"Liftu lietā" tiesās septiņas personas, no RNP izkrāpti 2 miljoni eiro

© Lauris Vīksne/F64

Prokuratūra nosūtījusi krimināllietu par krāpšanas izdarīšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu saistībā ar SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) rīkotajiem konkursiem par liftu uzturēšanu, aģentūru LETA informēja prokuratūra.

Lietā kopumā apsūdzētas septiņas personas. Viena persona apsūdzēta pēc Krimināllikuma pantiem par krāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, krāpšanas atbalstīšanu.

Divas personas apsūdzētas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, bet vēl viena persona - par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas atbalstīšanu. Trīs personas apsūdzētas par krāpšanas atbalstīšanu, turklāt divas no šīm personām papildus apsūdzētas arī par dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošanu, kas nozīmē, ka inkriminējamā nodarījuma brīdī tās bija valsts amatpersonas.

Prokuratūra paziņojumā presei raksta, ka viens no apsūdzētajiem, būdams kādu divu SIA valdes priekšsēdētājs, līdzdarbojoties pārējām lietā apsūdzētajām personām, nolūkā izkrāpt RNP piederošos naudas līdzekļus laika periodā no 2013.gada līdz 2018.gadam piedalījās RNP rīkotajos iepirkumos par liftu tehnisko apkalpošanu un remontu.

Apsūdzētais SIA vārdā sagatavoja un iesniedza piedāvājumus par piedalīšanos konkursos, zinot, ka viņa pārstāvēto SIA personāla sastāvs nav pietiekošs līguma izpildes nodrošināšanai un SIA neatbilst nolikuma atlases prasībām.

Rīkojoties ar viltu, viņš apliecināja realitātei neatbilstošas ziņas par to, ka SIA ir pieejamas tehniskās iespējas, lai veiktu liftu apkalpošanas remontu 24 stundas diennaktī.

Būdami maldināti, RNP iepirkuma komisijas locekļi SIA iesniegtos piedāvājumus atzina par atbilstošākajiem un noslēdza līgumus par liftu tehnisko apkalpošanu un remontu.

Turpinot noziedzīgās darbības, viens no apsūdzētajiem SIA vārdā sagatavoja un iesniedza pieņemšanas - nodošanas aktus, iekļaujot tajos patiesībai neatbilstošas ziņas par izpildīto darbu apjomu, kā rezultātā tie tika apstiprināti. Tādējādi SIA ieguva tiesības piestādīt RNP rēķinus un saņemt par it kā izdarītajiem darbiem samaksu pilnā apmērā.

Tādā veidā no RNP iepriekš minētajā laika periodā kopumā tika izkrāpti vairāk nekā 2 011 853 eiro, no kuriem vairāk nekā 1 900 995 eiro apsūdzētais legalizēja, pārskaitot tos uz citiem ar viņu saistītiem uzņēmumu kontiem.

Saistībā ar iepriekš minēto sākts arī process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu divām juridiskajām personām.

Lieta tiks izskatīta Ekonomisko lietu tiesā. LETA noskaidroja, ka tiesas sēdes datums vēl nav nozīmēts.

Jau ziņots, ka Valsts policija gada janvārī veica operatīvās darbības RNP galvenajā ēkā Aleksandra Čaka ielā 42 un uzņēmuma "Liftu alianse" telpās. 2019.gadā namu apsaimniekošanas uzņēmums "Hausmaster" un liftu ražotājs AS "Latvijas lifts-Šindlers" vērsās policijā ar lūgumu izvērtēt RNP liftu iepirkumu.

Latvijas Televīzijas raidījums "de facto" 2020.gadā vēstīja, ka krimināllietas izmeklēšanas centrā bija ne vien liftu apkopes uzņēmums "Liftu alianse" un tās īpašnieks Igors Babkins, bet arī bijušais RNP valdes loceklis Ardis Pāvilsons un viņa padomnieks, tostarp, iepirkumu jautājumos, Kristaps Zarāns, kā arī Tehniskās pārvaldes pārstāvis Andrejs Maļinovskis, kurš vadīja iepirkumu komisiju, kas lēma par liftiem.

RNP pieder Rīgas domei. 2020.gadā uzņēmums strādājis ar 55 605 803 eiro apgrozījumu un 4 625 829 eiro zaudējumiem.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Liftu alianse" pieder Babkinam. Uzņēmums 2020.gadā apgrozīja 1 398 872 eiro un strādāja ar 516 443 eiro peļņu.