Ušakovs gatavs iztrenkāt ubagus; Rīgā aktivizējušies uzbāzīgie ubagotāji [papildināta]

© Kristaps Kuhaļskis, f64

Ņemot vērā arvien pieaugošo tūristu skatu, Rīgas pašvaldība nevēlas valsts viesus apgrūtināt ar ubagošanas skatiem, kas jo īpaši izplatīti vecpilsētā, dzelzceļa, Centrāltirgus un autoostas rajonā. Līdz ar to Rīgas mērs Nils Ušakovs šorīt medijiem atzina, ka Rīgas centrā varētu tikt aizliegts ubagot.

Ubagošanu plānots aizliegt Vecrīgā un tās apkārtnē, tāpat aizliegtā zona trūkuma cietējiem būs Centrālā stacija, Centrāltirgus un tiem līdzās esošie pazemes tuneļi un pārejas. Tiesa, ubagot joprojām varēs pie baznīcām. Pēc aizlieguma ieviešanas ubagiem par šādu darbošanos gan īpaši nekas nedraudēs un sodu nebūs, taču pašvaldības policijai būs tiesības neļaut nodarboties ar ubagošanu un iztrenkāt lūdzējus.

Ušakovs lēš, ka gala lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts pašvaldības sēdē 3. jūlijā.

Katru mēnesi Rīgas mobilā brigāde ielu sociālajam darbam ar bezpajumtniekiem apseko arī ubagotājus, iztaujājot un informējot par iespējām saņemt pašvaldības sociālo palīdzību. Pēdējā apsekojumā apzināti 19 ubagi, no kuriem 17 ubago regulāri. Rīgas patversmes dikretore Dagnija Kamerovska nra.lv pastāstīja, ka ar ubagošanu šie cilvēki nodarbojas, lai gūtu pastāvīgus ienākumus, viņi nestrādā. "Tie cilvēki, kuri vēlas, saņem pilsētas sociālo palīdzību, to saņem, un es varu pateikt, ka tikai viens no simta varētu būt tāds, kas tiešām nevarētu atrisināt savas problēmas, ja to gribētu. Lielākoties tas ir darbs," secina D. Kamerovska.

Pēc Mobilās brigādes novērojuma, šogad aktivizējušies ubagi, kuri aktīvi lūdz naudu, uzbāžas, piemēram, ielu krustojumos, kur apstājas auto, viņi klauvē un prasa ziedot vai pat lec virsū automašīnām, piemēram, kāda sieviete tā krājot naudu protēzei. Cits jauns vīrietis ar vienu kāju arī lūdz naudu protēzei, taču citi ubagotāji stāsta, ka viņš saubagoto naudu nospēlē azartspēlēs. Ubagotāji ir arī labi informēti, kad Rīgā ienāk kāds pasažieru kuģis ar tūristiem.

D. Kamerovska apliecina, ka ar visiem tiek runāts, piedāvāti pakalpojumi, iespēja saņemt sociālos pabalstus, bet vismaz pusē gadījumu ielu sociālos darbiniekus ubagi "pasūta trīs mājas tālāk" un vēl nolamā, ka traucē viņiem strādāt. Sociālā darbiniece uzskata, ka ubagošanu pilnībā aizliegt nevar, taču šis no domes puses ir vismaz reāls mēģinājums ierobežot nekaunīgos ubagotājus. Mūsdienās ubagošana ir cilvēka tiesības un reti kurā pilsētā pilnībā aizliegta vai izskausta.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais