Nolūkā nepieļaut klasiskā cūku mēra izplatību Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nākamgad plāno atsākt mežacūku vakcināciju, kas tikusi pārtraukta 90.gadu beigās, jo cūku mēris tika uzskatīts par pilnībā apkarotu.
Par to šodien Jaunmoku pilī notiekošajā zinātniskajā forumā "Cūkkopības nozares iespējas un izaicinājumi 2020" cūku audzētājus informēja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.
Uz cūkkopju uzdoto jautājumu, kā PVD plāno veikt cūku mēra izplatītāju - mežacūku - uzraudzību, Lamberga sacīja, ka vienīgais slimības apkarošanas veids ir atsākt meža dzīvnieku vakcināciju.
"Meža cūku vakcinācija tika pārtraukta 90.gadu beigās, jo cūku mēris tika uzskatīts par pilnībā apkarotu. Diemžēl patlaban slimība atkal uzliesmojusi un citādā veidā kā vien ar vakcināciju slimības izplatību meža dzīvnieku vidū nevaram novērst," sacīja Lamberga.
Viņa norādīja, ka patlaban PVD sadarbībā ar AS "Latvijas Valsts meži" tiek izstrādāti attiecīgi dokumenti, kas tiks iesniegti Eiropas Komisijai.
"Vakcinācijas plāns jāsaskaņo ar Briseli teorētiski 90 dienu laikā, tomēr tik ilgi, protams, negaidīsim un nepieciešamos dokumentus sagatavosim iespējami ātri. Tas gan prasīs dažas nedēļas, jo jāapzina teritorija, aptuvenais dzīvnieku skaits un jāizstrādā vakcīnu devas," atzina PVD pārstāve.
Uz jautājumu, cik vakcīnas varētu maksāt, viņa norādīja, ka tās "ir padārgas".
"Vakcīnas tiks izstrādātas Vācijā, un vienas devas cena ir apmēram 90 eirocenti (0,63 lati), kas ir padārgi, tomēr citu iespēju nav, tās ir labākās vakcīnas. Kopējās izmaksas vēl nevaru nosaukt, bet skaidrs, ka vakcīnas ēsmas veidā tiks izvietotas galvenokārt Baltkrievijas un Krievijas pierobežā, kur ir lielākais infekcijas risks," sacīja Lamberga.
Kā ziņots, klasiskais cūku mēris 26.novembrī konstatēts trijās Latgales saimniecībās - divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena - Svariņu pagastā. Iepriekšējās dienās tika likvidētas divas cūkas Svariņu pagastā, savukārt šodien notiek pārējo inficēto dzīvnieku likvidācija Piedrujā.
Tikmēr Krievija paziņojusi par cūkgaļas importa aizliegumu no Latvijas, savukārt Baltkrievija šādu paziņojumu izteica jau 23.novembrī, kad cūku mēris tika konstatēts mežacūkām.
Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri reģistrēta 1996.gadā.