Izglītības un zinātnes ministrijas aprēķini liecina, ka Rīgas pašvaldība, sadalot mērķdotāciju pedagogu algām, valsts ģimnāziju skolotājiem atņēmusi teju 10 000 eiro mēnesī, pauž izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V).
Ministrs aģentūrai LETA norādīja, ka ar valsts naudas pārdali, kas aprēķināta pedagogiem uz katru skolu, Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (S) un viņa vietnieka Andra Amerika (GKR) vadītā Rīgas dome mēģina apmuļķot bērnu vecākus, sabiedrību, pedagogus, lai piesegtu nespēju mērķtiecīgi rīkoties un kā atbildīgs saimnieks nodrošināt, lai valsts finansējums nonāktu pie skolotājiem tam paredzētā veidā.
"Ciniska ir Rīgas domes vadības rīcība, apgalvojot, ka reformas rezultātā valsts Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas, Rīgas Valsts 2.ģimnāzijas, Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas pedagogiem ir samazinājusi finansējumu. Gluži pretēji, valsts, šīm skolām ir aprēķinājusi lielāku finansējumu, kuru Rīgas dome ir nolēmusi samazināt un novirzīt citiem mērķiem," sacīja Šadurskis.
Viņš skaidroja, ka visās minētajās valsts ģimnāzijās Rīgas dome ir atņēmusi valsts aprēķināto finansējumu vairāk nekā 9000 eiro apmērā mēnesī, tādējādi vidēji katram pedagogam atņemot aptuveni 40 eiro mēnesī.
"Iespējams, Rīgas domes vadības kvēlākā vēlme ir degradēt labākās valsts skolas," prātoja ministrs.
Šadurskis uzsvēra, ka Rīgas un jebkuras Latvijas pašvaldības pedagogiem, vecākiem ir jāsaprot, ka reālā atbildība par to, kādu algu saņem skolotājs, ir pašvaldībai.
"Valsts nemaksā algu skolotājiem, bet piešķir finansējumu pašvaldībām, lai tās, vadoties pēc labas pārvaldības prakses principiem, kā skolu dibinātājas un pedagogu darba devējas īstenotu kvalitatīvas izglītības iespējas," skaidroja politiķis.
Kā liecina Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotie dati, lielākajām valsts ģimnāzijām - Rīgas Valsts 1.ģimnāzijai, Rīgas Valsts 2.ģimnāzijai un Rīgas Valsts 3.ģimnāzijai - pārdalīta mazāka mērķdotācija, nekā to, balstoties uz vasarā apstiprināto kārtību, aprēķinājusi ministrija.
Kopumā pamatalgām, neņemot vērā kvalitātes pakāpes, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijai, balstoties uz atalgojuma aprēķināšanas kārtību, mēnesī būtu jāpienākas 88 395 eiro, tomēr pēc Rīgas pašvaldības veiktās mērķdotācijas sadales līdz ģimnāzijai nonāca 84 497 eiro, kas ir par 3898 eiro mazāk. Tas nozīmē, ka, saņemot nepiešķirto finansējumu, kā liecina IZM dati, katrs pedagogs varētu saņemt papildu 45,85 eiro.
Rīgas Valsts 2.ģimnāzijas pedagogiem no valsts budžeta pamatalgu izmaksai būtu jāsaņem 66 301 eiro, kas izriet no noteikumiem par darba samaksas aprēķināšanas kārtību. Tomēr mērķdotācijas sadalīšanas rezultātā skolai iedalīti 63 528, kas ir par 2773 eiro mazāk, tādējādi katrs pedagogs vidēji zaudē 39,60 eiro, saskaitīja IZM.
Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas pedagogu atalgojumam no valsts budžeta mēnesī, neskaitot finansējumu kvalitātes pakāpēm, saskaņā ar jauno pedagogu darba samaksas modeli būtu jāpienākas 67 327 eiro, tomēr pedagogu atalgojumam Rīgas pašvaldība, kas ir skolas dibinātāja, iedalīja par par gandrīz 3000 eiro mazāk - 64 349 eiro, kas katram no ģimnāzijas pedagogiem nozīmētu papildu 44,44 eiro.
Saskaņā ar jauno pedagogu atalgojuma modeli pašvaldībām, kas ir skolu dibinātājas un īpašnieces, ir tiesības vēl divus gadus starp izglītības iestādēm pārdalīt saņemto mērķdotāciju. Kopumā šīm trim ģimnāzijām mēnesī pārdalīts par gandrīz 10 000 eiro mazāks mērķdotācijas apjoms, nekā to faktiski nosaka Ministru kabineta noteikumi.