Pirmais solis ceļā uz darba tirgu

Laikā, kad pasaule piedzīvojusi ekonomisko lejupslīdi, aktualizējusies nepieciešamība pēc zināšanām un prasmēm, kas nodrošina pietiekamu konkurētspēju darba tirgū. Īpaši aktuāli tas ir bezdarbniekiem, kas ir Profesionālās izglītības, tālākizglītības un eksaminācijas centra (PITEC) galvenā mērķauditorija.

Saņemot Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) kuponus, kas dod iespēju izglītoties bez maksas, reģistrētie bezdarbnieki iegūst arī materiālu bonusu – ikmēneša stipendiju 70 latu apmērā.

Ieskicējot PITEC piedāvājumu, jāteic, ka izglītības centrā iespējams pieteikties uz mācībām gan pieredzējušiem aroda pratējiem, piemēram, frizieriem, projektu vadītājiem, tūrisma jomā strādājošajiem, kas izjūt nepieciešamību papildināt savu zināšanu bagāžu (profesionālās pilnveides izglītības programmas), gan arī klientiem, kas vēlas apgūt jaunu specialitāti, piemēram, grāmatveža, noliktavas pārziņa, informācijas ievadīšanas operatora, dārznieka, tūrisma informācijas konsultanta profesiju bez priekšzināšanām izvēlētajā jomā (profesionālās tālākizglītības programmas). Izglītības centrs piedāvā iegūt arī neformālo izglītību, proti, apgūt vai pilnveidot savas svešvalodas zināšanas vai datorprasmes.

Centra izglītības metodiķe Jana Puriņa uzskata – lai veicinātu bezdarbnieku atgriešanos darba tirgū, būtu arī aktīvāk jāattīsta trīspusējā sadarbība starp darba devējiem, NVA un mācību centriem, kur darba devēji konkrēti norāda, kādi un cik darbinieki šobrīd nepieciešami, NVA uzrunā bezdarbniekus, kas izteikuši vēlmi konkrēto profesiju apgūt, bet mācību centri nodrošina kvalitatīvu izglītību. Šobrīd NVA jau īsteno līdzīgu aktivitāti, mudinot darba devējus ar aģentūras atbalstu iegūt uzņēmumam nepieciešamos speciālistus, taču darba devēju aktivitāte nav liela. «Manuprāt, šobrīd NVA striktāk jānovelk robežas, cik konkrētu profesiju pārstāvju darba tirgū tiešām nepieciešams, neražojot masveidā, piemēram, grāmatvežus, tikai tāpēc, ka ir liels interesentu skaits, kas vēlas šo specialitāti apgūt. Vajadzētu piedāvāt pēc iespējas plašāku profesiju klāstu, bet ar mazāku kopēju apmācāmo skaitu katrā profesijā, kā arī būtu vēlams noteikt garāku grupas komplektēšanas laiku. Šobrīd NVA noteikumi paredz, ka tas jāizdara mēneša laikā, taču bieži vien tas ir pārāk īss laika periods, lai paspētu izveidot grupu. Līdz ar to gadās, ka dažiem interesentiem jāatsaka,» norāda J. Puriņa.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais