Latviešu galda klāšanas tradīcijas, ko izmantot Baltā galdauta svētkos

© No Ventspils muzeja krājuma

Svinot 1990. gada 4. maiju, kad Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” - lēmumu, kas atjaunoja Latvijas suverenitāti, cilvēki tiek aicināti to godāt kā Baltā galdauta svētkus, kas ir veids kā svinēt Latvijas otro dzimšanas dienu.

Atskatoties pagātnē, svarīgākais tajā laikā bija būt kopā, būt vienotiem ceļā uz kopīgu mērķi, ceļā uz brīvu Latviju. Arī tagad aicinām svētkus atzīmēt savās ģimenēs - kopīgi uzklāt svētku galdu un atzīmēt šo būtisko notikumu. Par godu Latvijai klāsim baltu galdautu kā pašapziņas un lepnuma simbolu, būsim kopā sarunās, dziedot vai dejojot, skatoties filmu vai kopā lasot kādu grāmatu.

No Ventspils muzeja krājuma

1978. gada grāmata „Viesu uzņemšana” vēsta: „Mērenība visur, neuzkrītoša vienkāršība uzvedībā pie galda ir tieši saistīta ar estētikas prasībām, skaistumu, tīrību un kārtību.”

No Ventspils muzeja krājuma

Savukārt par pašu galda klājumu vēl joprojām sabiedrībā ir pieņemti savi noteikumi, kādam tam jābūt. Pētot rakstīto dažādās labas viesu uzņemšanas grāmatās secinām, ka galda klāšanas veidi ir dažādi, bet visos gadījumos ir jāraugās, lai būtu tīri, ērti, glīti.

No Ventspils muzeja krājuma

Galdautam vienmēr jābūt tīram, gludam, ar taisni iegludinātām vīlēm, vienādi pārsegtam pār galda malām. Labi, ka uz balta galdauta var likt visādus traukus.

No Ventspils muzeja krājuma

Galda klāšanai traukus un rīkus izvēlas un izvieto atbilstoši ēdieniem, dzērieniem, to pasniegšanas secībai.

Galda klājamos pēc iespējas izrauga saskaņā ar galda traukiem.

Salvetes eleganti papildina galda vizuālo tēlu un to izvēlētais salvešu locījums var pat ienest „rozīnīti” jūsu galda klājumā.

No Ventspils muzeja krājuma

Lai arī cik skaisti un ar izdomu būtu klāts svinību vai jubilejas galds, bez puķēm tas izskatīsies ikdienišķs vai pat necils. Puķes rada īpašu noskaņu.

No Ventspils muzeja krājuma

Vienkāršākos nosacījumus par galda klājumu no dažādu laiku grāmatām noslēgsim ar vēl vienu nosacījumu no 1924. gada „Praktiskās pavāru grāmatas”: „Pārāk cieši pie galda sēdot omulība lielā mērā tiek traucēta, tālab šķīvji tā jāliek, lai ikvienai personai būtu diezgan telpu, lai tā ēdot varētu svabadi rīkoties ar elkoņiem.” Ieturot distanci - vēlam nosvinēt skaistus svētkus!

Atpūtai un izklaidei

Ir sācies laiks, kad teju ikviens, kam ir tāda iespēja, sēj, stāda, ravē, laista utt. Tā ir iespēja ne tikai parūpēties par skaistu teritoriju pie mājas, bet arī vēlāk nodrošināt sev un ģimenei veselīgus un gardus pašu audzētus augļus, ogas un dārzeņus.