Bērnu ārstu rindu vietā iesaka alternatīvas

Kāds būtu pieņemamais laiks, cik ilgi bērns varētu gaidīt rindā pēc bērnu ārsta konsultācijas, – šādu noteikumu Latvijā nav. Tāpēc pie pieprasītākajiem bērnu speciālistiem, lai saņemtu valsts apmaksātu konsultāciju, var nākties gaidīt trīs mēnešus.

Veselības ministrija pavasarī uzsākusi diskusijas, taču pagaidām tās nav noslēgušās ar rezultātu. Tomēr arī šāda vienošanās reālu rezultātu nedot, ja netiek pārskatīts valsts atvēlētais finansējums bērnu veselības aprūpes nodrošināšanai.

Vēl gads nebija pusē, kad no vecākiem saņemti pirmie trauksmes zvani, ka nav iespējams pārskatāmā laikā nokļūt pie speciālistiem uz konsultācijām. Neatkarīgās uzrunātie vecāki norādīja, ka pašlaik uz konsultācijām pie dažādiem speciālistiem pat ar ģimenes ārsta norīkojumu bērni tiek pierakstīti uz oktobra beigām vai pat vēl vēlāk, savukārt par maksu iespējams saņemt konsultāciju jau tuvākajās dienās. Kāds tēvs arī sociālajā tīklā ironiski norādīja: vai Bērnu slimnīcai ir laika mašīna – ja uz valsts apmaksātu konsultāciju jāgaida līdz oktobrim, bet par maksu – jau nākamajā dienā.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša Neatkarīgajai norāda, ka rindas uz pakalpojumu veidojas gadījumā, kad pieprasījums ir lielāks, nekā valsts budžeta līdzekļi spēj nosegt, vai ir izsmelta slimnīcas kapacitāte – nav pieejams personāls, aparatūra, telpas. 2012. gadā ambulatoro pakalpojumu sniegšanai tika piešķirti 1,5 miljoni latu, novirzot pacientu plūsmu no stacionāra uz ambulatoro un dienas stacionāru. Pēc slimnīcas aplēsēm, papildus būtu nepieciešami 450–500 tūkstoši latu vienmērīgai pakalpojuma nodrošināšanai.

Bērnu slimnīcas vadītāja tomēr aicina padomāt par jēdzienu «rinda», jo piemēram, Lielbritānijā, kur ir augsti veselības aprūpes kritēriji, rindas garums pie speciālistiem nedrīkst pārsniegt 18 nedēļas. «Pie mums 18 nedēļu rinda nereti ir tikai pie ļoti specializētiem speciālistiem – kardiologs, endokrinologs un citi,» saka A. Čakša, uzsverot, ka ik dienu poliklīnikā ir pieejams pediatrs un ķirurgs, kuri var atrisināt ļoti daudz ar bērnu veselību saistītu jautājumu.

Slimnīcas vadība arī norāda: vecākiem ir svarīgi atcerēties, ka centrālā figūra veselības aprūpes sistēmā ir ģimenes ārsts. Taču tieši ģimenes ārsti jau nosūta bērnus uz konsultācijām pie speciālistiem. Slimnīcā norāda, ka ne visas pārbaudes būtu jāveic bērnu slimnīcā, piemēram, profilaktiskas var veikt arī dzīvesvietā, tā vietā ģimenes ārsti bērnu norīko pie trim dažādiem speciālistiem, lai gan nereti pediatrs varētu tikt galā.

Rindu garums Bērnu slimnīcā atkarīgs arī no konkrētā ārstniecības profila un speciālista, vidēji tie ir divi trīs mēneši. Visgarākās rindas joprojām ir pie kardiologa – 75 dienas, gastroenterologa (jūlijā rindā reģistrēti 1177 bērni, vidējais gaidīšanas laiks – 61 diena), alergologa pneimonologa (rindā 1071 bērns, gaidīšanas laiks – 57 dienas). Vismaz trīs mēneši jāgaida uz rehabilitācijas pakalpojumiem bērniem.

«Lai samazinātu rindas, iesakām vecākiem izmantot augsti kvalificēto tiešās pieejamības pediatru un ķirurgu konsultācijas, kuri daudzos gadījumos spēj atrisināt problēmas bez speciālistu līdzdalības un nepieciešamības gadījumā nekavējoties bērnu stacionēt. Pie šiem ārstiem var tikt dažu dienu laikā pēc iepriekšēja pieraksta un bez ģimenes ārsta nosūtījuma,» norāda slimnīcas speciāliste Romēna Namniece.

Ne pie visiem speciālistiem uzreiz var tikt arī par naudu, piemēram, neirologs arī kā maksas pakalpojums pieejams tikai novembrī, endokrinologs – septembra beigās. Maksas pakalpojumu īpatsvars gan slimnīcā ir neliels – 1,8 procenti no visiem slimnīcas sniegtajiem pakalpojumiem.

Vēl vecākiem tiek ieteikts interesēties Nacionālajā veselības dienestā par medicīnas iestādēm, kurās, iespējams, ir mazākas rindas, un pieteikties tur.

***

UZZIŅAI

Garākās rindas pie speciālistiem Bērnu slimnīcā

Kardiologs 75 dienas

Gastroenterologs 61 diena

Alergologs pneimonologs 57 dienas

Endokrinologs 52 dienas

Oftalmologs 61 diena

Rehabilitācija vidēji 3 mēneši

Rindas pie valsts apmaksāta zobārsta Stomatoloģijas institūtā

Vairāk nekā divi mēneši

Par maksu rinda ir mēnesi īsāka

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais