Spēkoties ar esošām un vēl tikai jaundibināmām politiskām organizācijām, tostarp arī eksprezidenta veidotu, apņēmusies Kurzemes pazīstamā dziedniece Anita Puka∫eva. Viņai pašai labpatīk, ka citi viņu dēvē par Virsmāti, bet galvenā motivācija darboties politikā – izdziedināt, viņasprāt, sasirgušo Latviju.
Uz nākamās Saeimas vēlēšanām, kas varētu būt likumsakarīgs turpinājums Valda Zatlera ierosinājumam atlaist parlamentu, izvēle solās būt grandioza: Uzņēmumu reģistra dati liecina, ka jau šobrīd Latvijā darbojas 57 politiskās partijas vai to apvienības.
Jaundibināto Virsmātes Pukaļevas partiju sauks Brīvība, (ar domu – brīvs no bailēm, naida un dusmām). Protams, ja 24. jūlijā vai pēc tam vēl kādā citā datumā pļavā pie savām mājām Ventspilī viņai izdosies savākt 200 domubiedru. Ņemot vērā viņas aroda publisko dabu, tas varētu arī izdoties. Taču tālāk – iekļūšana Saeimā ir maz ticama.
Politologs Filips Rajevskis ir pārliecināts, ka 5% vēlēšanu barjeru šāda – uz izteikti specifisku auditoriju orientēta – partija nevar savākt. Mūsu sabiedrība ir izaugusi jaunā attīstības pakāpē. Jā, var ticēt dziedniekiem, bet tas nenozīmē, ka par viņiem arī jābalso: «Dziedniecība ir viens, bet politika kaut kas pavisam cits.»
Centrālā vēlēšanu komisija informē, ka skaitliski pateikt, cik liela ir vēlēšanu barjera, iespējams tikai pēc visu nodoto balsu saskaitīšanas. Piemēram, pašreizējā Saeimā partija varēja iekļūt, savācot vismaz 48 277 balsis.
Pati Virsmāte Pukaļeva gan optimistiski pareģo – problēmu ar to savākšanu nebūs. Jau pašlaik tiekot domāts par reģionālajām nodaļām. Par jaundibināmās partijas ideoloģiju pagaidām grūti spriest, konkrētu faktu ir maz. Mums esot jābūt saimniekiem pašiem savā zemē. Naudu Starptautiskajam valūtas fondam nebūs jāatmaksā, jo tas pats no sevis sabruks. Vēlēšanām jābūt mažoritārām. Deputātus jāvar atsaukt. Mazāk naudas jātērē veselības aprūpei. Vairāk jāpaļaujas uz to, ka dzīvē viss balstās uz enerģiju un lūgšanām.
Galvenā dibinātāja pati gan negrasās kandidēt – viņai riebjoties politika, tomēr «šo zaņķi ņemšot uz sevi». Darbosies kā pelēkais kardināls – aizkadrā: «Jaunajai Saeimai jāizmet viss vecais un jāveido viss no jauna.» Partijā būšot liels sieviešu īpatsvars un daudz jaunu vīriešu. Dažādu sabiedrības slāņu pārstāvju. Viņus vienos ticība dziedināšanai un Virsmātes Pukaļevas spējām. Finansējums politiskajai darbībai tikšot vākts ar nelielu biedru naudu palīdzību. Bažas par gaišreģes pieķeršanos praktiskajai politikai pauž Ugāles mācītājs Jānis Kalniņš, saskatot viņas darbībās manipulācijas ar cilvēkiem. Baznīca saskaroties ar negatīvām sekām.
Arī biznesa sociologs Aldis Pauliņš ir skeptisks par gaišreģes iespējamo pienesumu politikā – ja par viņu balsos, tas būšot sabiedrības tumsonības rādītājs. Katrā ziņā viņas potenciālais elektorāts meklējams tajos 40% Latvijas vēlētāju, kas uz vēlēšanām neierodas.
Jāpiebilst, ka šis nav pirmais mēģinājums ienākt Latvijas politikā ar alternatīviem ezotēriskiem uzstādījumiem. Vienas deputāta amata kandidātes partija Māras zeme pāris sasaukumus no vietas mēģināja iekļūt parlamentā, taču nesekmīgi – un šobrīd ir likvidēta. Tās līdere Irēna Saprovska gan nemēģināja apgalvot, ka ir izredzētā.