Kanādas valdība ir ieinteresēta veicināt studentu apmaiņu ar Latviju, šim nolūkam piedāvājot arī valdības stipendijas, šodien sarunā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāru Mareku Gruškevicu un Latvijas Universitātes (LU) rektoru Mārci Auziņu apliecinājis Kanādas parlamenta Senāta priekšsēdētājs Noels Kinsela.
Kā pastāstīja Gruškevics, tikšanās laikā Kinsela vērsis uzmanību uz faktu, ka mazāk nekā 5% Kanādas jauniešu dodas studēt uz ārzemēm, kā arī pašās Kanādas universitātēs mācās salīdzinoši neliels ārvalstu studentu skaits.
Taču Kanādas valdība apzinājusies nepieciešamību internacionalizēt izglītības sistēmu, kas vēlāk varētu sekmēt zināšanu un tradīciju pārnesi ar dažādām valstīm, atzīstot Latviju par izcilu vietu, kur šāda veida sadarbību varētu īstenot. Patlaban gan abu valstu sadarbība notiekot, piemēram, LU sadarbojoties ar Ontārio un Vaterlo universitātēm, taču nepietiekamā intensitātē, jo notiek tikai doktorantu un augstskolu mācībspēku, bet ne studentu līmenī, secināts sarunā.
Galvenā problēma aktīvākas sadarbības attīstīšanai šobrīd ir finanšu atbalsta shēmu trūkums, jo valsts budžetā attiecīgie finanšu instrumenti sadarbībai ar Kanādu nav paredzēti, skaidro IZM valsts sekretārs. Tomēr Kanādas valdība esot gatava nākt pretī ar dažādiem elastīgiem piedāvājumiem, tostarp valdības stipendijām, ar kuriem iepazīstināts LU rektors.
No sarunas izriet, ka aktīva studentu apmaiņa varētu tikt uzsākta jau tuvāko gadu laikā, lai gan Gruškevics uzsver, ka viss šobrīd ir atkarīgs no tā, cik aktīvi Latvija šo sadarbību izmantos. "Bumba šobrīd ir augstskolu pusē," piebilst IZM valsts sekretārs.
Nākamais solis IZM būšot sadarbībā ar Ārlietu ministriju panākt Latvijas un Kanādas valdības līgumu noslēgšanu, savukārt Latvijas Universitātei par sarunas rezultātiem būs jāziņo Latvijas Rektoru padomei, tādējādi ar sadarbības iespējām iepazīstinot arī pārējo augstskolu rektorus.