Pie Ministru kabineta uz īsu brīdi atkal parādās telts, bet policija to novāc

Šodien pa dienu iepretim Ministru kabineta ēkai uz īsu brīdi atkal parādījusies telts. Par to šovakar ziņo Latvijas Televīzija. Kā aģentūrai LETA apstiprināja viens no naktī uz sestdienu nojauktās "telšu pilsētiņas" aktīvistiem Grigorijs Fedjkins, telti uzstādījis viņš, tomēr jau pēc stundas klāt bijuši policisti, kuri "ļoti pieklājīgi, bet tai pašā laikā uzstājīgi" palūguši to aizvākt.

Fedjkins nolēmis neizrādīt pretestību un telti novācis, uzrakstot paskaidrojumu policistiem, ka telts viņam nepieciešama aizsardzībai no saules. Šādi argumenti gan policistus nav interesējuši.

Iepretim valdības ēkai, vietā, kur iepriekš bija "telšu pilsētiņa", Fedjkins bijis no plkst.11.30 līdz 16.

"Telšu pilsētiņas" aktīvists arī pauda sašutumu par šodienas varas pārstāvju paziņojumiem - Rīgas mēra pienākumus pildošais Ainārs Šlesers (LPP/LC) neko nezinot un ne par ko neesot informēts, savukārt Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) pārstāvji nestāsta taisnību. Kā skaidroja Fedjkins, kamēr policisti apgalvo, ka "telšu pilsētiņas" iemītnieku mantas novietojuši speciālā telpā, īstenībā daļu nakts tās bijušas vienkārši nomestas kaudzē pagalmā.

Fedjkins norādīja, ka rīt pie valdības ēkas aicina ierasties cilvēkus, kurus neapmierina notiekošais valstī. Tā neesot speciāla akcija, vienkārši "telšu pilsētiņas" iemītnieks vēlas paust viedokli par notiekošo.

Kā ziņots, naktī no 23. uz 24.jūliju RPP nojauca "telšu pilsētiņu", kas vairākus mēnešus atradās iepretim Ministru kabineta ēkai.

Policijas operācijas laikā "telšu pilsētiņā" bija viens pastāvīgs iemītnieks - bezdarbnieks un invalīds Juris Lapšinskis.

Svētdien no rīta vairs nekas neliecināja, ka šajā vietā 236 dienas tika rīkota protesta akcija un bija izvietotas teltis, plakāti, ugunskuri utt., pārliecinājās aģentūra LETA.

Līdz šim "telšu pilsētiņā" pa nakti uzturējās tikai Lapšinskis, jo viņam joprojām nav izdevies atrast ne darbu, ne arī dzīvesvietu. Dienā tur uzturējās arī divi viņa domubiedri - Fedjkins un Aleksandrs Tihonovs, kuri ir formulējuši astoņas prasības un priekšlikumus valdībai valsts ekonomiskās un sociālās situācijas uzlabošanai.

Protesta akcijas dalībnieki ir sašutuši par policijas rīcību. Fedjkins aģentūrai LETA pastāstīja, ka naktī uz 24.jūliju ap plkst.2 pie Lapšinska, kurš tajā laikā ieturējis maltīti, piebraukusi RPP ekipāža.

"Policisti noformēja protokolu, nedzērušo protesta akcijas dalībnieku ievietoja automašīnā, neatļaujot pat paņemt savas mantas, un aizveda viņu uz iecirkni Maskavas ielā, kur noturēja līdz rītam," notikumus apraksta Fedjkins.

Šajā laikā cita RPP brigāde aizvākusi mantas no protesta akcijas vietas. Kad 24.jūlija rītā Lapšinski atbrīvoja, "telšu pilsētiņas" vairs nebija.

Tomēr protestētāji nedomā padoties un Fedjkins aicina ikvienu rīdzinieku un pilsētas viesi, kuriem nav vienaldzīga demokrātija, atnākt pirmdien, 26.jūlijā, pie valdības ēkas un paust savu neapmierinātību.

"Kungi un dāmas, rīdzinieki un viesi. Atnākot jūs parādīsiet, ka jums ir balsstiesības, ka jums ir tiesības paust savas prasības. Cik ilgi mēs klusēsim, kamēr valsts parāda vienaldzību pret tautas likteni?" jautā Fedjkins.

Šodien aģentūrai LETA neizdevās iegūt Rīgas izpilddirektora Jura Radzeviča (LPP/LC) viedokli par RPP rīcību.

Arī RPP sabiedrisko attiecību darbinieki nekādus komentārus par notikušo līdz pirmdienai nesniegs. Savukārt RPP Centra rajona pārvaldes priekšnieks Jānis Znotiņš Latvijas Radio skaidroja, ka nevar vienkārši dzīvot teltī Rīgas centrā - to neparedz Rīgas pilsētas saistošie noteikumi.

Protesta akcijas dalībniekam noformēts administratīvo pārkāpumu protokols, bet viņa mantas aprakstītas un novietotas policijas telpās.

"Latvijas Faktu" direktors Aigars Freimanis notikušo vērtē kā likumsakarību. Pēc viņa teiktā Latvijas Radio, situācija ap "telšu pilsētiņu" bija vairāk mediju radīta ziņa, nevis patiess notikums, un protesta akcijas uzsācējs Gints Gaiķēns bija vienīgais, kuram izdevās saprotami formulēt savas prasības un beigās arī iegūt darbu. Savukārt daudzus gadus cietumā pavadījušu cilvēku neapmierinātību, ka viņiem netiek piešķirts dzīvoklis, nevar vērtēt kā pamatotu.

"Gandrīz vai likumsakarīgi," policijas rīcību raksturoja sociologs, norādot, ka pie valdības ēkas bija "neskaidru mērķu vadīta apmetne, nekas vairāk".

Kā ziņots, protesta akciju iepretim Ministru kabineta ēkai pērn 30.novembrī sāka Gaiķēns. Viņš pauda neapmierinātību ar valstī notiekošo un prasīja valdību steidzami risināt bezdarba problēmas. Vēlāk Gaiķēnam pakāpeniski pievienojās citi protestētāji, uz trotuāra Brīvības bulvārī izveidojot "telšu pilsētiņu".

Gaiķēns dabūja darbu Rīgas brīvostā pēc tam, kad mēģināja ar pacēlāju pacelties pie Rīgas vicemēra Aināra Šlesera (LPP/LC) logiem ar prasību piešķirt vienu no pirms vēlēšanām solītajām 50 000 darbavietu.

Kā ziņots, vēl janvārī alejā nakšņoja ap 20 protestētāju, ik vakaru pie viņiem uz diskusijām ieradās pārdesmit cilvēku.

Svarīgākais