Jaunās valdības liktenis ir neskaidrs pēc sešu deputātu svētdien pieņemtā lēmuma izstāties no Zatlera Reformu partijas (ZRP), kas tādējādi jaunajai koalīcijai nodrošina tikai 50 balsis Saeimā.
Seši deputāti - Klāvs Olšteins, Elīna Siliņa, Gunārs Rusiņš, Jānis Upenieks, Viktors Valainis un Jānis Junkurs - svētdien izplatījuši paziņojumu, kurā norāda, ka nolēmuši izstāties no ZRP nedemokrātiskās lēmumu pieņemšanas un savstarpējās neuzticēšanās dēļ, aģentūrai BNS paziņoja ZRP deputāts Klāvs Olšteins, vienlaikus gan solot atbalstīt premjera Valda Dombrovska jauno valdību.
"Mēs garantējam atbalstu Valdim Dombrovskim kā Ministru prezidentam gan valdības veidošanas procesā, gan valdības darba laikā," informēja Olšteins.
Premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke aģentūrai BNS pastāstīja, ka Dombrovskis svētdien diskutē gan ar ZRP, gan ar šo partiju pametušajiem deputātiem, lai saprastu, kā tas ietekmēs jauno koalīciju, ko pirms nedēļas vienojās veidot ZRP, premjera pārstāvētā "Vienotība" un Nacionālā apvienību, nodrošinot 56 no 100 Saeimas deputātu balsīm. Pēc sešu deputātu aiziešanas no ZRP, koalīcijai oficiāli būtu tikai 50 balsis.
"Ir jāsaprot, kā tas ietekmē arī atbildību sadalījumu jaunajā koalīcijā," norādīja Panke, piebilstot, ka vērtējums gan būs zināms vēlāk.
Panke sacīja, ka Dombrovskis vēlas saprast, kā jaunie deputāti plāno atbalstīt valdību un kā tas iekļaujas jaunās koalīcijas modelī, turklāt kādi ir nosacījumi.
Prezidents Andris Bērziņš iepriekš paziņoja, ka varētu nominēt esoš premjeru Dombrovski jaunās valdības veidošanai, ja tas savāks nepieciešamo vairākumu lēmumu pieņemšanai Saeimai.
Paziņojumā presei Olšteins norāda, ka partijā pastāvošie lēmumu pieņemšanas mehānismi ir klajā pretrunā ar pašas ZRP sludinātajiem godīguma, atklātības un līdzdalības principiem.
"Ja sākotnēji ZRP un tās programmu veidošanas process bija izteikti demokrātisks, ar daudzu profesionāļu piedalīšanos, tad šobrīd varu ZRP ir atklāti uzurpējusi šaura cilvēku grupa, jeb tā dēvētais "partijas kodols"," paziņojumā norāda Olšteins.
"Tāpat jāatzīst, ka ZRP iekšienē bez partijas valdes un jaunievēlētās 11.Saeimas deputātu frakcijas pastāv vēl kāds vai kādi mums nezināmi varas centri, kuros lēmumi tiek pieņemti voluntāri, bet pēc tam uzspiesti pārējiem ZRP biedriem," skaidrots deputātu lēmums.
Gan jaunievēlētie 11.Saeimas deputāti, gan atsevišķi ZRP valdes locekļi ir daudzkārt norādījuši uz šo faktu, atgādinot, ka ZRP vieni no galvenajiem solījumiem, ienākot politikā, bija tiesiskums, godīgums un līdzdalība.
"Diemžēl visi šie atgādinājumi ir tikuši ignorēti, tieši tāpat, kā tiek ignorētas partijas biedru iniciatīvas. Apstākļos, kad svarīgu lēmumu pieņemšanas process ZRP ir necaurskatāms un lēmumi netiek saskaņoti ne tikai ar partijas biedriem un jaunievēlētajiem 11. Saeimas deputātiem, bet ļoti bieži pat arī ar daļu ZRP valdes locekļu, izstāšanās no ZRP ir mūsu vienīgā iespēja attaisnot vēlētāju uzticību un pildīt viņiem dotos solījumus," sacīts paziņojumā presei.
Kā būtiskākos lēmumus, kuru pieņemšanas process neatbalsta jaunos deputātus, Olšteins minēja ZRP biedra Edmunda Sprūdža izvirzīšanu par partijas premjerministra kandidātu, koalīcijas veidošanas sarunvedēju izvēle, lēmums par "Saskaņas centra" aicināšanu veidot nākošo valdošo koalīciju, kā arī pāris dienas vēlāk sekojušais paziņojums par Nacionālās apvienības aicināšanu valdībā. Tāpat atšķēlušies deputāti nav apmierināti ar ZRP prioritāro ministriju un ministru amata kandidātu izvēli.
"Tā kā mums ir liegta iespēja produktīvi strādāt valsts un savu vēlētāju interesēs, esam pieņēmuši lēmumu par izstāšanos no ZRP un neatkarīgo deputātu grupas izveidi 11. Saeimā," sacīts paziņojumā presei.zz