7 noderīgi padomi mājokļa lielajai tīrīšanai

© pexels.com

Ikviens zina, cik patīkama ir tikko iztīrīta un sakārtota mājokļa sajūtai. Bet ar ko sākt, kā sevi organizēt? Ar noderīgiem tīrīšanas padomiem dalās eksperts Juris Zālītis.

unsplash.com

1. Izveidojiet sarakstu

Lielā ģenerāltīrīšana ir apjomīgs darbs jebkura lieluma mājoklī, tāpēc svarīgi koncentrēties uz svarīgāko. Pirms darbu sākšanas izteicams izveidot nelielu sarakstu ar visiem darbiem, ko vēlaties paveikt. Tas palīdzēs būt organizētam un koncentrēties darbam.

unsplash.com

2. Atbrīvojieties no liekā

Viens no pirmajiem darbiem, ko paveikt tīrīšanas ietvaros, ir atbrīvoties no lietām, kas ir salūzušas vai bojātas, rada pārblīvētas telpas sajūtu vai jums vairs nav vajadzīgas. Ieteicams paturēt prātā zaļā dzīvesveida principus: teju jebkura lieta, kas jūsu mājoklī kļuvusi lieka, var lieti noderēt kādam citam, tāpēc vienmēr labāk ziedot, atdot, salabot un izmest tikai tad, ja citu alternatīvu nav. Sociālajos tīklos ir ne mazums grupu, kur piedāvāt sev nevajadzīgo, tāpat lietas var nogādāt labdarības iestādēs. Svarīgi arī tas, lai izmešanai paredzētā lieta tiek atbilstoši sašķirota un pārstrādāta, nevis nonāk kopējā atkritumu poligonā. Piemēram, vecos aizkarus vai apģērbu var ziedot labdarības organizācijām vai atstāt kādā no specializētajiem konteineriem tekstilam, no kurienes tie tiek nogādāti labdarībai un otrreizējai lietošanai.

pexels.com

3. Ievērojiet pareizus tīrīšanas principus

Tīrīšanas princips - no augšas uz leju, no telpas uz telpu: tīrīšanas laikā sāciet no katras telpas augstākā punkta un virzieties lejup. Tas nodrošinās, ka visi putekļi vai gruži, kas nokrīt tīrīšanas laikā, tiek savākti. Šāda pieeja arī palīdzēs pieturēties pie plāna. Līdzīgi, var ievērot principu - sākumā sakārtot un iztīrīt vienu telpu, un tikai tad dodieties uz nākamo. Pretējā gadījumā var rasties situācija, ka mētājaties no telpas uz telpu, darbu kārtība sajūk un rodas sajūta, ka padarīts liels darbs, bet īsti tīra nav ne viena no telpām.

pixabay.com

4. Izmantojiet atbilstošus tīrīšanas līdzekļus

Izmantojiet atbilstošus tīrīšanas līdzekļus katrai virsmai, kā arī izvairieties no spēcīgu ķīmisko vielu lietošanas, kas var sabojāt virsmas, bojāt tās krāsu vai radīt alerģisku reakciju mājokļa iemītniekiem. Neskatoties uz to, vai izmantojat dabīgus vai ķīmiskus tīrīšanas līdzekļus, to lietošanā ieteicams ievērot mērenību un to, kas rakstīts līdzekļa lietošanas instrukcijā. Liels daudzums tīrīšanas līdzekļa nebūt nenozīmē lielāku tīrību, tieši pretēji - efekts parasti samazinās un līdzekļa notīrīšana no virsmas prasa ne vien lielāku piepūli un darbu, bet arī ūdens patēriņu, kas nav nedz dabai, nedz makam draudzīgi. Svarīgi tīrīšanas procesā parūpēties arī par savu drošību: ja lietojat intensīvu līdzekli ar kodīgu vielu sastāvā, obligāti lietojat cimdus, kas pasargās rokas no mazgāšanas līdzekļiem un neradīs alerģiskas reakcijas. Tāpat vērts apsvērt sejas maskas lietošanu, kas aizsargās elpceļus.

pexels.com

5. Neaizmirstiet par slēptajām vietām

Lielās tīrīšanas laikā ieteicams pievērst uzmanību arī vietām un lietām, kuras ikdienā tīrām retāk, piemēram, grīda un sienas aiz mēbelēm, ledusskapja, kā arī lampas un lustras, kas ikdienā krāj putekļus. Ir svarīgi neaizmirst ne vien par logu, bet arī to rāmju un arī aizkaru mazgāšanu - logi ir galvenais dabiskās gaismas avots mājoklī, tādēļ par tiem ir būtiski gādāt, savukārt aizkaros uzkrājas putekļi un to regulāra mazgāšana ir svarīga gan telpas, gan gaisa tīrībai. Tāpat ieteicams nepiemirst par mīkstajām mēbelēm un paklāju ģenerāltīrīšanu. Vai zināji, ka no paklāja putekļus ar putekļu sūcēju efektīvāk izsūksi, ja to lietosi zemākā jaudas režīmā? Augstas intensitātes režīmā paklājs tiek pievilkts pie putekļu sūcēja uzgaļa, samazinot iespēju to atbrīvot no putekļiem, kas tajā sakrājušies. Ja ir iedvesma un darba spars, tīrības sajūtu vairos arī ar mitru drāniņu pārslaucītas sienas un flīzes, kā arī flīžu šuvju iztīrīšana. Pievērsiet uzmanību arī durvju rokturiem, kuriem ikdienā pieskaramies, bet ne vienmēr atceramies notīrīt.

pexels.com

6. Iesaistiet visu ģimeni

Pamatīga ģenerāltīrīšana prasa ne mazums laika un spēkus, un vienatnē to paveikt būs grūtāk, nekā iesaistot papildspēkus. Ģenerāltīrīšanu var pārvērst par jauku veidu, kā pavadīt laiku kopā ar ģimeni, un darbiņus ģimenes locekļiem var piešķirt, ņemot vērā viņu vecumu un spējas. Svarīgi, lai visiem ir skaidrs mērķis, kuru izpildot, sevi kādā radošā un patīkamā veidā var atalgot, piemēram, dodoties jautrā izbraucienā pie dabas vai uz kino. Ja tīrīšana ieilgusi, jāatceras par pietiekami biežiem pārtraukumiem un atelpu.

pexels.com

7. Esi organizēts un uzturi tīrību arī ikdienā

Ieteicams padomāt arī par to, kā mājokli uzturēt spodru visu laiku. Piemēram, sastādot grūtāko un nepatīkamāko darbu grafiku, kas jāveic ar zināmu regularitāti, piemēram, reizi trijos mēnešos, reizi pusgadā un tamlīdzīgi. Tāpat kārtību mājās palīdzēs uzturēt princips, ka katrai lietai mājās paredzēta sava vieta, ko viegli var paveikt, ieviešot uzglabāšanas kastes un grozus, kas īpaši marķēti ar norādēm par to saturu.

Dzīvo gudri!

Lai gan daudziem cilvēkiem Ziemassvētki šķiet gada skaistākais laiks, kas pārpildīts ar viesu uzņemšanu un viesos došanos, tomēr daudzi izjūt stresu, rīkojot viesības. Lai šo uzdevumu padarītu vieglāku, ir atklāta jauna formula, kas sakņojas datos un ir izstrādāta, lai palīdzētu izveidot izcilu Ziemassvētku balli, raksta “Daily Mail”.

Svarīgākais