10 biežākās kļūdas, kuras pieļaujam tīrot zobus

© pexels.com

Iespējams, jūsu zobu tīrīšanas tehnika nav mainījusies gadiem. Bet vai tā patiešām ir nevainojama? Vai tīrāt pietiekami ilgi, pareizā virzienā un ar pareizo zobu pastas daudzumu? Farmaceite Linda Fevraļeva atklāj kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus.

Kā liecina pētījumu dati no ASV, vismaz vienam no četriem pieaugušajiem ir neārstēts kariess un pusei no visiem, kas vecāki par 30 gadiem, ir smaganu slimības, piemēram, paradontozes pazīmes. Visticamāk, zobārsti apliecinās, ka mūsu iedzīvotāju zobu stāvoklis nav labāks, tāpēc laiks pievērsties kļūdām, kas ietekmē mutes dobuma veselību.

pexels.com

1. Pārāk īss tīrīšanas laiks

Agrāk pieminētās divas minūtes - laiks, cik ilgi tīrāt zobus - ir maldīgs priekšstats par to, ka zobi ir patiešām kārtīgi ir iztīrīti. Kāds zobs var būt notīrīts ļoti labi, bet kāds - tikai nedaudz. Pareizi būtu zobus tīrīt, ņemot talkā skaitīšanu - lai tiktu galā aplikumu, katru zoba virsmu vēlams notīrīt 10 reizes. Ja izmantojiet elektriskās zobu birstes, tad katrai zobu virsmas tīrīšanai jāvelta vismaz 5 sekundes. Skaitot varēsiet ne tikai kontrolēt savu zobu tīrīšanas laiku, bet arī bērnam ierādīt labas zobu higiēnas paradumus.

Ja jums ir, piemēram, breketes, tiltiņš vai implanti, tad vēlams rūpīgi un maigi tīrīt vietas, kur var būt ieķērušās pārtikas atliekas. Aptiekā šim nolūkam pieejami īpaši palīglīdzekļi - starpzobu birstītes vai speciāli zobu diegi.

pexels.com

2. Pārāk reti

Nepietiek ar tīrīšanu vienreiz dienā, svarīgi tīrīt zobus vismaz divas reizes - no rīta un vakarā, lai atbrīvotos no baktērijām un aplikuma. Domājiet par saviem zobiem kā par šķīvi, uz kura veselas 24 stundas siltā, miklā vidē stāv ēdiena atliekas. Ka jūs rīkotos ar šķīvi? Droši vien ņemtu talkā mazgājamo līdzekli un sūkli. Zobu virsma piesaista ēdienu, un tikai zobu suka, pasta un zobu diegs spēs dabūt tīras spraugas un tikt galā ar aplikumu.

Pabeidzot zobu tīrīšanu vajadzētu izspļaut lieko zobu pastu, bet zobus neskalot ar ūdeni, lai zobu pastā esošie fluorīdi paliek uz zobu virsmas un tā tiek efektīvāk atjaunota.

pexels.com

3. Nepareizā brīdī

20 līdz 30 minūtes pēc ēšanas pH līmenis mutē ir nedaudz skābs, kas zobu emalju padara vājāku, tāpēc zobu sparīga pucēšana uzreiz pēc ēšanas var radīt risku sabojāt zobu emalju. Uz plānākas, traumēta emaljas baktērijām ir vieglāk nogulsnēties un izraisīt caurumu veidošanos, radot infekciju iekļūšanas risku. Nogaidiet pēc ēšanas vismaz 30 minūtes, un tikai tad iztīriet zobus ar zobu suku. Ja steidzaties vai arī zināt, ka vēlāk zobus iztīrīt nebūs iespējams, lai neitralizētu skābi, izskalojiet muti ar ūdeni vai izmantojiet mutes skalojamo līdzekli, ko ceļojuma iepakojuma versijā būtu vēlams nēsāt līdzi somiņā tāpat, kā roku dezinfekcijas līdzekli. Dažādu mutes skalojamo līdzekļu sastāvs ir atšķirīgs - vien ir piemērots mutes kopšanai ikdienā, cits - īslaicīgai lietošanai. Skalojamiem līdzekļiem ir arī dažādas garšas. Ja to iegādājaties aptiekā, farmaceits paskaidros, kā līdzekli pareizi lietot, piemēram, jāņem vēra, ka daži no tiem mēdz būt atšķaidāmi. Mutes skalojamie līdzekļi, kas ir koncentrēti, protams, ir ekonomiskāki, taču to precīza atšķaidīšana var radīt neērtības.

pexels.com

4. Nepareizs tīrīšanas leņķis

Pieskarieties ar zobu suku zobiem un nedaudz lieciet to uz augšu, lai suka būtu 45 grādu leņķī pret smaganām. Pēc tam pārvietojiet sukas galvu no zoba uz zobu, izmantojot nelielas apļveida kustības. Tas attiecas uz zobu ārējām virsmām, iekšējām virsmām un košļājamajām virsmām. Lai labāk piekļūtu katram zobam, mēģiniet ar kreiso roku tīrīt zobus mutes labajā pusē un ar labo roku - kreisajā.

pexels.com

5. Nav cieņā zobu diegs

Neatkarīgi no tā, cik perfekti jūs tīrāt zobus, ja nelietojat zobu diegu, puse zobu virsmas paliek neskarta un uz tās veidojas aplikums, kas pēcāk var atmaksāties ar caurumiem un smaganu slimībām. Aplikums ir lipīgs pārklājums uz zoba, kas pilns ar baktērijām, kuras barojas ar pārtikas atliekām, izdalot skābi, kas saēd zobus un mēdz sacietēt zobakmenī. To var notīrīt tikai zobārsts vai higiēnists. Tādēļ zobu diegam jābūt tualetes piederumu skapītī. Svarīgi atcerēties, ka zobu diegu vēlams lietot pirms zobu tīrīšanas, lai zobu starpas pēc diegošanas izdotos pilnvērtīgāk iztīrīt ar zobu suku. Aptiekā zobu diegi pieejami salīdzinoši plašā klāstā - tie var būt diega vai lentes veidā, ir tādi, kas pēc saskares ar siekalām izplešas, ar vai bez piparmētras garšas. Lielākām starpzobu spraugām ir pieejamas speciālas dažādu izmēru starpzobu birstītes.

pexels.com

6. Aizmirsts par mēli

Ja iztēlojamies mutes dobumu kā istabu, tad mēli var uzskatīt par mutes grīdu. Tā palīdz runāt un norīt, kā arī aiztur baktērijas, kas citādi izraisītu sliktu elpu, zobu un smaganu bojāšanos. Tāpēc pēc tam, kad notīrīti zobi, jāķeras pie mēles uzkopšanas. Tam var izmantot zobu suku vai speciālu mēles tīrītāju, virzot to no aizmugures uz priekšu. Taču tas jādara viegli, jo mēle ir klāta ar jutīgām kārpiņām jeb sīkiem izciļņiem, kas palīdz sajust garšu un tekstūru. Farmaceits noteikti ieteiks piemērotāko mēles tīrītāju.

pexels.com

7. Pārāk spēcīgi

Neatkarīgi no tā, vai izmantojat manuālo vai elektrisko zobu suku, efektīvākais veids, kā tīrīt zobus, ir viegla un vairākkārtīga apļošana, nevis beršana. Pārāk spēcīga tīrīšana bojā zobu emalju un traumē smaganas. No svara arī, kādu zobu suku izvēlaties. Ieteicams izvēlēties mīkstu zobu suku, kas mazāk traumē smaganas, taču, izmantojot pareizu zobu tīrīšanas tehniku, efektīvi notīra zobus.

pexels.com

8. Pārāk daudz zobu pastas

Reklāmās redzams, ka zobu pasta vienmēr pilnībā nosedz birstītes sarus. Tas nav pareizi! Pieaugušajiem nepieciešama tikai zirņa lieluma piciņa jeb puse no standarta zobu birstes garuma. Zobu pastā esošais fluors ir minerāls, un tā pārāk liels daudzums var mainīt zobu struktūru. Zobu pastai ir obligāti jābūt jūsu higiēnas līdzekļu arsenālā, tomēr ir atsevišķi gadījumi, kad jāiegādājas kāds specializēts produkts, piemēram, kāda smaganu iekaisuma, jutīgu zobu gadījumā vai tad, ja nēsājat breketes.

Izvēloties zobu pastu, vēlams pievērst uzmanību fluorīdu koncentrācijai. Ikdienas lietošanai paredzētai zobu pastai vajadzētu saturēt vismaz 1000 - 1500 ppm fluorīdu. Pirms uzklāt zobu pastu, nav vēlama zobu sukas samitrināšana ar ūdeni, jo tā atšķaida zobu pastu.

pexels.com

9. Neprasmīgi uzglabāta un laikus nenomainīta zobu suka

Lai zobu suka kalpotu nevainojami, tā vienmēr ir jātur tīra. Pēc lietošanas noskalojiet to spēcīgā ūdens strūklā, lai atbrīvotu no netīrumiem un pastas atliekām, un lieciet vertikāli, lai nožūst. Ja turat to blakus citu tuvinieku zobu sukām, pārliecinieties, ka tās nesaskaras. Neturiet suku maisiņā vai slēgtā traukā (piemēram, ceļojuma futlārī), jo baktērijām patīk vairoties mitrā vidē.

Zobu sukas kalpošanas laiks ir aptuveni trīs četri mēneši. Pēc tam tās sari deformējas un nespēj pilnvērtīgi veikt savu uzdevumu.

pexels.com

10. Uzpucēti tikai priekšzobi

Protams, ka vieglāk ir iztīrīt priekšējos zobus, jo tie vieglāk pieejami un labāk redzami, taču arī zobu iekšpuse un sānu zobi ir tikpat neaizsargāti pret 500-700 baktēriju sugām, kas dzīvo mūsu mutē.

Dzīvo gudri!

Laba veselība ir cieši saistīta ar jauneklīgumu. Jo labāka būs pašsajūta, jo labāk izskatīsieties. Savukārt laba veselība ir cieši saistīta ne tikai ar fiziskām aktivitātēm, bet arī uzturu. Eksperti izceļ četras lietas, kuras ieviest savā ikdienas ēdienkartē, lai varētu ilgāk saglabāt labu veselību un jauneklīgumu!

Svarīgākais