Neskatoties uz Satversmes tiesas noteikto, Kultūras ministrija (KM) Ministru kabineta noteikumu izstrādē nepiedāvā skaidri definētus kritērijus nesēju iekļaušanai vai neiekļaušanai sarakstā, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūrā/Latvijas Autoru apvienībā (AKKA/LAA).
Organizācija uzskata, ka par spīti KM veiktā pētījuma rezultātiem visi šobrīd autoru darbu kopēšanai lietotie nesēji sarakstā nav iekļauti, un nav uzlaboti noteikumi nesēja administrēšanai, novēršot iespēju negodprātīgiem preču ievedējiem un ražotājiem izvairīties no noteikumu ievērošanas.
AKKA/LAA nevar piekrist KM izteiktajam paziņojumam, ka, veidojot nesēju sarakstu Ministru kabineta noteikumos, ņemtas vērā darba grupā pārstāvēto sabiedrības grupu intereses. Proti, saskaņā ar KM pētījuma rezultātiem tiesību īpašniekiem no privātas kopēšanas tiek radīti 3,3 miljoni latu zaudējumu, savukārt ministrijas piedāvātie grozījumi nodrošinātu viņiem tikai 10% no nesēju atlīdzības.
"Šajā pašā pētījumā kā otrais izmantotākais rīks darbu kopēšanai ir mobilais telefons, bet visizmantotākais - datora cietais disks, kuru var iegādāties arī atsevišķi. Neskatoties uz to, ne viens, ne otrs minētais nesējs nav iekļauts nesēju sarakstā. Par šiem apsvērumiem KM informēta vairākkārt. Līdz ar to paužam bažas, vai Autortiesību likuma nosacījumi izpildīti, ka var ierobežot autora tiesības vienīgi, nodrošinot viņam samērīgu atlīdzību, ja KM plāno atlīdzināt tikai 10% no konstatētā zaudējuma," norādīja organizācijas pārstāvji.
No AKKA/LAA teiktā izriet, ja MK noteikumus pieņem pašreizējā izstrādātajā redakcijā, tas būs viens no šaurākajiem nesēju uzskaitījumiem Eiropas valstu vidū.
Jau ziņots, ka KM ir apkopojusi nesēja atlīdzības darba grupas dalībnieku priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka iekārtas un informācijas nesējus, par kuriem maksājama nesēja atlīdzība.
Sagatavotajā grozījumu projektā ir piedāvāts atteikties no nesēja atlīdzības attiecināšanas uz vairākām iekārtām, kas var tikt izmantotas autordarbu pārrakstīšanai, taču praksē šim mērķim tiek izmantotas ļoti reti vai vispār netiek izmantotas. Tās ir - DVD atskaņotāji ar ieraksta funkciju, datoriem pievienojami CD un DVD disku rakstītāji, MP3 atskaņotāji ar integrētu cieto disku un citas iekārtas. Tāpat paredzēts atteikties no nesēja atlīdzības attiecināšanas uz minidiskiem, kā arī mūsdienās reti izmantotiem nesējiem - audiokasetēm un videokasetēm, skaidroja ministrijā.
Plānots, ka nesēja atlīdzība arī turpmāk būs jāmaksā par visa veida CD un DVD diskiem, kā arī paredzēts to attiecināt uz USB zibatmiņām. Nesēja atlīdzību nav plānots attiecināt uz dažāda veida atmiņas kartēm.
Vienīgā iekārta, uz kuru atbilstoši sagatavotajam Ministru kabineta noteikumu grozījumu projektam plānots attiecināt nesēja atlīdzību, ir personālais dators. Ne mobilie telefoni, ne arī citas iekārtas, kas varētu tik izmantotas autordarbu pārrakstīšanai, praksē netiek lietotas likumīgi iegūtu autordarbu kopēšanai tādā apjomā vai citādi, lai būtu pamatoti noteikt, ka par šīm iekārtām jāmaksā nesēja atlīdzība.
Pašreiz nesēja atlīdzības noteikumi paredz nesēja atlīdzību kā fiksētu samaksu par vienu vienību, piemēram, 20 santīmi par tukšu DVD disku. Šāds tiesiskais regulējums nenodrošina nesēja atlīdzības pielāgošanos nesēju un iekārtu cenu izmaiņām. Tādējādi rodas risks, ka nesēja atlīdzības īpatsvars attiecīgo nesēju un iekārtu cenās kļūst nesamērīgi liels, kas negatīvi ietekmē nesēju un iekārtu tirgu Latvijā.
KM izstrādātais grozījumu projekts tiks nosūtīts citām ministrijām saskaņošanai un tad tiks virzīts uz MK.
Saskaņā ar Satversmes tiesas šā gada 2.maija spriedumu nesēja atlīdzības lietā MK noteikumu grozījumi jāveic līdz šā gada 31.oktobrim.