Modernizēts padomju laiku dinozaurs

Apmēram 80 tonnu smagā šķīvja pacelšanai nofraktēts viens no pasaulē lielākajiem celtņiem © Aivars ĶESTERIS

Vakar Ventspils pusē norisinājās Latvijas zinātnei nozīmīgs notikums – Starptautiskajā Radioastronomijas centrā pēc rekonstrukcijas atpakaļ novietots varenais antenas šķīvis.

Apmēram 40 minūšu ilgā, ar milimetra precizitāti notikusī operācija veikta, klātesot vairākiem simtiem interesentu. Visu procesu regulēja vācu speciālisti, un aptuveni 80 tonnu smagā RT32 jeb 32 metru diametra antenas šķīvja pacelšanai tika nofraktēts viens no pasaulē lielākajiem celtņiem. Situāciju nedaudz sarežģīja dažas stiprākas vēja brāzmas, tomēr viss beidzās veiksmīgi un šķīvis ievietots tam paredzētajā vietā.

Radioastronomijas centrs kopš 2004. gada ir iekļauts Ventspils augstskolas sastāvā un ir iesaistījies dažādās pasaules līmeņa pētnieciskajās aktivitātēs. Pēc rekonstrukcijas tas varēs darboties pilnīgi jaunā kvalitātē.

Ventspils augstskolas (VeA) rektore Gita Rēvalde atklāj, ka tik liela un unikāla objekta sagatavošana rekonstrukcijai bija sarežģīta. Šāda mēroga antenu pasaulē ir ļoti maz, un neviena no tām iepriekš nav tikusi izmantota militāriem mērķiem un pārprofilēta uz zinātni. Turklāt tā tomēr bija padomju laiku tehnika ar veciem motoriem no zemūdenēm un tamlīdzīgi. Tagad šis dinozaurs ir aprīkots ar supermodernu aprīkojumu un uztvers vismazākos signālus no tālākajiem kosmosa objektiem. «Mēs būsim unikāli ar to, ka signāls būs ļoti jutīgs un plašā diapazonā. Tā ir kompetence, ar ko varam konkurēt pasaules līmenī,» saka VeA rektore. Pēc darba modernajā Radioastronomijas centrā VeA studenti neapšaubāmi kotēsies daudzviet pasaulē, ir pārliecināta G. Rēvalde.

Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāres pienākumu izpildītāja Evita Papule uzskata, ka līdz ar objekta rekonstrukciju ir vairāki ieguvumi. Pirmkārt, tas ir ieguldījums vienā no Latvijas augstskolām, kas piesaka konkurētspēju kopējā zinātnē, arī kosmosa nozarē, ko Latvija ir atzinusi par vienu nozīmīgākajām attīstāmajām jomām valstī. Tāpat ir iegūts objekts, kur zinātniekiem radīt savus izgudrojumus un tādējādi nest Latvijas vārdu pasaulē. Tikmēr jaunieši redzēs, ka Latvijā attīstās zinātne, un tas ietekmēs viņu izvēli, kur mācīties tālāk.

Ventspils mērs Aivars Lembergs savā uzrunā norādīja, ka pēc būtības balstā ir uzlikti kvalitatīvi nokrāsoti dzelži ar speciāli antenai NASA rūpnīcā ASV ražotu krāsu. Taču pats svarīgākais visā šajā procesā ir cilvēka smadzenes. Viņš uzteica centra darbiniekus, kuri strādā ar sirdi un dvēseli, kas ir vislielākā bagātība. Tāpat viņš paslavēja vairākus politiķus, kas izprata objekta nozīmību Latvijas zinātnei un piešķīra valsts finansējumu, lai tas nebūtu jānoraksta metāllūžņos.

Arī Radioastronomijas centra direktors Valdis Avotiņš priecājas, ka darbs ir veiksmīgi pabeigts un antena ar 30 gadu garantiju kalpos zinātnes mērķiem. Pēc viņa teiktā, tas Latvijas kosmosa zinātnē būs milzīgs un kvalitatīvs lēciens. Pēc testu veikšanas mērījumu darbi aktīvi tikšot uzsākti rudenī.