Vērtīgi ieteikumi, kā pareizi nocirst un ilgāk saglabāt eglīti

© Pixabay

Straujiem soļiem tuvojas vieni no gada gaidītākajiem svētkiem, kuros visa ģimene sanāk kopā pie svinīgi klāta galda un pie Ziemassvētku eglītes skaita dzejoļus, lai saņemtu dāvanas. Taču, lai svētkiem izvēlētais kociņš tiktu pareizi nocirsts, svarīgi ņemt vērā pāris "Latvijas Valsts mežu" (LVC) apkopotos ieteikumus.

Katru gadu decembrī LVC lemj, vai ļaut ikvienam Latvijas iedzīvotājam nocirst vienu Ziemassvētku eglīti valsts mežā.

Eglīti nedrīkst cirst:

  • privātā mežā;
  • publiskā dabas parkā;
  • īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, kas atzīmēta ar ozollapu.

Eglītes nedrīkst cirst arīdzan jaunaudzēs un jauktā jaunu koku mežā, piemēram, zem bērziem.

Kociņu izvēlēties drīkst:

  • meža ceļu malās;
  • grāvju malās;
  • uz stigām;
  • zem elektrolīnijām;
  • pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem.

Perfektai eglītei ir proporcionāla augstuma un pamatnes attiecība 1,5 pret 1. Zari visās pusēs ir izauguši vienmērīgi, tie ir pietiekami stingri, lai nenolīktu zem rotājumu svara, kā arī egles galotne nav pārāk kaila.

Kā pareizi nocirst eglīti?

Eglīte augstumā nedrīkst pārsniegt trīs metru garumu. Savukārt celma caurmēram jābūt mazākam par 12 centimetriem.

Eglīte jānozāģē līdz ar zemi. Ja tiks atstāts augsts celms, uz tā var savainoties mežā mītošie dzīvnieki.

Kā ilgāk saglabāt eglīti?

LVC norāda, ka koks jāiestiprina egles kājā, kurai apakšā ir trauks ar ūdeni. Regulāri jāpārbauda, vai ūdens traukā nav iztvaikojis.

Pirms grasies likt eglīti ūdenī, tās stumbrā jāiezāģē, lai koks labāk spētu uzsūkt mitrumu. Tostarp ūdenim var pievienot arī glicerīnu, aspirīna tableti un pāris karotes cukura, kas baros eglīti.

Dzīvo gudri!

Ziemassvētku un Jaungada brīvdienas ierasti ir laiks, kad varam atpūsties no darba un ikdienas pienākumiem, taču nereti tas saistīts ar vēl steidzīgāku un saspringtāku ritmu – darba un bērnu eglītēm, svētku dāvanu gādāšanu, mielasta gatavošanu un nebeidzamu viesošanos pie draugiem un radiniekiem. Cerētās atpūtas vietā janvāra sākumā bieži vien attopamies vēl nogurušāki un emocionāli izsmeltāki, turklāt ir izjucis ierastais ēšanas, sportošanas un darba režīms. Farmaceite Amanda Ozoliņa un kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste, narkoloģe Ilze Maksima sniedz padomus, kā vieglāk atgriezties ierastajā ritmā pēc garajām svētku brīvdienām.

Svarīgākais