"Rīgas satiksme" plāno tērēt 4,5 miljonus latu pasažieru stingrākai novērošanai

© F64 Photo Agency

Pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" šogad plāno ieguldīt aptuveni 4,5 miljonus latu sabiedriskā transporta integrētās kustības kontroles, pasažieru drošības un informēšanas sistēmas ieviešanai, kas nodrošinās stingrāku kārtības un drošības kontroli sabiedriskajā transportā.

Kā šodien Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā skaidroja "Rīgas satiksmes" speciālists Nils Kolečis, transportlīdzekļos plānots uzstādīt videonovērošanu salonā un ārpus tā, nofilmēto translējot arī pašiem pasažieriem, lai veicinātu pašdisciplīnu. Salonā tiks veikts arī audioieraksts.

Novērošanas kameras ārpusē ļautu garajiem trolejbusiem un autobusiem vieglāk pārraudzīt aizmugurējās durvis, kā arī to ieraksti noderētu, risinot ar ceļu satiksmes negadījumiem saistītus jautājumus.

Sabiedriskā transporta vadītājiem savukārt tiks veikta automātiska alkohola reibuma kontrole. Tiklīdz alkometrā tiks fiksēts konkrēts mērījuma slieksnis, automātiski tiktu liegta iespēja transportlīdzeklim pārvietoties un informācija tiks nodota dispečeru dienestam. "Būtībā vadītājs transportlīdzekli nevarēs iedarbināt, neiepūšot "trubiņā"," skaidroja Kolečis.

Sabiedriskā transporta salonos tiks izvietotas drošības jeb SOS pogas, ar kuru palīdzību pasažieri šoferim varēs ziņot par ārkārtas situācijām transportā. Vadītājs savukārt vidoenovērošanas sistēmā varēs redzēt, kas notiek, un par to informēt dispečeru dienestu.

Visas drošības iekārtas būs apvienotas vienotā sistēmā, un to fiksētā informācija būs pieejama "Rīgas satiksmes" dispečeru dienestam. Kolečis stāstīja, ka gadījumā, ja no kāda transportlīdzekļa tiks saņemts trauksmes signāls, dispečeri varēs noteikt precīzu tā atrašanās vietu un iegūt datus par tajā notiekošo.

Projektu pēc "Rīgas satiksmes" pasūtījuma realizēs tā meitasuzņēmums "Rīgas acs". Projekta kopējās izmaksas sasniegs 4,5 miljonus latu, pastāstīja "Rīgas acs" valdes priekšsēdētāja Anita Gaile. Sistēmu uzstādīšanu plānots sākt jau šogad un pabeigt trīs gadu laikā.

Pēc Koleča teiktā, pēdējos sēšos mēnešos "Rīgas satiksmē" saņemti 23 iesniegumi, no kuriem 11 gadījumos runa bijusi par ceļu satiksmes negadījumiem, četras sūdzības saņemtas par krišanu, vēl divi iesniegumi saņemti par zādzībām, kā arī pieci par vandalisma gadījumiem un viena sūdzība.

Ieviešot jauno drošības sistēmu, plānots ievērojami uzlabot drošību Rīgas sabiedriskajā transportā. Atsevišķi tehniskie risinājumi, piemēram, videonovērošanas un audioeraksta iekārtas, jau tagad darbojas jaunajos zemās grīdas tramvajos, kā arī daļā trolejbusu, taču projekta gaitā, uzstādot jaunas tehnoloģijas, tās tiks apvienotas vienotā sistēmā.

Drošības iekārtas noregulētu arī komunikāciju starp pasažieriem un "Rīgas satiksmes" darbiniekiem, pasargājot braucējus no agresīviem kontrolieriem un kontrolierus - no agresīviem pasažieriem.

Kolečis uzsvēra, ka pēc iekšēja vai ārēja pieprasījuma videomateriāli varēs tikt izmantoti, lai noskaidrotu dažādu negadījumu apstākļus, materiāli nereti varētu noderēt kā palīdzība vai pierādījumi arī policijas darbā. "Rīgas satiksmes" speciālists pastāstīja, ka nesen tramvajā fiksēts videoieraksts policijai ļāvis aizturēt kādu zagli, kurš apzadzis sievieti un no nozieguma vietas bēdzis ar tramvaju, kurā apsēdies tieši iepretī videokamerai.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais