Šogad ziema sākas 22. decembrī pulksten 0.23. Rīgā divas dienas pēc kārtas būs iespēja piedalīties bluķa vilkšanas pasākumos.
Ziemas saulgrieži jeb Bluķa vakars iezīmē pārmaiņas dabas ritējumā un senatnē, lai atvairītu tumsu, aukstumu un pērnā gada neveiksmes, sliktos darbus un domas, šajā dienā no vienas sētas uz otru tika velts Lielais bluķis, kuru ceļa beigās sadedzināja, simbolizējot jauna saules gada sākumu un pašu sauli.
Bluķa vakars Vecrīgā notiks 21. decembrī. Bluķa vilkšana sāksies pulksten 18 Rātslaukumā un tālāk virzīsies pa Vecrīgas ielām - Grēcinieku ielu, Audēju ielu, Vaļņu ielu, Kaļķu ielu, Līvu laukumu, Zirgu ielu, Doma laukumu, Jaunielu, Krāmu ielu, Jaunavu ielu un Rātslaukumu. Bluķa vilkšana cauri galvaspilsētas vecpilsētai notiks kopā ar folkloras kopu dalībniekiem, lai saskaņā ar senlatviešu tradīcijām aizbaidītu ļaunos garus, veicinātu auglību un dotu svētību pilsētai un tās iedzīvotājiem. Pulksten 19 svētki turpināsies Rātslaukumā ar bluķa dedzināšanu ugunskurā, reizē ar to sadedzinot arī veco gadu, «ļauno dienu» - bēdas, likstas un nelaimes, tā radot gaismas spēku nākamajam gadam. Dziedošajā un muzicējošajā gājienā var piedalīties ikviens interesents.
Sekojot senču tradīcijām, Ziemas saulgriežu svinības un bluķa vilkšanas pasākums notiks arī Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā - sestdien, 22. decembrī, no pulksten 13. Gada īsākā diena un garākā nakts tiks atzīmēta ar bluķa vilkšanu un maskotu gājienu, rotaļām kopā ar folkloras kopām, ziemīgām darbnīcām un gardumiem, kā arī tirdziņu. Klātesošie kopā ar folkloras kopu Zvīgzna bluķi sāks vilkt no muzeja galvenās ieejas, tai sekos masku spēles folkloras kopas Kokle pavadībā. Lai bluķa vilkšana un maskoto gājiens izdotos, muzejā būs iespējams piedalīties maskošanās darbnīcās un piemeklēt sev tuvāko svētku ietērpu Priedes kroga stadulā. Ziemas saulgriežu svinību laikā tiks piedāvātas arī citas sezonālas darbnīcas, piemēram, sveču liešana Nidas dūmistabā, salmu rotājumu veidošana Kurzemes mājā un kraukšķīgo piparkūku cepšana Hernhūtiešu saiešanas namā. Svētkos būs iespēja arī liet laimes īstā smēdē. n
***
• Bluķa vakars ir Ziemas saulgriežu pirmajā vakarā.
• Bieži tas tiek dēvēts par kūķu, koču, kūcu vakaru.
• Bluķa vakara nosaukums radies no senču rituālās darbības - bluķa velšanas.
• Bluķa velšana simbolizē saules ritu, attēlo saules gaitu.
• Šo svētku vakarā mielastā bija kūķis, jo senči ticēja, ka tādējādi tiek veicināta labklājība un turība.
• Bluķa abos galos iestiprināja striķi, vēla no vienām mājām uz otrām mājām, visbeidzot sadedzināja, tādējādi simbolizējot jaunā saules gada sākšanos.
• Tiek uzskatīts, ka, velkot bluķi no vienām mājām uz otrām, tajā tiek savāktas aizvadītā gada nelaimes, ķibeles un ķezas, sliktie darbi un domas, kuras iznīcina, sadedzinot bluķi.