Esplanādi šogad vēl neatjaunos

 
PASTAIGA. Kultūras mantojuma sargātāji, Rīgas domes pārstāvji un apkārtējo mākslas iestāžu vadītāji vakar devās pastaigā pa Esplanādi. Secinājums bija likumsakarīgs – parka segums ir jāatjauno vispirms ©Rūta KALMUKA, F64 Photo Agency

Esplanādi, vienu no Rīgas centra parkiem, šogad vēl neatjaunos. Pirmkārt, ir jāizvērtē parka tehniskais stāvoklis, otrkārt, jāizstrādā projekts, treškārt, nepieciešams finansējums, bet šā gada pilsētas budžetā tāds nav paredzēts.

Esplanādi vakar apskatīja ne tikai Rīgas domes, bet arī parka apkārtnē strādājošo iestāžu vadītāji. Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Oļegs Burovs sacīja, ka Esplanādes atjaunošana ir prioritāte, tomēr pirms tam ir nepieciešams izvērtēt visu pilsētas parku stāvokli un izveidot līdzīgu klasifikāciju, kāda pastāv gan tā dēvētajā graustu sakārtošanas, gan skolu sakārtošanas programmā. Piemēram, grausti tiek iedalīti vairākās kategorijās: A kategorija - bīstams stāvoklis, B kategorija - potenciāli bīstams, C kategorija - vidi degradējoša būve. C kategorijas parks rindā uz atjaunošanu vai labiekārtošanu varētu gaidīt ilgāk, bet par graustu atzītais parks būtu remontējams steidzami.

Parku inventarizācijā ir jāapseko arī labiekārtojuma elementi, koku un apstādījumu stāvoklis. Tādējādi varēs aprēķināt nepieciešamās izmaksas turpmākajiem gadiem, tad parkus varētu atjaunot pakāpeniski atsevišķu programmu veidā, teiksim, celiņus, soliņus, apstādījumus, rotaļu laukumus, nevis visu parku uzreiz.

Parku novērtēšana līdz rudenim ir jāveic Rīgas domes Mājokļu un vides departamentam. O. Burovs skaidroja, ka tas ir nepieciešams, lai jau nākamā gada budžetā paredzētu līdzekļus parku atjaunošanas programmai, kurā būs noteikti prioritāri veicami darbi parku teritorijās. Šobrīd, apsekojot Esplanādes parka teritoriju, ir redzams, ka šī parka prioritāte ir seguma atjaunošana.

Esplanādes apskates laikā izskanēja vairāki ierosinājumi. Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris sanāksmē norādīja, ka Esplanādes parka teritorijā būtu svarīgi saglabāt vēsturisko ainavu un, nomainot segumu, saglabāt vēsturisko flīzējumu ap Raiņa pieminekli. Iespējams, tas nespeciālistu jeb tautas balss vidū izraisīs lielu neizpratni, jo pašlaik parkā plātnes ir izdrupušas un ir visai grūti pieņemt, ka sazin kad ieklātās plātnes ir vēsturiski vērtīgas.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce izteica savu novērojumu - parks ir kļuvis par pāreju no vienas ielas daļas uz otru. Atjaunojot parku, tajā vajadzētu iekārtot rotaļu zonas bērniem, aktīvās atpūtas un sporta zonas un panākt, ka tajā vienlīdz ērti jūtas gan mierīgas atpūtas tīkotāji, gan riteņbraucēji un ekstrēmo sporta veidu cienītāji. Šajā gadījumā pieprasījums varētu noteikt piedāvājumu.

PAR ESPLANĀDI

  • Platība: 8,75 hektāri.
  • Šajā teritorijā atradās Kubes kalns, ko noraka 18. gadsimta beigās.
  • 1901. gadā, kad atzīmēja Rīgas 700 gadus, Esplanādē bija iekārtota rūpniecības, mākslas amatniecības un pilsētas sasniegumu izstāde.
  • Pašlaik teritorijā atrodas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Latvijas Mākslas akadēmija.
  • Esplanādes parka veidošanu aizsāka ainavu arhitekts Georgs Kūfalts. Tagadējie parka apstādījumi veidoti aptuveni 1950. gadā, kad izveidoja betona seguma plākšņu ceļus, zālienus, apstādījumus, rozāriju un bērnu rotaļu laukumu.
  • Esplanādē vairākas reizes notika dziesmu un deju svētki - pēdējoreiz pagājušā gadsimta 50. gados.