Valsts kontrole, veicot revīziju par Finanšu ministrijas sagatavoto valsts 2011.gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem, secinājusi, ka nav nodrošināts caurskatāms budžeta izstrādes un apstiprināšanas process.
Šāds secinājums Valsts kontrolei radies, jo liela daļa Ministru kabineta sēdēs izskatīto budžeta izstrādes dokumentu tiek ievietoti īsi pirms sēdes vai sēdes laikā, netiek ievietoti vispār, kā arī dokumentiem ir ierobežotas pieejamības statuss. Līdz ar to ir pieļauts, ka par budžeta sagatavošanu atbildīgā Finanšu ministrija pretēji bāzes izdevumu palielināšanas nosacījumiem un bez pamatojuma sava resora bāzes izdevumos ir palielinājusi izdevumus atlīdzībai 492 987 latu apmērā. Šie līdzekļi ir pārdalīti no budžeta programmas "Valsts parāda vadība", aģentūru LETA informēja valsts kontroles pārstāve Egita Diure.
Valsts kontrole jau pagājušajā gadā aicināja Finanšu ministriju pilnveidot normatīvos aktus, lai nodrošinātu skaidru valsts budžeta plānošanas un izpildes procesa sasaisti ar valsts politikas īstenošanu. Šo ieteikumus ministrija ir apņēmusies īstenot līdz šā gada beigām.
Revīzijas ziņojumā vērsta uzmanība arī uz neekonomisku rīcību ar valsts budžeta līdzekļiem, piemēram, ir finansētas tādas aktivitātes un pasākumi, kuru sākotnējais finansēšanas plāns paredzēja maksājumu veikšanu nākamajos periodos 9,39 miljonu latu apmērā. Šādi valsts budžetam ir radītas papildu izmaksas vismaz 26 944 latu apmērā, secinājusi Valsts kontrole.
Neekonomiska rīcība ar valsts budžeta līdzekļiem atklāta arī avansu maksājumu veikšanā tādiem projektu īstenotājiem, kas nespēj izlietot saņemtos avansus noteiktajos termiņos. Noskaidrojies, ka no 2010.gada pēdējā ceturksnī avansos pārskaitītajiem līdzekļiem 18 mēnešu laikā pēc to pārskaitīšanas nebija veiktas izmaksas 36,53 miljoniem latu jeb 26% apmērā un no 2011.gadā avansos pārskaitītajiem 94,24 miljoniem latu līdz 2012.gada 4.jūlijam nebija veiktas izmaksas 35,11 miljonu latu jeb 49% apmērā.
Par neekonomisku rīcību ar valsts budžeta līdzekļiem atzīti arī līgumos neparedzētu avansa maksājumu veikšana 1,13 miljonu latu apmērā, kā arī ir notikuši prettiesiski nodokļu avansa maksājumi 591 390 latu apmērā.
Valsts kontrole arī vērtējusi jautājumus, kas saistīti ar valsts pārvaldē nodarbināto darba samaksu, un secinājusi, ka pretēji likumā noteiktajam valsts un pašvaldību institūcijās darbinieku atlīdzības noteikšanā netiek ievēroti līdzvērtīgi nosacījumi - nodarbinātajiem ar līdzīgām funkcijām tiek maksāta atšķirīga alga. Lai atlīdzības sistēma būtu efektīva, tai ir jānodrošina darbinieku motivācija sasniegt iestādes mērķus un jābūt cieši saistītai ar iestādes uzdevumu plānošanu un darbinieku darba izpildes novērtēšanu, uzsver Valsts kontrole.
Tomēr Valsts kontrole atzīst, ka Finanšu ministrijas sagatavotais pārskats saskan ar finanšu pārskatiem, no kuriem tas ir atvasināts.