Ventspils "Statoil" darbinieki atlaisti, jo bija cilvēcīgi

© F64 Photo Agency

Ventspils Statoil degvielas uzpildes stacijā (DUS) atlaisti gandrīz visi darbinieki. Uzņēmums apgalvo, ka darba attiecības pārtrauktas likumīgi, pamatojot ar iekšējās kārtības un valsts normatīvo aktu pārkāpumiem.

Taču darbinieki, atceroties pērnās nedēļas notikumus, pauž nožēlu, ka uzņēmumā, kurā daļa strādājusi pat vairāk nekā 15 gadus, ētikas standarti vērsti vien uz maksimālu peļņas gūšanu un iekšējās disciplīnas pārkāpums ir pietiekams iemesls, lai, iepriekš nebrīdinot, piespiestu aiziet.

Ventspilnieki pašlaik pat aicina izvēlēties citas degvielas uzpildes stacijas, tādējādi, paužot atbalstu tiem, kā paši saka – statoiliešiem, kuri vienmēr bija laipni, draudzīgi un zināja vietējo klientu vēlmes pat bez vārdiem. Ventspilī saka – viņi pārdeva ne vien degvielu, sviestmaizes un kafiju, bet arī labas izjūtas. Arī Statoil lielajā Latvijas saimē, Ventspils DUS kolektīvs bija vispieredzējušākais un daudzkārt par labāko atzītais. Tādēļ vietējie iedzīvotāji ir vēl vairāk pārsteigti par uzņēmuma rīcību, atbrīvojoties no darbiniekiem, un mēļo, kas tam par iemeslu. Nu jau bijušie darbinieki nenoliedz, ka profesionālā rutīna, gan arī cilvēcīgums, kas nereti prevalējis pār uzņēmuma iekšējo ētiku, tiem dažkārt licis interpretēt, atkāpjoties no stingrajām Statoil procedūrām. To var klasificēt par darba līguma un valsts normatīvo aktu pārkāpumiem, taču «mēs neesam zagļi – ne salātu, ne mērču, ne degvielas, ne naudas zagļi. Tie disciplinārie pārkāpumi... ja mēs tos sāksim paust, tie visi kā viens liksies smieklīgi, bet mums pazemojošā veidā lika pamest darbu» – atklāj bijuši Ventspils Statoil DUS vadītāja Linda Prūse.

Nu jau bijušie Statoil darbinieki, tagad bezdarbnieki, pagājušās otrdienas notikumus atceras kā kriminālfilmu cienīgu sižetu. Vienā dienā no labākajiem darbiniekiem Latvijā viņi kļuva Statoil centrālās Latvijas vadības skatījumā par likumu pārkāpējiem, kuri pelnījuši atlaišanu.

Darba attiecības nav pārtrauktas vien ar laukuma strādnieku un tiem, kuri otrdien uzņēmuma centrālā biroja darbiekiem nebija sasniedzami.

Statoil Fuel & Retail Latvia komunikāciju vadītājs Artūrs Eglītis skaidro, ka darba attiecības ar Ventspils kolektīvu ir pārtrauktas, ievērojot visus Darba likumā un darbinieku darba līgumos minētos nosacījumus, uzsverot, ka darbinieki nav atlaisti, bet aizgājuši, pusēm savstarpēji vienojoties. Tāpat uzņēmumā atklāj, ka iemesls bijis valsts normatīvo aktu un darba līguma pārkāpumi. Taču sākotnēji aizbildinoties, ka nav tiesīgi sniegt sīkāku informāciju bez bijušo darbinieku rakstiskas piekrišanas, no sīkākiem komentāriem atturējās. Tomēr arī tad, kad darbinieki šādu piekrišanu bija gatavi sniegt, sakot, ka viņiem nav nekas slēpjams, uzņēmuma pārstāvis attiecās nosaukt pārkāpumus, par ko ventspilnieki tiek atlaisti.

L. Prūse, kura Ventspils degvielas uzpildes staciju vadīja 17 gadus, uzskata, ka pārkāpumi nav vērtējami kā tādi, par kuriem jāatlaiž no darba. L. Prūse atceras, ka Ventspils darbinieki kā noziedznieki tika iespiesti katrs savā kaktā, panākot viņu parakstu par darba attiecību izbeigšanu uz abpusējas vienošanās pamata. Informācija par sapulci bijis iegansts, lai darbiniekus sapulcētu vienuviet, neļaujot savstarpēji apspriesties un novērtēt situāciju. «Daudzi mums jautā, kādēļ parakstījāt,» atklāj L.Prūse, neslēpjot, ka no rīdziniekiem bijis uzstādījums – vai nu tiksiet atlaisti ar tādu pamatojumu, kas liegs saņemt bezdarbnieku pabalstu, vai arī savstarpēji vienojoties, parakstot jau sagatavotos dokumentus. Lielākai daļai darbinieku kā pārkāpums norādīts tas, ka viņi vairāku klientu pirkumus iesituši vienā čekā, kā arī tas, ka bageti, kas kā paraugs stāv vitrīnā un nekad netiek pārdota klientiem, pagatavojuši bez cimdiem. «Statoil ir tāda sacensība – panākt, ka viens cilvēks atstāj pēc iespējas vairāk naudas, tādēļ pārdevējam ir pienākums piedāvāt vēl vairāk, ne tikai to, ko klients prasa. Daudziem tā bija problēma,» atklāj bijusī vadītāja, neslēpjot, ka šā iemesla dēļ atļāvušies interpretēt.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais