"Zilā vaļa" ažiotāža: Policija nekonstatē grupējumu, kas liktu pusaudžiem sev darīt pāri

© Kaspars Krafts, F64 Photo Agency

Valsts policija (VP) saņēmusi satrauktu vecāku zvanus par sacelto ažiotāžu ar suicidālo spēli "Zilais valis", taču likumsargi nav guvuši pierādījumus, ka šo spēli organizētu kāds pieaugušo grupējums.

VP Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics šodien žurnālistiem pastāstīja, ka policija un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija bija saņēmusi ļoti daudz vecāku un skolu satrauktus zvanus par šādu spēli.

Policija pēdējo nedēļu laikā pārbaudījusi vecāku un skolu sociālo pedagogu iesniegto informāciju par šādas spēles esamību, taču bažām nav pamata, jo nav konstatēts neviens noziedznieku grupējums, kura mērķis būtu panākt, lai pusaudži sev nodara miesas bojājumus.

Jaunieši, protams, apmainoties ar dažāda veida informāciju un sociālajos tīklos viens otru izaicinot uz kādām darbībām. "Policija gan ir saskārusies ar situāciju, kad jaunieši internetā, savstarpēji apmainoties ar informāciju, viens otru izaicina un tajā skaitā draud. Šo informāciju pārbaudījām un konstatējām, ka tie ir bērni, kas muļķojas vai jokojas. Bažas gan rada masveidība, kādā jaunieši, uzzinot par it kā šīs spēles esamību, iesaistās informācijas apmaiņā. Protams, šādā sarakstē tiek doti pietiekami nevainīgi uzdevumi, piemēram, kaut ko nofotografēt vai ierunāt, taču to visu organizē vienaudži. Tās ir jauniešu interešu grupas, kas apmainās ar informāciju par ikdienu, piemēram, mūziku," skaidroja Rinkevics.

Neskatoties uz to, ka oficiāli policija nav guvusi apstiprinājumu par to, ka bērni sev būtu nodarījuši miesas bojājumus, Rinkevics aicināja pieaugušos vērsties policijā vai Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā, ja konstatēta bērna piedalīšanās "šādās izaicinājuma sarakstēs".

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Ilona Kronberga norādīja, ka bērnu iesaistīšanās šādās sociālo tīklu grupās liecina par to, ka tiem ir neorganizēts brīvais laiks un nav vienoti viedierīču lietošanas noteikumi ģimenē. Tāpat tas var liecināt, ka bērniem pastāv ģimenē neatrisinātas problēmas.

"Šādās spēlēs neiesaistās bērni, kuriem ir normālas attiecības ģimenē un strukturēti veidots brīvais laiks. Veselīgs pusaudzis ir imūns pret šādām nodarbēm," uzsvēra Kronberga.

Lai pasargātu bērnus no šādām aktivitātēm, Kronberga aicināja vecākus sekot līdzi bērnu uzvedībai un izpausmēm internetā. Nepieciešamības gadījumā bērni var ziņot pa uzticības tālruni 116111.

Jau ziņots, ka "Net-Safe Latvia" Drošāka interneta centrs saņēmis desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu saistībā ar suicidālo sociālo tīklu spēli "Zilais valis", kas liecina, ka šī spēle Latvijā strauji izplatījusies.

Kā skaidroja centra pārstāvji, "Zilais valis", dēvēts arī par "nāves spēli", ir sociālos medijos izplatījusies pusaudžu un jauniešu mudināšana veikt dažādas destruktīvas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām un video, kuros šī rīcība tiek atspoguļota. Pašlaik aktivitātes izplatība ir īpaši strauja - jauniešu vidū esot "stilīgi un varonīgi" nenobīties un spēt sagriezt sev rokas vai citā veidā nodarīt sev sāpes.

Ņemot vērā, ka spēle ir ienākusi Latvijā no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī patlaban Latvijā neesot pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, norāda centra pārstāvji.

Ņemot vērā, ka spēle ir ienākusi Latvijā no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī patlaban Latvijā neesot pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, norāda centra pārstāvji.

"Šī fenomena riska grupa ir emocionāli nenobrieduši un depresīvi noskaņoti pusaudži un jaunieši, kas nesaņem atbalstu ģimenē vai draugu vidū, uzskata, ka ir nevērtīgi un nevajadzīgi un vēlas pievērst sev līdzcilvēku uzmanību, liekot iedomāties, kā tas būtu, ja viņš vai viņa vairs nebūtu šajā pasaulē. Šādi pusaudži vieglāk pakļaujas citu manipulācijai. Tāpēc aicinu vecākus un skolotājus pievērst pastiprinātu uzmanību riska grupas jauniešiem un aktīvi rīkoties, ja rodas kaut mazākās aizdomas par iesaisti "Zilā vaļa" spēlē," uzsver Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Latvijā

Dažādas izmaiņas, kas stāsies spēkā nākamgad, ietekmēs arī iedzīvotāju uzkrājumus un ieguldījumus. Mazināsies iemaksu lielums pensiju 2. līmenī, kamēr par individuāli veiktajiem uzkrājumiem, piemēram, iemaksām pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, būs iespēja saņemt lielāku nodokļa atmaksu. Plašāk skaidro "Swedbank" Investīciju produktu līnijas vadītājs Rolands Zauls.

Svarīgākais