Ārsti sašutuši par KNAB akciju; pieprasa atstādināt Streļčenoku

© Scanpix/Reuters

Latvijas Ārstu biedrība Ministru prezidentam un Saeimas Nacionālajai drošības komisijai nosūtījusi pieprasījumu atstādināt no darba Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieku Jaroslavu Streļčenoku.

Ārstu neapmierinātības cēlonis ir akcija "Neriskē!", kuras ietvaros televīzijā tiek demonstrēts videoklips par kukuļdošanas problēmu medicīnā.

Latvijas Ārstu biedrība norāda, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja veiktā kampaņa par korupciju medicīnā Latvijā ir naida kurināšana starp ārstiem un pacientiem, kas liecina par KNAB tiešo pienākumu nepildīšanu un kompetences pārsniegšanu, ārsta tiesiskā statusa neizpratni. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja veiktā kampaņa ir ētikas normu pārkāpums un godīgi strādājošo ārstu goda un cieņas aizskarums. KNAB organizētā kampaņa nevis izglīto sabiedrību, bet gan, izmantojot cilvēku instinktus un bailes, kūda un mēģina sanaidot vienu sabiedrības sociālo grupu ar citu, proti, ārstus ar pacientiem. Līdzīgu principu izmantošana sociālajā reklāmā bija izteikti raksturīga totalitāro varas struktūru plakātisma tradīcijās gan Padomju Savienībā, gan hitleriskajā Vācijā, veidojot ienaidnieka tēlu.

KNAB organizētā sociālā kampaņa ir neētiska un visus Latvijas ārstus aizskaroša. Pašlaik, kad daudz ārstu, īpaši jaunie un augsti kvalificētie, izvēlas aizbraukt no Latvijas, lai strādātu citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, šāda ārstu un pacientu naidošana var būt papildus stimuls ārstiem aizbraukšanai. Šeit viņu darbs ne tikai netiek novērtēts ar adekvātu atalgojumu, bet sabiedrībai tiek radīts priekšstats par ikvienu ārstu kā prettiesisku labumu pieprasītāju. Vienlaikus Latvijas Ārstu biedrības valde uzskata, ka izspiešanai un nelikumīgu maksājumu saņemšanai medicīnā nav vietas, taču atsevišķu gadījumu vispārināšana ir noziedzīga. Ar tieši tādu pašu pārliecību var paziņot, ka visi KNAB darbinieki ir zagļi, ja zināms, ka daži no viņiem nelikumīgi ir ņēmuši naudu no KNAB seifa.

Pasaules pieredze liecina, ka šādas pret medicīnu veiktas darbības rezultējas ar pacientu bailēm apmeklēt ārstus, ielaistas slimības, novēlotu ārstēšanu, nepamatotu pūšļotāju un šarlatānu apmeklējumu un nepamatotu pārtikas piedevu un bezrecepšu medikamentu lietošanu. Neatkarīgi no KNAB kampaņas mērķiem, rezultāts jebkurā gadījumā būs neatgriezenisks ļaunums iedzīvotāju veselībai un mirstības palielināšanās.

Latvijas Ārstu biedrību uztrauc apstāklis, ka KNAB organizēto sociālo kampaņu ārstu un pacientu sanaidošanai ir finansējusi kādas sabiedriskas organizācijas filiāle Lietuvā. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas šāda kampaņa ar reklāmas rullīšiem televīzijā Lietuvā netika atļauta un netika īstenota. Reklāmas materiāli ir iegūti bez konkursa, bez iepirkuma procedūras un ar rupjiem Latvijas likumdošanas pārkāpumiem.

Kampaņa pret medicīnu un mediķiem ir tikai un vienīgi KNAB mazspējas pierādījums, jo netiek veikta reāla korupcijas apkarošana, piemēram, valsts vai pašvaldību iepirkumos, netiek novērsta plaša kontrabanda un nelegāla tirdzniecība. Latvijas Ārstu biedrība min piemēru: Latvijas Alkoholisko dzērienu ražotāju un izplatītāju asociācija 2011. gadā tika veikusi pētījumu par nelegālā alkohola izplatību Latvijā un par saviem secinājumiem ir informējusi sabiedrību. Secinājumi bija šokējoši, - apgrozībā esošā nelegālā alkohola daudzums dienā ir vismaz 2200 kastes ar 0,5 l degvīnu (tas ir 2 autokravas nelegālā alkohola pāri robežai dienā). Šāds apjoms ir tāds, kas nevar tikt ievests Latvijā bez robežsardzes un muitas dienestu amatpersonu ziņas. Par KNAB aktivitātēm šajā jomā diemžēl nekas nav bijis dzirdams.

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais