Vienalga, vai no mājām sanāk strādāt retu reizi vai arī tā ir ikdiena, daži darba vietas iekārtojuma pamatprincipi ir spēkā vienmēr. IKEA interjera dizainers dalās ieteikumos, kā piecos vienkāršos soļos iekārtot vietu produktīvam darbam.
Mājās var gan strādāt pie datora, gan radīt kaut ko ar rokām. Dažādiem darbiem ir vajadzīgas dažādas mēbeles, tāpēc rakstāmgalds nav vienīgais, par ko jādomā. Svarīgi ieplānot funkcionālās zonas.
"Šajā dzīvoklī darbam ir atvēlēta daļa dzīvojamās istabas. Mājas saimnieks rakstāmgaldu izmantoja gan darbam pie datora, gan roku darbam. Jaunajā interjerā abas šīs zonas ir atdalītas - tagad vienā pusē ir vieta datoram, bet otrā - dažādiem instrumentiem. Darba virsma ir izgatavota no materiāla ar pārklājumu, kas ir ļoti noturīgs pret skrāpējumiem, šķidrumiem un karstumu. Galds pagriezts tā, lai strādājot varētu redzēt istabā notiekošo, bet neviens nevarētu nostāties aiz muguras un traucēt darbā," stāsta IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus.
"Strādājot ir svarīgi netraucēti koncentrēties, un vietu, kur to izdarīt, var atrast arī nelielā mājoklī. Labu darba vietu var iekārtot arī dzīvojamā istabā, kur laiku pavada visa ģimene, un nodalīt tā, lai būtu gan ērti, gan glīti," saka D. Rimkus.
Darba galda norobežošanai izmantoti perforēti dēļi, kurus var stiprināt arī pie sienas. Tie rada sajūtu par atsevišķu telpu un reizē noslēpj darba procesā radušos haosu. Papildinot dēļus ar āķiem, traukiem un plauktiņiem, tie kļūst par vietu dažādu sīkumu glabāšanai vai par dekoratīvu akcentu.
Arī mājās strādājot, ir jādomā par veselību - mēbelēm jābūt ergonomiskām, drošām un ērtām.
"Rakstāmgalds ar regulējamu augstumu dod iespēju strādāt pamīšus sēdus un stāvus. Tā var izkustēties, uzlabojot labsajūtu un mazāk nogurstot. Biroja krēslam ir regulējams sēdvietas dziļums un ērta atzveltne ar papildu balstu muguras krustu zonā. Šīm mēbelēm turklāt ir 10 gadu garantija," piebilst IKEA pārstāvis.
Iepriekš darba vietā trūka apgaismojuma, taču tieši gaisma, pēc dizainera teiktā, ir svarīgākais, iekārtojot vietu darbam telpā, kur atrodas vēl citi cilvēki un notiek dažādas aktivitātes. Pie datora ir novietota galda lampa un virs darba virsmas - viegli pārvietojama lampa ar klipsi un LED skapīšu apgaismojums. LED spuldzes patērē par 85% mazāk elektroenerģijas nekā kvēlspuldzes.
"Vairāk gaismas avotu padara telpu ērtāku un palīdz ietaupīt, jo vienmēr var ieslēgt tikai tās lampas, kas tiešām ir nepieciešamas. Tā var arī nodrošināt apgaismojumu darbam, netraucējot citus istabā esošos. Labs apgaismojums arī ir saudzīgāks acīm," piebilst dizainers.
"Bieži gadās, ka mantu ir vairāk nekā vietas darbam. Ja mantas nav efektīvi sakārtotas, sanāk nelietderīgi tērēt laiku, meklējot nepieciešamo, un rezultātā cieš produktivitāte. Bet jāņem vērā arī tas, ka bieži darba vieta ir iekārtota dzīvojamā istabā vai guļamistabā, un to nevar aizņemt vēl ar papildu mēbelēm darbam," saka interjera dizainers.
Lai savaldītu haosu, dizainers iesaka izmantot sienu platību visā augstumā un likt lietā dažādas plauktu un skapīšu kombinācijas. Šajā piemērā skapīšus un atvilktnes var lietot lielākām mantām, un sienas skapīšos salikt vieglākus darba piederumus. Pie sienas atrasta vieta arī sīkumiem, lai tie vajadzīgajā brīdī būtu pie rokas.
"Biežāk lietotajiem piederumiem paredzēti tādi paši perforētie dēļi, kādus izmantoju pie galda. Tie ir pieejami dažādos izmēros un papildināmi ar dažādiem piederumiem vai liekami pie sienas. Izmantojot sienu platību, ietaupās vieta uz grīdas."
Dažādus sīkumus var salikt kastēs, kas maksā vien dažus eiro, un kastes sakārtot plauktos. "Caurspīdīgās plastmasas kastēs viss ir labi pārskatāms, bet, ja labāk patīk necaurspīdīgās, tās var marķēt, lai ātri atrastu nepieciešamo," iesaka interjera dizainers.