā pēc četru alkoholisko dzērienu devām, jūs varat izvadīt līdz pat litram urīna.

Lai gan pilnībā nenovērsīs sekas, šķidruma uzņemšana, padzeroties ūdeni vai citu bezalkoholisku šķidrumu, ir no svara. Ūdens arī var palīdzēt asinsritei nogādāt barības vielas un skābekli audiem, un izvadīt atkritumvielas, kas radušās no pārmērīga alkohola patēriņa.

Pilnībā atspēkots ir viens no populārākajām paģiru ārstēšanas mītiem - "paģiru lāpīšana" ar alkoholu. Tā uz brīdi var sniegt atvieglojumu, taču ilgtermiņā stāvoklis tikai pasliktināsies.

unsplash.com

2. Lietojiet sporta dzērienus

Sporta izotoniskie dzērieni satur minerālvielas, ko sauc par elektrolītiem, piemēram, nātriju, kāliju, magniju un kalciju, un ir paredzēti, lai palīdzētu papildināt zaudētās barības vielas un ātri rehidratētu organismu. Tie arī paaugstinās glikozes līmeni asinīs un var paaugstināt nātrija līmeni, palīdzot muskuļu šūnām uzņemt un izmantot ūdeni.

"Ja sporta dzēriena nav, dzeriet ūdeni un ēdiet produktus, kuru sastāvā ir elektrolīti, piemēram, sāļie cepumi, kuros ir 488 miligrami (mg) nātrija uz 30 ml, vai vidēji lielu banānu (422 mg kālija), vārītus spinātus (157 mg magnija uz tasi ), mandeles (385 mg kalcija uz tasi), ar ūdeni bagātus produktus - arbūzu, gurķus. Ja paģiras noris ar vemšanu, šiem produktiem pirms ēšanas uzkaisa sāli," iesaka uztura speciāliste Anita Baumane.

unsplash.com

3. Atjaunojiet enerģiju ar vitamīniem

Daži paģiru simptomi rodas vitāli nepieciešamu barības vielu trūkuma dēļ. Farmaceite Juta Namsone skaidro: "C un B12 vitamīna rezerves īpaši ietekmē alkohola lietošana. Pētījumi liecina arī par saistību starp alkohola lietošanu un novājinātu imūnsistēmu, kas pasliktina organisma aizsargspēju. Ja mājās šo vitamīnu nav, vielu trūkumu jāpapildina ar piemērotu uzturu. Olas ir lielisks enerģiju ražojošā B vitamīna avots, papildinot tās ar tītara fileju un pilngraudu galeti. Savukārt C vitamīns iegūstams, piemēram, ar brokoļiem, apelsīniem, sarkano papriku, kivi un zemenēm.

unsplash.com

4. Palieliniet cukura līmeni

Alkohols var ietekmēt cukura līmeni asinīs, kas var veicināt tādas intoksikācijas sekas kā nogurumu, aizkaitināmību un vājumu. Uzkodas, kurās ir daudz ogļhidrātu un cukuru, var paaugstināt cukura līmeni asinīs un sniegt tūlītēju enerģiju. Ne velti grauzdiņi ar medu brokastīs jau izsenis tiek uzskatīti par dabisku paģiru līdzekli! Tomēr tikpat labi cukurs var arī kaitēt (liels kaloriju daudzums!). Vēlamāks būtu vistas buljons ar pilngraudu nūdelēm un dārzeņiem, kas satur vitamīnus, šķiedrvielas un ogļhidrātus.

unsplash.com

5. Neaizmirstiet par zāļu tējām

Dažiem cilvēkiem paģiru izraisīta trauksme var būt emocionāli tikpat apgrūtinoša kā fiziski paģiru simptomi. Kādā pētījumā fiksēts, ka kautrīgiem cilvēkiem nākamajā dienā pēc alkohola lietošanas bija lielāks trauksmes līmenis. "Lai gan trūkst spēcīgu pierādījumu par zāļu tēju ar nomierinošu efektu, piemēram, piparmētru vai kumelīšu lietošanu paģiru mazināšanai, tā tomēr nav slikta doma," saka farmaceite. Kā bonuss, nomierinošas zāļu tējas var palīdzēt aizmigt un mazināt kuņģa darbības traucējumus.

unsplash.com

6. Nomieriniet imūnsistēmu ar pretiekaisuma līdzekļiem

Pētījumi liecina, ka organisma cīņa ar izdzerto alkoholu rada skaidru imunoloģisku reakciju, izraisot citokīnu izdalīšanos. Citokīni ir olbaltumvielas, kuru mērķis ir palīdzēt organismam atgūties, bet tie arī veicina simptomus pēc pārmēru iedzeršanas. "Pret sāpēm var lietot bezrecepšu nesteroīdos pretiekaisuma pretsāpju līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu, naproksēna nātriju vai aspirīnu. Taču šie medikamenti var kairināt kuņģi, tāpēc nelietojiet tos, ja sāpes ir vēderā vai kuņģa zonā un nekādā gadījumā tad, ja ārsts ir aizliedzis," skaidro Juta Namsone un iesaka izvairīties no acetaminofēna jeb paracetamolu, jo tas, tāpat kā alkohols, tiek metabolizēts aknās, un retos gadījumos tam var būt toksiska ietekme, piemēram, ja lietojat lielu zāļu devu un organismā jau ir augsts alkohola līmenis.

unsplash.com

7. Izmēģiniet ingveru pret sliktu dūšu

Ingvers ir viens no labākajiem dabiskajiem līdzekļiem kuņģa darbības traucējumu mazināšanai, kas bieži vien ir paģiru simptoms. Tiek uzskatīts, ka ingverā esošie ķīmiskie savienojumi var mazināt kuņģa sāpes un palīdz gremošanas darbībai. Tāpēc, lai nomierinātu kuņģi, uzvāriet ingvera tēju vai, ja spējat, grauziet svaigu ingveru.

unsplash.com

8. Izsvīstiet paģiras, ja jūtaties pietiekami labi, lai vingrotu

No visiem iespējamajiem un populārajiem mājas līdzekļiem pret paģirām, vingrošana ir viens no labākajiem, jo kustības paātrina skābekļa plūsmu smadzenēs un palielina garastāvokli uzlabojošo hormonu daudzumu, kā arī veicina sārņu izvadīšanu no organisma. Tomēr vingrojumiem paģiru laikā jābūt ar zemu vai vidēju intensitāti, jo intoksikācija negatīvi ietekmē izziņas spējas, motoro kontroli un koordināciju. Turklāt vēl jo vairāk nekā parasti ir svarīgi dzert ūdeni pirms un pēc vingrošanas, jo organisms jau ir dehidrēts no pārmērīgas alkohola lietošanas.

unsplash.com

9. Atgriezieties gultā, lai atjaunotu diennakts ritmu

Daudzi paģiru simptomi ir saistīti ar sliktu miegu pēc alkohola lietošanas, teikts prestižās Meijo klīnikas (Mayo Clinic) interneta vietnē. Diemžēl alkohols tikai sākotnēji var likt justies miegainam; tomēr tas negatīvi ietekmē miega kvalitāti, proti, tie, kuri iedzēruši par daudz un "atslēdzas", neaizmieg dziļā un produktīvā miegā, kas ir svarīgs, lai atjaunotos. Maz ticams, ka dzēruma miegs sniegs atpūtu. Alkohols izjauc diennakts ritmu un ietekmē miega ciklu. Savukārt slikts miegs ir saistīts ar aizkaitināmību un depresiju, un alkohols, kas ir emocijas nomācošs līdzeklis, var saasināt šīs sekas.

unsplash.com

10. Meklējiet tuvējo aptieku!

Bieži vien pēc kārtīgas izpriecāšanās un negausīgas alkohola lietošanas cilvēkiem ir kauns meklēt palīdzību aptiekā, paredzot, ka pretī saņems nosodījumu. "Gribu iedrošināt ikvienu sliktas pašsajūtas gadījumā, neslēpjot tās cēloni, vērsties pie mediķiem, tai skaitā - farmaceitiem tuvējā aptiekā. Saņemsiet ieteikumus un palīdzīgi medikamenti būs pieejami uzreiz," uzsver Juta Namsone.

Dzīvo gudri!

Lai gan daudziem cilvēkiem Ziemassvētki šķiet gada skaistākais laiks, kas pārpildīts ar viesu uzņemšanu un viesos došanos, tomēr daudzi izjūt stresu, rīkojot viesības. Lai šo uzdevumu padarītu vieglāku, ir atklāta jauna formula, kas sakņojas datos un ir izstrādāta, lai palīdzētu izveidot izcilu Ziemassvētku balli, raksta “Daily Mail”.

Svarīgākais