Pēc Naudas plānošanas centra (NPC) aplēsēm, lai 2010./2011. mācību gadā skolas gaitas sāktu 21 670 pirmklasnieku, viņu vecākiem nāksies iztērēt vairāk nekā 2 miljonus latu jeb vidēji 100 latu par katru mazo skolēnu.
Naudas plānošanas centra iepriekšējo gadu pieredze un šī gada aprēķini liecina, ka visu skolai nepieciešamo lietu iegāde vienam skolēnam maksā vidēji 100 latu. "Neskatoties uz to, ka daļu mācību grāmatu pieejama skolu bibliotēkās, vecākiem vēl ir jāparūpējas par apģērba, apavu, rakstāmpiederumu un, protams, speciālo mācību materiālu - darba burtnīcu, vārdnīcu u.tml. iegādi," secina Signe Bierande, Naudas plānošanas centra vadītāja. "Tieši tādēļ, ierobežotu finansu apstākļos, skolai nepieciešamās preces jāiegādājas īpaši pārdomāti, nepārtērējoties. Mēs iesakām rūpīgi izvēlēties preču iegādes vietas, doties iepirkties jau ar iepriekš izveidotu lietu sarakstu un salīdzināt cenas," iesaka Signe Bierande.
Novērojumi liecina, ka bērnu vidū trūkst izpratnes par ģimenes budžetu un reālajām vecāku iespējām atlicināt konkrētajai vajadzībai noteiktu naudas summu. "Skolas tuvošanos aicinātu izmantot savstarpējā dialoga veicināšanai ģimenē, sava veida "finansu nodarbībām". Diemžēl bērni nezina un pat bieži nenojauš, cik daudz naudas vecākiem ir, līdz ar to nespēj novērtēt, kādu daļu no tās iespējams tērēt konkrētam mērķim. Kopīga plānošana, nepieciešamo lietu saraksta izveide daudz sekmīgāk rada vienu no pirmajām finansu pieredzēm," uzskata Ginta Ratniece, psihoterapeite, NPC eksperte. "Atkarībā no vecuma, jāveido bērna naudas uztvere - jāļauj bērnam pašam iesaistīties nepieciešamo lietu izvēlē noteiktā budžeta ietvaros, jāļauj izteikt savu viedokli, bet, kas pats svarīgākais, - jāieklausās un jārunā ar bērniem. Izmantojot spēles elementus, varat sekmēt pārdomātākus tēriņus, dot vairāk laika piemeklēt izdevīgāko piedāvājumu, lai ietaupījumus skolēns varētu tērēt pēc saviem ieskatiem."