Pretrunīgi vērtētais "Pērtiķis Sems" atradis vietu Jaunajā Teikā

© facebook.com/Nils Ušakovs

Gatavojoties nākamajam festivālam "Tēlniecības kvadriennāle 2020" Jaunajā Teikā eksponēta iedzīvotāju iemīļotā pilsētvides instalācija "Pērtiķis Sems", kas pērnā gada rudenī no Kronvalda parka tika pārvesta uz bērnu izklaides parku "Avārijas Brigāde", preses konferencē norādīja festivāla rīkotāju pārstāve Kristiāna Kārkliņa.

Plānots, ka instalācija Jaunajā Teikā atradīsies turpmākos divus gadus. "Mākslas menedžmenta un informācijas centra" pārstāvis un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Aigars Bikše pauda, ka Latvijā nepieciešams ņemt piemēru no citām Eiropas valstīm un ASV, ieviešot likumos nosacījumus par nepieciešamību Latvijas pilsētu publiskajās vietās atvēlēt noteiktu pilsētvides daļu tieši mākslai.

"Braucot ārpus Latvijas, mēs pilsētvides mākslu redzam daudz, bet tā ir skaidra politiskā nostāja lai publiskā telpa būtu ne tikai funkcionāla, bet gan arī spētu komunicēt ar cilvēkiem," sacīja Bikše.

"Pērtiķis Sems" pašlaik apskatāms pie biroju ēkas Gustava Zemgala gatvē 76, netālu no kopstrādes telpas "Teikums".

Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija, "Pērtiķis Sems" pirmo reizi Rīgā, Kronvalda parkā, tika eksponēts 2016.gadā iepriekšējās "Tēlniecības kvadriennāles" laikā. Pēc festivāla noslēguma, instalācija netika demontēta, kā to pieprasīja Rīgas domes iestādes.

Rīgas domes Pieminekļu padomes vadītājs Ojārs Spārītis aģentūrai LETA toreiz apgalvoja, ka "Pērtiķis Sems" ir "vidi degradējošs elements". Viņš skaidroja, ka šāda "dāvana" pilsētai nav vajadzīga un tās vidē neiederas un tā kā tā joprojām ir mākslinieku īpašums - tas ir viņu uzdevums to demontēt.

Savukārt "Mākslas menedžmenta un informācijas centra" valdes priekšsēdētāja vietniece Māra Ādiņa norādīja, ka Rīgas domei tika izteikts piedāvājums instalāciju izvietot citviet galvaspilsētā, taču daudzo iesaistīto departamentu un plašo diskusiju dēļ, risinājums tā arī netika atrasts.

Pēcāk instalācija tika pārvietota uz bērnu izpriecu parku "Avārijas brigāde" Lēdmanes pagastā.

Kā ziņots, "Tēlniecības kvadriennāle" šogad pirmo reizi paplašinās savu darbības lauku, programmā iekļaujot arī performanču mākslu.

Festivāls "Tēlniecības kvadriennāle Rīga" tradicionāli par savu centrālo mediju ir izcēlis tēlniecību un instalācijas mākslu. Kopš festivālu organizē biedrība "Mākslas menedžmenta un informācijas centrs", tā pamatnostādne ir bijusi ienest mākslu pilsētvidē, veidot nejaušas objekta un indivīda satikšanās pieredzes un caur aktualizētajām tēmām veicināt kritisko domāšanu.

Latvijā

Pēc skandāla saistībā ar Latvijas radio LR4 kanāla žurnālistes Olgas Kņazevas izteikumiem nosūtīju jautājumus Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) priekšsēdētājam Jānim Siksnim. Atgādināsim: Kņazeva ēterā nolasīja latviešu valodu pazemojošu tekstu. Tā nebija vienīgā reize, kad tika demonstrēta LR4 žurnālistes un šī radio kanāla nepārprotama attieksme pret latviešu valodu.

Svarīgākais