Pērn būtiski pieaudzis personu skaits, kurām atņemtas bērna aprūpes tiesības

© nra.lv

Pagājušajā gadā, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, būtiski pieaudzis to personu skaits, kurām atņemtas bērna aprūpes tiesības, liecina Labklājības ministrijas sagatavotais ziņojums.

Ministrijas apkopotā statistika liecina, ka kopumā bērna aprūpes tiesības pērn kopumā atņemtas 1961 personai, kas ir par 316 vairāk nekā 2010.gadā, kad aprūpes tiesības atņemtas 1645 personām, bet 2009.gadā vēl mazāk - 1417. Visvairāk bērna aprūpes tiesības ir zaudējušas bērna mātes - 1082, bet tēvi - 879. Konstatētas vardarbības gadījumā aprūpes tiesības atņemtas 186 personām. Statistika gan neuzrāda, cik no šīm personām ir mātes un cik - tēvi.

Analizējot pieejamos datus ilgtermiņā, ministrija konstatējusi, ka kopš 2006.gada gan bērnu skaitā, gan vecāku skaitā, kas atlasīti pēc šīs pazīmes, nav novērojama stabila tendence, tas ir svārstīgs.

Ziņojumā teikts, ka vēl lielāks ir to ģimeņu skaits, kurās netiek pietiekami nodrošināta bērna attīstība un audzināšana un par kurām bāriņtiesa pārskata gadā informējusi pašvaldības sociālo dienestu vai citu atbildīgo institūciju – 2011.gadā tādu ir bijis 2061, bērnu skaits šādās ģimenēs – 3661.

Tāpat 2011.gadā bāriņtiesa pieņēmusi lēmumu par aizliegumu satikties ar ārpusģimenes aprūpē esošu bērnu 33 personām. Visvairāk šādu aizliegumu bijis mātēm – 16, tēviem – 12, citiem tuviem radiniekiem – 3, bet citām personām, ar kuru bērns ilgu laiku dzīvojis nedalītā saimniecībā – 2.

Apkopojot pieejamos datus, ministrija secinājusi, ka pagājušajā gadā ir pieaudzis gadījumu skaits, kad aprūpes tiesības atņem aizdomu par vardarbību dēļ, pieaudzis rehabilitēto bērnu skaits, pieaudzis sastādīto administratīvo pārkāpumu skaits par vardarbību. Tas varētu liecināt gan par vardarbības pret bērniem apjoma pieaugumu, gan par to, ka vardarbības gadījumus spēj labāk atpazīt.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais