Nolūkā apzināt situāciju Latvijā saistībā ar cūku mēra izplatību, kā arī izlemt jautājumu atļaut atsākt mežacūku vakcināciju, rīt, 4.decembrī, Latvijā ieradīsies Eiropas Komisijas (EK) eksperti, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.
EK eksperti plāno ierasties Latvijā, lai inspicētu, kā tiek īstenoti pasākumi cīņā pret klasisko cūku mēri. Līdz ar to tiks izlemts arī jautājums par meža un mājas cūku vakcinācijas uzsākšanu. Eiropas Komisijas ekspertu vizīte tiek plānota no 4.decembra līdz 6.decembrim.
Iepriekš ZM ir sagatavojusi ziņojumu un nosūtījusi informāciju EK par Latvijā ieviestajiem klasiskā cūku mēra uzraudzības pasākumiem.
Kā norāda ZM, kopumā laikā no 17.novembra līdz 24.novembrim Krievijas un Baltkrievijas pierobežā nomedītas 94 mežacūkas. Laboratoriskajos izmeklējumos atklātas 19 seroloģiski pozitīvas mežacūkas un astoņām no tām atklāts vīrusa genoms. Mājas cūku pārbaudēs no 20.novembra līdz 24.novembrim pārbaudes veiktas 551 novietnē, no tām 161 tiek turētas cūkas. Inspekcijās atklāts, ka 124 novietnēs cūkas nav reģistrētas. Kopumā inspekciju laikā klīniski izmeklētas 909 cūkas, bet laboratoriski izmeklētas 363 cūkas.
Paraugi, kuros tika atklāts vīrusa genoms, ir nosūtīti turpmākai izmeklēšanai un vīrusa identifikācijai uz Kopienas references laboratoriju, kas atrodas Hannoveres Veterinārmedicīnas universitātes Virusoloģijas institūta laboratorijā.
Kā jau iepriekš biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga, nolūkā nepieļaut klasiskā cūku mēra izplatību PVD nākamgad plāno atsākt mežacūku vakcināciju, kas tikusi pārtraukta 90.gadu beigās, jo cūku mēris tika uzskatīts par pilnībā apkarotu.
"Meža cūku vakcinācija tika pārtraukta 90.gadu beigās, jo cūku mēris tika uzskatīts par pilnībā apkarotu. Diemžēl patlaban slimība atkal uzliesmojusi, un citādā veidā, kā vien ar vakcināciju, slimības izplatību meža dzīvnieku vidū nevaram novērst," sacīja Lamberga.
Viņa norādīja, ka patlaban PVD sadarbībā ar AS "Latvijas Valsts meži" tiek izstrādāti attiecīgi dokumenti, kas tiks iesniegti EK.
"Vakcinācijas plāns jāsaskaņo ar Briseli teorētiski 90 dienu laikā, tomēr tik ilgi, protams, negaidīsim un nepieciešamos dokumentus sagatavosim iespējami ātri. Tas gan prasīs dažas nedēļas, jo jāapzina teritorija, aptuvenais dzīvnieku skaits un jāizstrādā vakcīnu devas," atzina PVD pārstāve.
Uz jautājumu, cik vakcīnas varētu maksāt, viņa norādīja, ka tās "ir padārgas".
"Vakcīnas tiks izstrādātas Vācijā, un vienas devas cena ir apmēram 90 eirocenti (0,63 lati), kas ir padārgi, tomēr citu iespēju nav, tās ir labākās vakcīnas. Kopējās izmaksas vēl nevaru nosaukt, bet skaidrs, ka vakcīnas ēsmas veidā tiks izvietotas galvenokārt Baltkrievijas un Krievijas pierobežā, kur ir lielākais infekcijas risks," sacīja Lamberga.
Kā ziņots, klasiskais cūku mēris 26.novembrī konstatēts trijās Latgales saimniecībās - divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena - Svariņu pagastā. Visas inficētās cūkas likvidētas, savukārt saimniecībās veikta dezinfekcija.
Tikmēr Krievija paziņojusi par cūkgaļas importa aizliegumu no Latvijas, savukārt Baltkrievija šādu paziņojumu izteica jau 23.novembrī, kad cūku mēris tika konstatēts mežacūkām.
Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri mājas cūkām reģistrēta 1996.gadā, savukārt cūku mēris meža cūkām reģistrēts 1992.gadā.