4 padomi, kā parūpēties par zālāju sausajā un karstajā laikā

© unsplash.com

Vasara šogad lutina ar karstu laiku, bet diemžēl arī ilglaicīgu sausumu. Pēc vēlajām pavasara salnām, šis ir milzīgs pārbaudījums augiem.

"Civinity" dārzniece Janute Stulgaite saka, ka šis jau ir force majeure.

Īpaši smags pārbaudījums sausā vasara un karstums ir pilsētas zaļajiem apstādījumiem. Jau šobrīd zāle visur ir kļuvusi vairāk dzeltena, kā zaļa. Pilsētā gaiss ir vēl karstāks un sausums izspraužas skaudrāk, jo ne visur ir iespēja apstādījumus regulāri laistīt.

unsplash.com

1. Zālāju laistīšana

Janute skaidro, ka šobrīd, kad sausums ir bijis jau tik ilgstošs, nav jēgas laistīt zālājus pa drusciņai, nedaudz katru dienu. Neliels ūdens daudzums, kaut bieži, tāpat aiztek prom, zāle nepadzerās. Ja ir iespēja, tad ir jālaista reti, bet pamatīgi, tas nozīmē pa 10 - 20 l ūdens uz kvadrātmetru zālājam. Laistīšanai jānotiek agri no rīta vai vēlu vakarā. Ja kārtīgi salej zālienu, ziemcietes, krūmus un koku apdobes, tad nākamā laistīšana var būt pēc 3-4 dienām, pat šādā karstā laikā. Laistīšanai labākais laiks ir no rīta vai vakaros, lai saudzētu augus un neradītu tiem lieku stresu, laistot pašā dienas vidū, kad ir lielākais karstums. Laistīšana dienas vidū un karstajos saules staros var atstāt izdedzinātas pēdas uz augu lapām, kas rodās saulei intensīvi karsējot tikko aplaistītos augus un apdedzinot auga lapas no ūdens pilēm uz tiem.

pexels.com

2. Zālāju pļaušana

Karstā laikā un sausuma periodā zāli pļaut nevajadzētu, katrā ziņā, ja to dara, tad nevajadzētu ļaut zemāk par 7-8 cm. Šajā karstumā, nopļaujot zemāk, zālāju saknes būs mazāk pasargātas no karstuma. Tas attiecās uz zālājiem, ko regulāri laista un kas turpina augt. Izkaltuši un dzelteni zālāji neaug, tomēr ir jāseko līdzi, ja zāle nav ilgi pļauta, ir izaugusi gara un tagad arī sadzeltējusi un izkaltusi, tad to noteikti ir jānopļauj, lai mazinātu ugunsdrošības riskus. Īpaši tas attiecās uz zālājiem, kas atrodas mežu tuvumā.

unsplash.com

3. Zālāju mēslošana

Mēslojumu tagad karstumā neliek. Parasti zālāju mēslo četras reizes sezonā. Tagad, nākamā mēslošanas reize ir jūlijā, kad zālāju mēslo ar kāliju. Tomēr nevajadzētu to sausā veidā izkaisīt zālājā, tam nebūs nekāda labuma. Mēslojums ir jānodrošina kopā ar ūdeni, lai tas veiksmīgi uzsūktos augos.

unsplash.com

4. Par zālājiem pēc karstuma perioda

Tā kā pilsētas zālāji parasti nav tīri, tas ir nav iesētas noteikta veida zāles sēklas, bet ir dažādi augu samaisījumi, tajā skaitā daudz nezāles, tad pēc pirmajiem lietiem, nezāles būs tās, kas zaļos visātrāk un atjaunosies ātrāk. Zālāju augi nav tik izturīgi pret karstuma un sausuma radīto stresu un bojājumiem, tādēļ ļoti iespējams, ka zālāju sēklas nāksies sēt klāt jau šajā sezonā.

Tāpat, tagad, karstajā un sausajā laikā nevajadzētu arī apriezt krūmus, jo, ja to darīs tagad, krūmi no augšpuses apdzeltēs un vairs nebūs skaisti.

Kopumā galvenais padoms šajos laikapstākļos - laistīt, laistīt un laistīt. Augu attīstībai ir nepieciešams noteikts mitruma daudzums. Vasarā no sausuma cietuši augi daudz sliktāk pārziemo un nākamajā gadā visticamāk būs jāatjauno dārza sortiments.

Dzīvo gudri!

Laba veselība ir cieši saistīta ar jauneklīgumu. Jo labāka būs pašsajūta, jo labāk izskatīsieties. Savukārt laba veselība ir cieši saistīta ne tikai ar fiziskām aktivitātēm, bet arī uzturu. Eksperti izceļ četras lietas, kuras ieviest savā ikdienas ēdienkartē, lai varētu ilgāk saglabāt labu veselību un jauneklīgumu!

Svarīgākais