Pacientu iemaksu nosegs tikai trūcīgajiem

Šogad no pacienta iemaksas un līdzmaksājuma slimnīcā bija atbrīvotas arī personas ar zemiem ienākumiem, bet nākamgad uz šādu valsts atbalstu varēs paļauties tikai trūcīgas personas, šādu lēmumu otrdien pieņēma Ministru kabinets.

Veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība) uzsver, ka maznodrošinātu personu īpatsvars, kurām valsts sociālā spilvena ietvaros kompensēja pacientu iemaksas, bijis neliels – tikai 14 procentu.

Līdz šim no sociālās drošības tīkla stratēģijas līdzekļiem pacientu iemaksas un līdzmaksājumi (piemēram, par operāciju) tika segti gan trūcīgajiem, gan tā sauktajiem maznodrošinātajiem pacientiem – iedzīvotājiem ar ienākumiem līdz 120 latiem mēnesī. Pacientiem ar ienākumiem līdz 150 latiem līdzmaksājumu kompensēja 50 procentu apmērā. Šādu ienākumu robežu ieviesa pati Veselības ministrija (VM), jo maznodrošinātā statusu valsts nenosaka; katra pašvaldība var izvērtēt un ieviest savu maznodrošinātā statusu. Tā kā sākotnēji trūcīgo pacientu skaits nebija liels, tika nolemts, ka atbalsts varētu tikt sniegts arī pacientiem ar lielākiem ienākumiem. Pēc likuma ģimene vai persona atzīstama par trūcīgu, ja tās vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 90 latu. Teorētiski par trūcīgu vienmēr tika atzīta persona, kuras ienākumi mēnesī nepārsniedz pusi no valstī noteiktās minimālās algas, tātad šogad tiem būtu jābūt 100 latiem, taču pērn valdība noteikumus mainīja, saglabājot 90 latus.

Sociālās drošības stratēģija beidzas līdz ar šo gadu, tomēr valdība pieņēma lēmumu sociālā spilvena pasākumus vēl turpināt un veselības jomā saglabāt atbalstu tieši trūcīgiem pacientiem – nākamgad šie iedzīvotāji tiks atbrīvoti no pacienta iemaksas un līdzmaksājuma. 2012. gadā šim nolūkam atvēlēts 20 miljonu latu finansējums. No nākamā gada gan trūcīgām personām, gan personām ar zemiem ienākumiem vairs netiks kompensēta slimnīcā izveidoto viesnīcas tipa gultu apmaksa. Toties, kā uzsvēra veselības ministre, mājas aprūpes pakalpojuma saņemšanas gadījumā pacientam nebūs jāmaksā pacienta iemaksa. Pacientiem pēc insulta veselības aprūpes mājās ietvaros būs iespējams saņemt arī medicīnisko rehabilitāciju savā dzīvesvietā. I. Circene arī norādīja, ka izmaiņas sociālā spilvena pasākumos neparedz būtiski samazināt personu loku, kas veselības aprūpes pakalpojumus arī turpmāk saņems ar atvieglotiem nosacījumiem, jo 86 procenti no pacientu iemaksas kompensācijas izdevumiem ir trūcīgām personām.

VM speciālists Oskars Šneiders informē, ka no 2012. gada 1. janvāra trūcīgo personu ārstēšana tiks apmaksāta pēc tādiem pašiem principiem kā pārējiem iedzīvotājiem no vispārējiem veselības aprūpei piešķirtajiem budžeta līdzekļiem. Trūcīgās personas turpmāk netiks īpaši izdalītas no kopējās pacientu plūsmas.