Parlaments vērtēs ieceri par īpaša statusa noteikšanu Ķemeru sanatorijas teritorijai

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijām grozījumus Ķemeru nacionālā parka likumā, paredzot noteikt jaunu funkcionālā zonējuma veidu - Ķemeru kūrorta zonu -, lai saglabātu un nākotnē nodrošinātu vēsturiskās kurortoloģijas funkcijas uzturēšanu.

Šādu statusu paredzēts noteikt teritorijai, kurā nodrošina sanatorijas, kūrorta poliklīnikas, ārstu privātprakses, kūrortviesnīcas, peldu kūrorta (vannu mājas), minerālūdeņu ieguves vietu un vēsturiskā sanatorijas parka izmantošanu un aizsardzību.

Likumprojekts paredz, ka kūrorta zonas pamatfunkcija ir nodrošināt minerālūdeņu, ārstniecisko dūņu un mikroklimata ilgtspējīgu attīstību un izmantošanu tūrismam un veselības aprūpei, kā arī kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanu un popularizēšanu.

Izveidojot īpašu Ķemeru kūrorta zonu, tiks veicināta arī veselības tūrisma, rekreatīvā tūrisma un kultūras tūrisma attīstība Latvijas un Eiropas mērogā, norāda likumprojekta autori.

Patlaban Ķemeru sanatorija atrodas parka neitrālajā zonā un līdzšinējais tiesiskais regulējums nenodrošina vēsturiski izveidojušās Latvijas visievērojamākās kūrorta sanatorijas kurortoloģijas funkcijas saglabāšanu.

Likumprojekts izskatīšanai Saeimā virzīts pēc parlamentārās izmeklēšanas komisijas Ķemeru sanatorijas jautājumā iniciatīvas. Galīgajā lasījumā likumprojektu varētu pieņemt 20.jūnijā.

Kā ziņots, Saeima 18.aprīlī nolēma izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju par Ķemeru sanatorijas pārvaldīšanas juridisko un faktisko situāciju. Paredzēts izvērtēt Ķemeru sanatorijas privatizācijas tiesiskumu, privatizācijas līguma izpildi, kā arī izvērtēt situāciju ar SIA "Ominasis Latvia" maksātnespēju.

Ķemeru sanatorijas kompleksu iecerēts pārdot izsolē, nosakot sākumcenu 3,7 miljonu latu apmērā. "Ominasis Latvia" piederošo izsolāmo mantu veido vairākas daļas, bet tās plānots pārdot kā vienu izsoles priekšmetu. Izsole tiek rīkota piedzinēju "Arhiidea", SIA "BT projekts", SIA "IAT Cityco", Privatizācijas aģentūras un SIA "Savant" interesēs.

Ķemeru sanatorijas privatizācijas process ilga vairāk nekā desmit gadus. Sanatorijas privatizācijas noteikumi pieņemti 1995.gadā, un tie paredzēja, ka desmit gadus no "Ķemeru" ēkas nodošanas ekspluatācijā jāsaglabā objekta darbības profils - kūrorta ārstnieciski profilaktiskā darbība, rehabilitācija, medicīniskie un atpūtas pakalpojumi.

2010.gada septembrī Jūrmalas pilsētas dome noslēdza sadarbības līgumu ar "Ominasis Latvija", bet vēlāk no tā vienpusēji atkāpās, jo uzņēmums nepildīja neskaitāmos solījumus pabeigt sanatorijas rekonstrukciju.

1.martā Jūrmalas pilsētas tiesa "Ominasis Latvia" pasludināja par maksātnespējīgu.

Latvijā

Pēdējo piecu gadu laikā bērnu ar invaliditāti skaits pieaudzis par 1123, liecina Labklājības ministrijas (LM) sabiedriskajai apspriešanai nodotajā rīkojuma projektā apkopotie dati par sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšanu.