1. SEPTEMBRIS: Pirmklasnieki izauguši

GLADIOLAS. Tāpat kā pirmajā klasē, septītklasnieks Mikus Vītols arī jaunajai klases audzinātājai nesīs gladiolas © F64

«Šogad mugursomu izvēlējos pati un arī pierakstu klades nopirku tādas, kādas pati vēlos,» Neatkarīgajai saka Paula Vīksne, kas šajā pirmajā septembrī sāk mācības Rīgas Centra humanitārās ģimnāzijas sestajā klasē.

2011. gadā Paula bija mūsu laikraksta pirmklasniece ar skaistu mugursomu. Savukārt Mikus Vītols mācības sāk jaunā skolā - Rīgas valsts vācu ģimnāzijā, jo pavasarī beidza Āgenskalna sākumskolu. «Skolai gatavs!» - tā 2010. gadā teica Mikus, pozējot laikraksta 1. septembra vākam nākamās skolas pagalmā.

«Atceros, kā pirms pirmās klases jutu satraukumu - kā būs skolā, un interesanti, ka arī tagad es jūtu to pašu. Tikai vairāk pirmo skolas dienu gaidu kā pārsteigumu,» stāsta Paula. «Vairākus gadus esmu mācījusies, skola ir zināma, bet gaidu pirmo septembri kā kaut kā jauna sākumu. Varbūt būs jauni mācību priekšmeti, varbūt jauni klasesbiedri… Protams, es neiebilstu, ja brīvlaiks būtu vēl vienu mēnesi, taču tā nav, un uz skolu ir jāiet - neko nepadarīsi.» Atšķirībā no pirmās klases sestajā vecāki bērniem ļauj pašiem izvēlēties - kādā somā likt grāmatas un burtnīcas, kādas pierakstu klases, kādus zīmuļus un pildspalvas pirkt. «Toreiz, atceros, mamma jau bija man nopirkusi skolas somu, man nemaz nezinot,» stāsta Paula. «Šogad gan es izvēlējos pati, ne tikai somu, arī visu pārējo! Arī skolas forma ikdienā vairs nav obligāta.» Paulas tētis Lauris saka: ir liela atšķirība, vai uz skolu jāpavada pirmklasnieks vai sestās klases skolnieks. «Visu uztveram daudz vieglāk, bez stresa,» saka Lauris, piebilstot, ka pēdējos gados būtiski mainījusies arī skolai nepieciešamo lietu iegāde, proti, vecākiem ir daudz vieglāk, jo vairs nav jāiegādājas tādi mācību līdzekļi kā grāmatas un darba burtnīcas.

Mikus Vītols šogad mācīsies 7. klasē, citā skolā, taču fotografēšanos sarunā pie iepriekšējās skolas, kur notiek basketbola treniņi. 2010. gadu viņš atceras kā pārsteigumiem pilnu, jo «nav sapratis, kas ir skola». Arī šogad pirmais septembris nāk ar pārsteigumu - jauna skola, jauna klase (tiesa, Mikus mācīsies kopā ar vairākiem iepriekšējiem klasesbiedriem), jauna klases audzinātāja. «Mēģinājām sarunāt, ka mūsu klases audzinātājs skolotājs Sergejs pārnāk uz ģimnāziju, bet nesanāca…» jokojas Mikus. Viņš piekrīt, ka satraukumu pirms pirmās skolas dienas jūt visi bērni - pirmklasnieki vai septītās vai 11. klases skolnieki. Tradicionāli skolotājai dāvinās gladiolas, tieši tāpat kā pirmajā klasē. «Mainījies kopš pirmās klases ir tas, ka esmu garāks, drosmīgāks un gudrāks,» saka Mikus. Viņš visiem Latvijas skolēniem pirmajā skolas dienā vēl veiksmi - lai tā nepamet visu mācību gadu. Savukārt Paula vēl labas atzīmes, labus klasesbiedrus - ja tādu nebūs, arī mācībās nebūs tik labi, un labus skolotājus. «Lai viņi mācītu tā, ka visi bērni visu saprot!».



Svarīgākais