4 padomi, kā izvairīties no pārēšanās Līgo svētkos

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Bagātīgi klāti svētku galdi, grila sezonas gardumi un pikniki pie dabas - vasarā roka tā vien sniedzas pēc papildporcijas vai kāda neveselīga našķa, pat tad, ja iepriekš jau apēsts gana daudz. Kārdinājumu pārpilnība mēdz novest pie pārēšanās, kā rezultātā ilgi gaidīto atpūtu sabojā gremošanas traucējumi un slikta pašsajūta. Kas jāņem vērā, lai tā nenotiktu, un kā rīkoties tad, ja tomēr gadījies apēst par daudz, stāsta farmaceite Ivanda Krastiņa.

f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

1. Nesēdieties pie galda izsalkuši!

Viena no biežāk pieļautajām kļūdām - zinot, ka vakarā gaidāma sātīga maltīte, cilvēki pa dienu cenšas ierobežot uzņemto ēdiena daudzumu. Ja cilvēks sāk ēst, būdams izsalcis, gluži neviļus viņam sanāk apēst vairāk nekā plānots. Sāta sajūta rodas vien aptuveni pēc 20-30 minūtēm, un šajā laikā iespējams apēst ievērojamu daudzumu ēdiena. Pirms svinībām ieteicams ēst tāpat kā ierasts, ieturēt vieglas un veselīgas maltītes, iekļaujot ēdienkartē produktus, kas veicina gremošanas sistēmas darbību, piemēram, dārzeņus, skābpiena vai pilngraudu produktus.

f64.lv, Oļesja Sokolova-Godovaņuka

2. Ēdiet bez steigas!

Pārēšanās nepatīkamie simptomi saistīti ne vien ar uzņemtā ēdiena daudzumu, bet arī pārlieku strauju ēdiena uzņemšanu un nepietiekamu tā sakošļāšanu. Ēdiet lēnām, katru kumosu rūpīgi sakošļājot. Tādā veidā organismam būs vieglāk pārstrādāt uzņemto barību, un ātrāk sajutīsieties paēduši.

f64.lv, Oļesja Sokolova-Godovaņuka

3. Kustieties ēšanas starplaikos!

Turpinot sēdēt pie galda, roka pati stiepsies pēc našķiem un uzkodām, pat ja ēst vairs nemaz negribēsies. Dodieties lēnā pastaigā, veltiet laiku kādai aktivitātei vai laidieties dejā - pēc ēšanas vēlams izkustēties, tādējādi veicinot gremošanas sistēmas darbību un sadedzinot liekās kalorijas.

f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

4. Pievērsiet uzmanību tam, ko ēdat!

"Svinībās nereti tiek ēsti trekni, asi, piparoti un žāvēti produkti, kas apgrūtina gremošanas sistēmas darbību, kairina kuņģi un veicina kuņģa skābes izdalīšanos. Negatīva ietekme ir arī alkoholam un ēdieniem, kas satur daudz cukura - tie veicina pūšanās un rūgšanas procesus zarnās, turklāt pārmēru paaugstina cukura līmeni asinīs. Kā ikdienā, tā svētkos maltītei jābūt sabalansētai, jāēd produkti, kas satur pietiekami daudz olbaltumvielu, jāuzņem gana daudz šķidruma. Lai uzlabotu gremošanas sistēmas darbību, noderēs pilngraudu produkti, kas veicina labvēlīgo baktēriju veidošanos un dārzeņi, kas normalizē vēdera izeju un attīra zarnu traktu no toksīniem. Īpaši vērtīgi ir skābēti un fermentēti produkti, piemēram, kāposti un gurķi. Tie palīdzēs labāk sašķelt un absorbēt uzņemtās barības vielas, kā arī veicinās zarnu mikrofloras atjaunošanos," stāsta farmaceite Ivanda Krastiņa.

f64.lv, Rūta Kalmuka

Pēc pārēšanas - zāļu tēja un atslodze

Ja pārēšanās izraisījusi gremošanas traucējumus, vislabāk palīdzēs tīrs ūdens vai zāļu tējas, kas veicinās gremošanas sistēmas darbību, nomierinās organismu un ļaus ātrāk izvadīt no organisma sāli. Nav ieteicams lietot melno vai zaļo tēju, to vietā priekšroku dodot, piemēram, kumelīšu, piparmētru, fenheļa vai ķimeņu tējai. Pret vieglu nelabumu palīdzēs ingvera tēja ar citronu. Savukārt nākamajā dienā pēc pārēšanās ieteicams lietot daudz šķidruma un atslogot gremošanas sistēmu, ieturot vieglas maltītes un dodot priekšroku tādiem produktiem kā kefīrs, biezpiens, jogurts, dārzeņu zupa, auzu pārslu putra, augļi un dārzeņi. Tāpat vēlams veltīt laiku fiziskajām aktivitātēm, vienlaikus nepārslogojot organismu un ļaujot tam pienācīgi atgūties.

"Piedzīvojot smaguma sajūtu vēderā, palīdzēs preparāti, kuru sastāvā ir gremošanas fermenti - lipāze, amilāze, proteāze, kas palīdz ātrāk sašķelt uzņemtos ogļhidrātus, taukus un olbaltumvielas. Vēdera pūšanos mazinās līdzekļi, kas satur simetikonu - aktīvo vielu, kas sadala kuņģī un zarnu traktā esošos gāzu pūslīšus. Ja novērojamas vēdersāpes vai slikta dūša, talkā var ņemt kuņģa pilienus, aktīvo ogli vai kādu citu aptiekās iegādājumu preparātu, kas mazinās atbilstošos simptomus. Aizcietējumu gadījumā ieteicams dzert daudz šķidruma, bet nākamajā dienā ēst produktus, kas satur šķiedrvielas, piemēram, pilngraudu produktus vai dārzeņus, ieteicami arī skābpiena produkti. Kuņģa dedzināšanu novērsīs preparāti, kas neitralizē kuņģa skābi. Piemērotāko līdzekli atbilstoši pacienta simptomiem un veselības stāvoklim palīdzēs atrast farmaceits," uzsver farmaceite Ivanda Krastiņa.

Dzīvo gudri!

Iemesls, kāpēc cilvēki ir vieni jeb viņiem nav otrās pusītes, var būt dažādi. Vieniem vienkārši negribas attiecības, bet citiem atkal ir grūtības, neizdodas izveidot ciešu savienību ar otru cilvēku. Var šķist, ja nemitīgi neveicas mīlas jomā, jūsos ir kāda vaina. Taču tā nav! Izrādās, ka pievilcīgiem cilvēkiem ir grūti atrast mīlestību dažādu iemeslu dēļ!

Svarīgākais