Kāds gan būtu Ziemassvētku laiks bez piparkūkām? Neiedomājams. Bet vai zini, kas tad īsti ir šie aromātiskie cepumi, kurus ar lielu dedzību gatavojam ziemas sirsnīgākajiem svētkiem? Izrādās, ka tās sevī slēpj daudz interesantu faktu, par kuriem zina tikai retais. Iepazīsti pārsteidzošās piparkūkas.
Piparkūkas angliski sauc par "gingerbread" un šis nosaukums atklāj, ka to sastāvā ir ingvers, kuru Austrumos plaši izmanto arī tā medicīnisko īpašību dēļ. Piparkūku mīklas sastāvā parasti ir ingvers, kanēlis, krustnagliņas, kardamons, muskatrieksti un anīss, bet saldumam tiek pievienots medus vai melase.
Ar vārdu "piparkūkas" (gingerbread) apzīmē gan cepumus, no kuriem veido piparkūku mājiņas, gan arī kūkas un citus izstrādājumus. Svarīgākais, lai mīklas sastāvā būtu ingvers.
Lai cik savādi tas arī neliktos, tieši 5. jūnijs un 21. novembris ir vispasaules piparkūku dienas.
Oriģināli Eiropā piparkūkas cepa katoļu mūki, kuri tās veidoja svēto un eņģeļu formās. Piparkūkas radušās Austrumos, taču, domājams, ka kāds mūks tās 992. gadā atvedis uz Eiropu.
Piparkūku mājiņas kļuva populāras 19. gadsimtā Vācijā, kad Brāļi Grimi uzrakstīja pasaku "Ansītis un Grietiņa". Kā zināms, pasakā ragana dzīvo piparkūku namiņā. Uz Ameriku piparkūku mājiņas atveda vācu iebraucēji.
Savukārt, piparkūku vīriņš rakstos pirmoreiz pieminēts kopā ar Anglijas Karalieni Elizabeti I (1533-1603). Piparkūku vīriņu viņa izcepusi, savā namā uzņemot augstus viesus.
Par piparkūku galvaspilsētu tiek uzskatīta Vācijas pilsēta Nirnberga.
Izrādās, ka sākumā piparkūkas izmantotas cīņai ar gremošanas traucējumiem. Piparkūku mīklas pamatā ir ingvers un nav noslēpums, ka tas ir ļoti efektīvs ārstniecības līdzkelis, kas palīdz gremošanas problēmu gadījumā.
Kāds ārsts reiz esot piparkūkas izrakstījis kā zāles Zviedru karalim Hansam depresijas ārstēšanai.
Neprecētas sievietes Anglijā ēd piparkūku "vīrus", un tic, ka šī paraža palīdzēs tik pie prinča baltā zirgā.
Pēc kādas zviedru tradīcijas ar piparkūkām ir iespējams piepildīt vēlēšanos. Piparkūka ir jāpaņem plaukstā, jāvēlas vēlēšanās un jāsaplēš. Ja tā saplīst trīs daļās, tad vēlēšanās piepildīsies.
Grieķi un ēģiptieši piparkūkas izmantoja savās ceremonijās.
Pasaules Ginesa rekords 2013. gadā piešķirts reāla izmēra piparkūku mājai, kura atrodas Teksasā, ASV. Tā ir lielākā piparkūku māja pasaulē, kurā mierīgi varētu "dzīvot" piecu cilvēku ģimene. Piparkūku mājai ir vairāk nekā 35 miljoni kaloriju.
Savukārt Taksonā, Arizonas štatā ir reāla izmēra piparkūku māja, kurā iespējams norezervēt galdiņu pusdienām vai vakariņām. Šādas vakariņas gan izmaksās aptuveni 3000 dolāru.
Avoti: