4 pārsteidzoši fakti par gada koku - Eiropas dižskabārdi

© Kaspars Krafts/F64

Latvijas Dendrologu biedrība par 2020. gada koku izvēlējusi Eiropas dižskābardi (Fagus sylvatica L.).

  1. Par valsts nozīmes dižkoku Eiropas dižskābardis kļūst, sasniedzot 3,8 metru stumbra apkārtmēru. Tādu dimensiju koki Latvijā ir retumis sastopami Kurzemē un Zemgalē, pārsvarā gan vecajos muižu parkos, kapsētās.
  2. Labos augšanas apstākļos koks Latvijā var sasniegt pat 30 metru augstumu un piecu metru stumbra apkārtmēru.
  3. Dižskābaržus nereti jauc ar skābaržiem, kam arī ir gluda, pelēka miza un vārpstveida pumpuri, bet tie ir stipri zemāki koki vai krūmi no bērzu dzimtas.
  4. Dižskābarža koksne ir blīva, skaisti ornamentēta un vērtīga, to izmanto mēbeļu, grīdas segumu, sērkociņu, mājsaimniecības priekšmetu, finiera un papīra ražošanā. Koksnei faktiski nav specifiskas smaržas. Domājams, ka gandrīz katrā mājsaimniecībā ir kāds dižskābarža priekšmets - gaļas dēlītis, plaukts vai pannas lāpstiņa.

Kaspars Krafts/F6

Atpūtai un izklaidei

“Aizliegt nevar lēkt”. Par to, ka Līgo svētkos jākurina ugunskurs, parasti šaubu nav, bet ar ugunskura pārlēkšanas tradīciju ir gluži kā ar šo teikumu – grūti izvēlēties, kur likt komatu. Lēkt pāri ugunskuram nav drošs lēmums, tomēr gadījumā, ja tradīciju spēks ir lielāks par atbildīgu piesardzību un “aizliegt nevar”, "Ergo" piedāvā 10 ieteikumus, kā droši kurināt un arī droši lēkt pāri Līgo ugunskuram.

Svarīgākais