Kā Latvijā izaudzēt sniegpulkstenīšu koku?

© Dmitrijs Suļžics/F64

Esplanādē uzziedējušas halēzijas jeb sniepulkstenīšu koki. Ieraugot šo skaistumu, ne viens vien dārzkopis gribētu tādu ieaudzēt arī savā dārzā. Izrādās halēzijas itin labi pārcieš Latvijas ziemu un maija beigās priecē ar zvanveida baltiem ziediem.

Halēzijas dzimtene ir Ziemeļamerika. Tajos platuma grādos sniegpulkstenīšu koki zied aprīli, maijā, bet Latvijā - parasti maija beigās. Īstenībā tas ir krūms, bet dārznieki to mēdz veidot kā koku, atstājot tikai vienu stumbru. Neatkarīgi no tā, vai sniegpulkstenīšu koks ir izaudzēts kā koks vai krūms, tas ir jāsargā no vēja. Zari ir tik trausli, ka stiprā vējā tie mēdz nolūzt. Labā ziņa ir tā, ka halēzijas labi vairojas no atvasēm. Sniegpulkstenīšu koka augstums mēdz sasniegt 3 līdz 10 metrus.

Halēzijām patīk drenēta, auglīga, viegli mitra, ar kompostu un kūdru bagātināta augsne, kam ir skāba reakcija. Tāpēc labi sader ar hortenzijām un rododendriem. Labi augs nedaudz noēnotā vietā. Stādīt var gan agrā pavasarī, gan vēlā rudenī.

Vietnē “Latvijas stādi” pieejamā informācija liecina, ka sniegpulkstenīšu stādi mēdz būt pieejami trīs Latvijas stādaudzētavās - Zaļenieku kokaudzētavā Jelgavas novadā, stādaudzētavā “Meža rasas” Krustpils novadā, stādu audzētavā „Sakstagals” Rēzeknes novadā.

Dmitrijs Suļžics/F64



Dzīvo gudri!

Gada spocīgākie svētki ir aizvadīti. Jāsāk domāt par Halovīna dekorāciju novākšanu un gatavošanos valsts svētkiem. Ja dažādas plastmasas un papīra dekorācijas varam saglabāt nākamajam gadam, tad izgrebtie ķirbji nākamos svētkus nesagaidīs. Ko iesākt ar izgrebtajiem ķirbjiem pēc Halovīniem?