SIA E. Gulbja laboratorija, kuras līdzīpašnieks ir arī veselības ministrs Didzis Gavars, iesniegusi prasību tiesā par parādu piedziņu no uzņēmuma RSK apdrošināšanas AS (RSK) un pieprasījusi apķīlāt apdrošinātāja rīcībā esošo ēku Lāčplēša ielā 38. Ēkas vērtība pat šajos nekustamā īpašuma krīzes apstākļos ir ievērojami augstāka nekā parāda summa.
RSK uzskata, ka šobrīd viena uzņēmuma dēļ tiek aizkavēta likvidācijas gaita un apdraudētas kreditoru intereses. Rezultātā uz laiku jāatsauc nekustamā īpašuma Lāčplēša ielā 38 izsole, kas bija plānota 9. jūnijā ar sākumcenu 2,762 miljoni latu. Jāpiebilst, ka īpašuma sākumcena mēneša laikā krietni kritusies.
RSK likvidators Juris Jansons informē, ka bija plānots pēc parādu segšanas kārtības un grafika saskaņošanas Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) norēķināties ar visiem kreditoriem divu līdz trīs mēnešu laikā, turklāt būtiski, lai iespējami ātrāk un par augstāku cenu atsavinātu nekustamo īpašumu Lāčplēša ielā. Šo īpašumu augšupejošā izsolē mēģināja pārdot jau 13. maijā, tomēr pretendenti nepieteicās. Nekustamā īpašuma sākuma cena noteikta 3,453 miljonu latu apmērā.
J. Jansons uzskata, ka SIA prasība par ēkas apķīlāšanu ir nesamērīga, jo neesot saprotams, kāpēc pieņemts lēmums par nekustamās mantas kā ķīlas nodrošinājumu piemērošanu, ja parasti šādos gadījumos nekustamais īpašums ir pēdējais risinājums pēc kustamās mantas un nepieciešamās summas apķīlāšanas kādā no kontiem. SIA E. Gulbja laboratorija finanšu direktore Sandra Dimante nenoliedz, ka īpašuma vērtība ir ievērojami lielāka nekā parāda summa, un piebilst: "Baidāmies, ka nedabūsim savu naudu. Lai mūs neatstāj aiz borta!" Tomēr viņa pamato tik skarbu rīcību – RSK par analīžu veikšanu nav norēķinājusies regulāri un ilgstoši, vidēji ar trīs četru mēnešu kavējumu, kaut līgumā paredzēts viena mēneša termiņš. Jau pērnā gada vidū prasības iesniedzējs lūdzis līgumu pārskatīt, tomēr nekā. RSK savukārt iesniegusi tiesā pieteikumu par prasības nodrošinājuma atcelšanu, un tiesa to plānojusi izskatīt 9. jūnijā. S. Dimante pieļauj, ka abi strīdnieki līdz tiesai panāks mierizlīgumu, jo apdrošinātājs solījis naudu "pārskaitīt ātri". "Visi citi apdrošinātāji [saistības] pilda perfekti. Šie vienīgie bremzēja, mums bail, ka nesamaksās," saka S. Dimante.
"Mēs ceram uz saprātīgu un procesuāli pamatotu situācijas risinājumu, lai iespējami ātrāk varētu turpināt sekmīgi uzsākto likvidācijas gaitu un norēķināties ar kreditoriem, tai skaitā E. Gulbja laboratoriju," par ilgstošos skandālos ierautās RSK nostāju informē J. Jansons.
Šobrīd FKTK anulējusi visas RSK izsniegtās licences. RSK ir pārtraukusi privātpersonu veselības apdrošināšanas līgumus, bet jau likvidācijas sagatavošanas posmā tika pārtraukti līgumi ar ārstniecības iestādēm.
Aktivitātes pārtraukuši arī RSK reģionālie biroji, bet darbu turpina tikai centrālais biroja Rīgā, Lāčplēša ielā 38. RSK akcionārs ir Rīgas dome.