Nākamgad reģistrētā bezdarba līmenis nokritīsies zem desmit procentiem, prognozē Labklājības ministrija (LM), tomēr jārēķinās, ka tas nenotiks strauji. Lai arī iekšzemes kopprodukts pieaug, tas notiek uz darba produktivitātes kāpuma rēķina, ne tāpēc, ka rodas daudz jaunu darba vietu, uzsver LM Darba departamenta vadītājs Imants Lipskis.
Savukārt Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans bezdarba prognozēm piekrita ar vienu izņēmumu: ja netiks ieviesta veselības ministres virzītā reforma veselības aprūpes pakalpojumu sasaistei ar nodokļu nomaksu.
Pašlaik valstī oficiāli reģistrēti 107 700 bezdarbnieku. Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) dati liecina, ka lielākais bezdarbnieku īpatsvars pēc izglītības līmeņa ir cilvēki ar profesionālo izglītību – 36,6%. NVA direktore Inese Kalvāne norāda: šāgada astoņos mēnešos darbā iekārtojušies 53 000 bezdarbnieku, no tiem 56% darbu atraduši bez būtiska NVA atbalsta. «Galvenokārt tie ir iedzīvotāji no reģioniem ar zemāku bezdarba līmeni – tur ir pietiekami daudz brīvo darba vietu,» secina I. Kalvāne. Lielākā bezdarbnieku grupa pēc vecuma ir cilvēki no 50 līdz 59 gadiem – 31,6%.
Situāciju nākamgad darba tirgū LM vērtē piesardzīgi. «Lai arī ekonomika atkopjas, jaunu darba vietu radīšanas temps ir zems,» saka I. Lipskis, «novērojama izaugsme, kas balstās nevis uz darba vietu un nodarbinātības, bet produktivitātes pieaugumu. Jārēķinās, ka pie šādas darba tirgus attīstības ierobežotas iespējas atrast darbu ir cilvēkiem ar zemām pamatprasmēm un zemu izglītības līmeni.» Nākamgad straujš bezdarba līmeņa kritums nav sagaidāms, taču tas nokritīsies zem desmit procentiem. Saskaņā ar LM prognozēm nākamā gada vidējais bezdarba līmenis būs 9,6 procenti, ko var uzskatīt par pietiekami augstu rādītāju. Ekonomikas profesors M. Hazans kopumā piekrīt LM prognozēm ar vienu nosacījumu: ja netiek ieviesta veselības reforma. «Ja to ievieš, mēs varam sagaidīt strauju reģistrētā bezdarba kāpumu – cilvēkiem būs liela motivācija reģistrēties,» uzsver M. Hazans. Kā zināms, reforma paredz, ka veselības aprūpe neatkarīgi no nodokļu nomaksas būs pieejama reģistrētiem bezdarbniekiem. Diemžēl arī dati par nodarbināto skaitu liecina, ka nodarbināto skaits joprojām ir par 15 procentiem zemāks nekā pirms krīzes, par 11 procentiem mazāks nekā 2007. gadā un pat par trim procentiem mazāks nekā 2005. gadā.