Policija: RSK darījumi jāpēta ilgi

Ekonomikas policijā atzīst, ka Rīgas domei piederošā uzņēmuma RSK apdrošināšanas AS (RSK) darbība saistībā ar starpniecības maksājumiem brokeru firmai būs jāpēta vēl ilgi.

Neatkarīgā saņēma nekonkrētu atbildi, ka "tas nebūs dažu dienu vai nedēļu jautājums, ir liels apjoms, darba daudz un nekādu jaunumu pagaidām nav". Atgādinām, ka 2009. gada vasarā tika sākts kriminālprocess pret RSK valdi. Izmeklēšana notiek, lai noskaidrotu, vai un cik daudz līdzekļu iespējams atgūt no brokeru firmai Trīs A brokers samaksātā nepilna pusmiljona latu. Finanšu un kapitāla tirgus komisija izteikusi aizdomas, ka RSK, slēdzot apdrošināšanas līgumu ar SIA Rīgas satiksme, ir izšķērdējusi 485 000 latu. Šāda summa tika samaksāta brokeru firmai.

Vēl viens brokeris

Nesen pārbaudi RSK beigusi arī Rīgas domes Audita un revīzijas pārvalde. Pārbaudes periods – no 2008. gada 1. janvāra līdz 2009. gada 31. augustam. Spriežot pēc Neatkarīgajai pieejamajiem pārbaudes materiāliem, RSK ir maksājusi komisijas maksājumu ne tikai Trīs A brokers, bet arī SIA Atollo brokers – 16 597,67 latus par piesaistītajiem apdrošinājuma ņēmējiem – Rīgas pašvaldības iestādēm. "Pašvaldības iestādes sniegušas informāciju, ka iepirkumu darbinieku veselības apdrošināšanai veikušas ar RSK, neizmantojot starpnieku. Līdz ar to SIA Atollo brokers provīzija [komisijas maksa] 16 597,67 lati samaksāta nepamatoti un nepamatoti palielināti RSK izdevumi," teikts ziņojumā.

Revīzijā atklāj pārkāpumus

No pārbaudes materiāliem var secināt, ka RSK grāmatvedība nav ievērojusi normatīvo aktu prasības un līgumu nosacījumus.

Daži no konstatētajiem pārkāpumiem, iespējams, paliekošas sekas uzņēmuma darbībā nav atstājuši, un nav pamata uzskatīt, ka būtu veikti aizdomīgi darījumi, tomēr atsevišķas nepilnības šķiet gana būtiskas. Piemēram, revidentiem neesot uzrādīti īpaši kodu lietošanas noteikumi. Grāmatvežu valodā runājot, tas nozīmē, ka dokumentiem nav iespējams sadzīt galus. Tie, protams, kaut kur ir, bet dokumentācija ir necaurskatāma, nav iespējams pārbaudīt, cik precīzi darījumi ir iegrāmatoti un uz kuru līgumu tie attiecas. RSK grāmatvedība izmantojusi arī novecojušus kritērijus debitoru parādu klasifikācijai, tātad dati neatbilst patiesībai. Aizdomas var izraisīt informācija, ka žurnālos veikti nepamatoti labojumi, līdz ar to nav drošas pārliecības, ar kādu mērķi tie izdarīti. Būtisks pārkāpums ir izdevumu neatspoguļošana pa pārskata periodiem, kas jādara obligāti.

Konstatēts, ka apdrošinātājs ne visos gadījumos ir laikus izrakstījis rēķinus, bet tajos uzrādītais samaksas termiņš neatbilst līgumos noteiktajam. "Grāmatvedība rēķinu par veselības apdrošināšanas atlīdzību (par medikamentiem) samaksu daudzos gadījumos veic ar 41 līdz 70 dienu kavējumu," teikts pārbaudes materiālos. Saskaņā ar līgumu aptiekām maksa būtu jāsaņem viena mēneša laikā pēc dokumentu izskatīšanas.

Meklē vainīgos un naudu

Uz Neatkarīgās jautājumu, kuru RSK un Rīgas domes institūciju amatpersonu darbība ir bijusi saistīta ar iespējamiem nelikumīgajiem maksājumiem, tieša atbilde no Audita un revīzijas pārvaldes netika saņemta, vien norādīts, ka pārbaudes periodā valdes sastāvā bija Ēriks Gailāns, Jānis Odiņš, Ineta Rezevska un Aivars Neimanis. Tagad RSK valdei Jura Jansona personā uzdots izvērtēt iespējas atgūt naudu, kas izlietota iespējami nepamatotiem maksājumiem. RSK būtībā neatbild, ne cik lieli ir šie līdzekļi, ne cik reālas iespējas ir tos atgūt. "RSK valdei nav uzdots konkrēts termiņš, kurā izvērtēt iespējas atgūt finanšu līdzekļus. Cik lieli ir šie līdzekļi, ir jāizvērtē, tāpat tiks izvērtētas reālās atgūšanas iespējas. Ja šos līdzekļus neizdosies atgūt vienošanās ceļā, tad tas notiks tiesas ceļā," informē RSK mārketinga speciāliste Ildze Varna.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais