Ģimenes ārsti neatkāpjas

Nesaprašanās un pilnīgi pretēji skaidrojumi par jaunajiem ģimenes ārstu kvalitātes kritērijiem pastiprina spriedzi abās nometnēs. Latvijas Ģimenes ārstu asociācija nav atkāpusies no saviem vārdiem un iesniegusi premjerministram oficiālu veselības ministres Ingrīdas Circenes (Vienotība) demisijas pieprasījumu. Vēstulē asociācija uzsver, ka veselības ministrei pēc vairāk nekā gada atrašanās amatā joprojām trūkst reālajai situācijai atbilstošas primārās veselības aprūpes attīstības stratēģijas.

I. Circene gatava tikties ar ģimenes ārstiem, lai risinātu domstarpības, un saka: jaunajiem kritērijiem ir daudz atbalstītāju. Tiesa, vairākas pacientu organizācijas uzskata, ka ministra demisija neatrisinās akūto finansējuma trūkumu veselībā, nedz arī citus sasāpējušos jautājumus.

Vēstulē Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītājs Pauls Princis paskaidro, ka lēmumu prasīt ministres demisiju pieņēmusi ģimenes ārstu kopsapulce. Ģimenes ārsti norāda, ka tikšanās laikā ar ministri vienošanās par būtiskākajiem jautājumiem netika panākta un dokumentā, kas jau iesniegts Ministru kabinetā, liela daļa ārstu iebildumu nav ņemti vērā. «Nākamajā gadā veselības ministre plāno palielināt ģimenes ārstu pienākumus un uzdevumus, kas prasīs papildu izdevumus to veikšanai, bet neplāno papildu finansējumu, lai to būtu iespējams nodrošināt. Tieši pretēji – tiek plānots atcelt spēkā esošu normu, ka ģimenes ārstu kapitācijas nauda ir saistīta ar ārstniecības budžetu – kapitācijas naudas apmērs ir ne mazāks kā 6,55% no tā, garantējot, ka kapitācijas nauda palielinās, palielinoties budžetam,» raksta asociācija. «Ministresprāt, visas problēmas veselības aprūpē var atrisināt ar otrās māsas vai ārsta palīga darba samaksas finansēšanu, obligāto kvalitātes kritēriju paplašināšanu un sasniedzamo robežvērtību būtisku paaugstināšanu, kā arī pienākumu visu dokumentēt, tai skaitā arī telefoniski sniegtus norādījumus par pacienta aprūpi.» Ja mērķi netiks sasniegti, plānots ieturēt daļu ārstiem novirzītās naudas.

P. Princis saka: otrās māsas vai ārsta palīga darba samaksa tiek finansēta jau kopš 2010. gada, tomēr Veselības ministrija joprojām ignorē faktu, ka papildu darbinieka pieņemšana nozīmē arī darba vietu, telpas, rīkus, saimnieciskos un administratīvos izdevumus, ne tikai algu medmāsai. Veselības ministre uzsvērusi, ka ģimenes ārstiem netiek uzliktas jaunas funkcijas – arī līdz šim visi izvirzītie kritēriji bijuši ģimenes ārstu darba aprakstos. Tomēr tagad tie pildāmi brīvprātīgi, bet būs obligāti.

Ministre norāda: lai izstrādātu uzlabojumus primārajā aprūpē, eksperti no sešām Baltijas jūras reģiona valstīm strādāja trīs gadus un uz šo priekšlikumu bāzes izveidota jaunā ģimenes ārstu darba kvalitātes novērtēšanas sistēma. Taču ģimenes ārsti atspēko: Latvija vēlas uzreiz ielēkt Eiropas Savienības līmeņa veselības aprūpē, neparedzot papildu finansējumu primārai aprūpei.

***

viedokļu sadursme

Pauls PRINCIS, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītājs:

– Mēs neprasām ministres demisiju tikai kvalitātes kritēriju dēļ. Tie ir tikai neliela daļa no visiem plānotajiem grozījumiem, kas attieksies uz ģimenes ārstu prakšu darba organizēšanu un finansēšanu. Mēs piedalījāmies šo noteikumu izstrādē, taču mūsu ieteikumi tikai daļēji ņemti vērā. Iestājamies par to, lai, ieviešot jaunas prasības, tiktu domāts arī par finansējumu. Jāatgādina, ka kapitācijas naudas (bāzes finansējums ģimenes ārstiem) līdzekļi tika samazināti 2009. gadā par 10%, samazināta samaksa arī par manipulācijām, pieaugušo profilaksei – vispār nulle. Savukārt ģimenes ārstu pienākumi un prakses izdevumi ar katru gadu palielinās. Kapitācijas naudai, ko saņem ārsts, jābūt neatkarīgai un stabilai, bet kvalitātes kritēriju izpildei nav jābūt atkarīgai no bāzes finansējuma, kas ir 63 santīmi par vienu reģistrētu pacientu mēnesī.

Ingrīda Circene, veselības ministre:

– Jaunās kvalitātes novērtēšanas sistēmas mērķis ir uzlabot medicīnas pakalpojumu kvalitāti ģimenes ārstiem. Kvalitātes sistēma ietver samaksu par aktivitātēm, kas veicina ģimenes ārsta pieejamību un labāku pacientu aprūpi. Līdzīgi, kā tas ir jau šobrīd, atbilstoši ģimenes ārstu izpildītajiem kritērijiem ir paredzēta noteikta papildu apmaksa par izpildītajiem kvalitātes kritērijiem. Paredzēts arī, ka ģimenes ārsts saņems fiksētu 50 latu maksājumu, kad būs savlaicīgi (I un II slimības stadijā) atklājis pacienta saslimšanu ar vēzi. Atbilstoši darba kvalitātes novērtējuma izpildei ģimenes ārsts finansējuma daļu par kvalitāti saņem pilnā vai nepilnā apmērā, turpretī saistībā ar zemiem rādītājiem kvalitātes nauda netiek izmaksāta. Jaunā darbības novērtēšanas metodikā saglabājas daļa no jau šobrīd spēkā esošajiem kritērijiem, piemēram, vakcinācija, kā arī iekļauti jauni.

Svarīgākais