Koalīcijai, kurā būtu "Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) ar 63 deputātu mandātiem Saeimā, bez apvienības "Saskaņas centrs" (SC) būtu vieglāk strādāt, aģentūrai LETA atzina apvienībā "Vienotība" ietilpstošās partijas "Pilsoniskā savienība" (PS) līderis Ģirts Valdis Kristovskis.
Kā norādīja Kristovskis, sarunu pārtraukšana ar SC noteikti atvieglošot sadarbību, jo 92 cilvēku koalīcija neveicinātu ražīgu darbu. Tāpat problēmas radītu attiecības starp abos virzienos radikālāk noskaņotajiem spēkiem - SC un VL-TB/LNNK.
"Protams, šādu ideoloģiski nesamierināmu spēku līdzdalība apgrūtinātu valdības darbu, daudz kas būtu grūtāk saskaņojams," sacīja Kristovskis.
"Ņemot vērā, ka SC atteicās no [premjera Valda] Dombrovska (JL) izvirzītās nacionālas valsts pamatvērtību akceptēšanas iespējas, var secināt, ka SC ir palaidis garām iespēju sevi pieteikt kā spēku, kurš mainās," norādīja politiķis.
Koalīcijas kodolu veidos apvienība "Vienotība" un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kas vēl veiks sarunas par sadarbību ar VL-TB/LNNK, šodien žurnālistiem pēc apvienībā "Vienotība" ietilpstošās partijas "Jaunais laiks" valdes sēdes žurnālistiem sacīja Dombrovskis.
Pēc Dombrovska teiktā, sarunas ar SC pēc viņu šā rīta paziņojuma ir apstājušās.
Dombrovskis norādīja, ka šodien ir saņemtas partiju atbildes uz aicinājumu veidot koalīciju no četrām partijām. Pozitīvu atbildi sniegusi ZZS, kas piekritusi darboties koalīcijā, tādējādi jau nodrošinot parlamentā vairākumu ar 55 balsīm.
Dombrovskis atzina, ka pēc būtības pozitīvu atbildi sniegusi arī VL-TB/LNNK, bet esot jautājumi, par kuriem vēl būs jāveic atsevišķas sarunas.
Premjers norādīja, ka no SC tikušas saņemtas divas atbildes - pirmā it kā pozitīva, ar gatavību sēsties pie sarunu galda, bet šodien SC paziņojuši, ka tomēr noraida sadarbības pamatnosacījumus un vēlas sarunas sākt no "baltas lapas".
Dombrovskis norādīja, ka "Vienotība" šādam scenārijam nepiekrīt un sarunas ar SC ir apstājušās, tādēļ pie valdības veidošanas tiks strādāts ar ZZS un vēl veiktas sarunas ar VL-TB/LNNK. "Mēs izteicām priekšlikumu SC gan saistībā ar Latvijas okupācijas atzīšanu, gan latviešu valodas statusu, par kuriem būtu jāsēžas pie sarunu galda. Šie priekšlikumi ir ļoti fundamentāli," norādīja Dombrovskis.
Premjers pieļāva, ka SC nevēlēšanās pieņemt šos pamatnosacījumus ir saistīta ar viņu nevēlēšanos pieņemt sarežģītus lēmumus, kādi būs vēl priekšā.
Dombrovskis atzina, ka ar VL-TB/LNNK vēl būs nepieciešams papildu sarunu raunds par vairākiem jautājumiem, gan nekonkretizējot, kad šīs sarunas varētu notikt.
TB/LNNK preses sekretārs Rolands Pētersons aģentūrai LETA sacīja, ka nacionālā apvienība jau iepriekš nav izrādījusi lielu vēlēšanos koalīcijā redzēt SC un tādēļ augsti novērtējot Dombrovska vēlmi darboties trīs partiju koalīcijā.
Savukārt apvienībā "Vienotība" ietilpstošās partijas "Sabiedrība citai politikai" līderis Aigars Štokenbergs aģentūrai LETA lielu prieku par Dombrovska lēmumu neturpināt sarunas ar SC nepauda un norādīja, ka, pēc viņa domām, vēl ir iespēja runāt ar SC.
Štokenbergs atzina, ka piekrītot "Vienotības" līdzpriekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas (JL) teiktajam par to, ka esot vēsturiska iespēja konsolidēt Latvijas iedzīvotājus. "Galvenais ir runāt un paskaidrot savu viedokli," sacīja politiķis.
VL-TB/LNNK pārstāvis Imants Parādnieks aģentūrai LETA pauda gandarījumu, ka "šī spēlīte, kas te tika spēlēta, ir loģiski noslēgusies", un pauda cerību, ka tagad varēs koncentrēties nopietnam darbam un veiksmīgai sadarbībai trīs partiju koalīcijā.
SC vadība pārstāvji aģentūrai LETA viedokli par Dombrovska lēmumu pārtraukt sarunas savu viedokli paust nevēlējās.
Pēc JL valdes sēdes Dombrovskis devās uz "Vienotībā" ietilpstošās partijas "Pilsoniskā savienība" valdes sēdi, kur valdes locekļus iepazīstināja ar savu lēmumu par koalīcijas tālāko veidošanu.
Dombrovskis pēc PS sēdes žurnālistiem atzina, ka ar VL-TB/LNNK vēl būs nepieciešams papildu sarunu raunds par vairākiem jautājumiem, gan nekonkretizējot, kad šīs sarunas varētu notikt.