Atbalsta ieceri konfiscēt skaidru naudu, ja to uz robežas nedeklarē

Valdības komiteja šodien atbalstīja grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz nedeklarētas skaidras naudas konfiskācijas iespēju gadījumos, kad fiziska persona skaidru naudu vairāk nekā 10 000 eiro (7000 latu) apmērā ieved Eiropas Savienības muitas teritorijā vai izved no tās, šķērsojot Latvijas robežu, un to nedeklarē vai deklarē nepatiesi.

Plānots palielināt arī maksimālo iespējamo naudas soda apmēru par šo administratīvo pārkāpumu. Patlaban par šādu administratīvo pārkāpumu var uzlikt naudas sodu līdz 200 latiem, savukārt grozījumi paredz iespēju piemērot naudas sodu no 50 līdz 500 latiem.

Finanšu ministrijas (FM) ierosinātie grozījumi paredz papildināt likumu ar šādu normu: "Par normatīvajos aktos noteiktās skaidras naudas ievešanu Eiropas Kopienas muitas teritorijā vai izvešanu no tās, šķērsojot Latvijas Republikas valsts robežu, to nedeklarējot vai nepatiesi deklarējot - uzliek naudas sodu fiziskajām personām no piecdesmit līdz piecsimt latiem, konfiscējot nedeklarēto skaidru naudu vai bez konfiskācijas."

Nedeklarētās skaidras naudas konfiskācija tiktu piemērota tikai tādā gadījumā, ja tā tiktu ievesta apzināti slēptā veidā vai ja būtu pamatotas aizdomas, ka naudai ir nelegāla izcelsme, skaidro FM.

Šādu izmaiņu ieviešana mazinās iespēju, ka apritē nonāk nelegāli un noziedzīgi iegūtie līdzekļi, kas veicina narkotiku tirdzniecību, ieroču nelikumīgu tirdzniecību, korupciju, cilvēku tirdzniecību un terorisma finansēšanu, teikts likuma grozījumu anotācijā.

Saskaņā ar Eiropas regulu par skaidras naudas kontroli, kuru ieved kopienas teritorijā vai izved no tās, jebkura fiziska persona, kura iebrauc kopienā vai izbrauc no tās un kurai ir skaidra nauda 10 000 eiro apmērā vai vairāk, deklarē šo summu tās dalībvalsts kompetentajām iestādēm, caur kuru minētā persona iebrauc kopienā vai izbrauc no tās. Pienākums deklarēt nav izpildīts, ja sniegtā informācija ir neprecīza vai nepilnīga. Saskaņā ar šo regulu katra dalībvalsts paredz sankcijas par deklarēšanas pienākuma nepildīšanu.

Latvijā pagājušajā gadā tika noformēti 22 administratīvā pārkāpuma protokoli par skaidras naudas nedeklarēšanu par kopējo summu 1,3 miljoni eiro (913 645 lati). Vienā gadījumā tika konstatēta nedeklarēta skaidra nauda 800 000 eiro (562 243) apmērā, līdz ar to tika piemērots naudas sods 200 latu apmērā, bet nauda atdota atpakaļ personai.

Pret šo grozījumu virzību iebilda tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kurš atgādināja, ka savulaik likuma neatbilstību dēļ Lietuvā tika aizturēts Latvijas riteņbraucējs Juris Silovs, kuram konfiscēja godīgi nopelnītu naudu, jo bija pieļautas kļūdas deklarācijā. "Un tas pats notiks arī šeit," teica ministrs.

Tikmēr premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) aicināja atbalstīt jautājuma tālāku virzību, neskatoties uz iebildumiem.

Lai likuma grozījumi stātos spēkā, tie vēl būs jāatbalsta valdībā un jāpieņem parlamentā.

Latvijā

“Polija un Latvija apzinās, ka Eiropai ir jāstrādā pie konkurētspējas veicināšanas, inovācijām un birokrātijas mazināšanas un nākamo pusgadu šiem jautājumiem pievērsīs pastiprinātu uzmanību. Mēs varam strādāt kopā un pastiprināt jau līdz šim veiksmīgo sadarbību,” par secinājumiem pēc divu dienu vizītes Polijā norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis. Polija nākamos sešus mēnešus būs prezidējošā valsts ES Padomē.

Svarīgākais