Saeima bez debatēm atbalsta grozījumus preses likumā par patieso mediju īpašnieku atklāšanu

Bez debatēm Saeimas vairākums ceturtdien atbalstīja preses likuma grozījumus, kas vērsti arī uz patieso mediju īpašnieku atklāšanu.

Par likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā nobalsoja 72 deputāti.

Otrajam lasījumam tika saņemti 11 priekšlikumi.

Atbalstītie grozījumi paredz papildināt likumprojektu ar normu, ka interneta vietni var reģistrēt kā masu informācijas līdzekli.

Iecerēts veidot atsevišķu reģistru masu informācijas līdzekļiem.

Savukārt patieso mediju īpašnieku atklāšanai likumprojekts papildināts ar normu, ka masu informācijas līdzekļu dibinātājiem un īpašniekiem, kuri ir kapitālsabiedrības, ir pienākums Komerclikumā noteiktajos gadījumos un kārtībā informēt Komercreģistra iestādi par to patiesajiem labuma guvējiem.

Likumā arī rosināts nostiprināt, ka galvenais redaktors, veicot savus pienākumus, ir redakcionāli neatkarīgs.

Jau ziņots, ka iepriekš Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē bija smagas diskusijas par to, kā panākt mediju patieso īpašnieku atklāšanu. Grozījumi tapuši pēc Latvijas Žurnālistu apvienības iniciatīvas, kas vērsās pie Saeimas frakcijām, ierosinot normatīvajos aktos noteikt prasību masu medijiem atklāt to patiesos īpašniekus līdz konkrētām fiziskām personām, lai Latvijas mediju vidi padarītu caurredzamāku un mazāk ietekmējamu.

Likumprojekts vēl jāskata trešajā lasījumā.

Latvijā

Ar 2025.gadu stāsies spēkā vairākas izmaiņas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) jomā. Viena no svarīgākajām attiecas uz PVN reģistrācijas sliekšņa aprēķinu. Turpmāk 50 000 eiro sliekšņa aprēķinā jāņem vērā ne tikai ar PVN apliekamie darījumi, kā tas bija līdz šim, bet arī vairāki ar PVN neapliekamie darījumi, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Svarīgākais