Trīs Kalkūnos mirušo nāves apstākļus izvērtē policija

Policija uzsākusi kriminālprocesu par trīs cilvēku nāvi sociālās aprūpes centrā Kalkūni.

Kriminālprocess uzsākts pēc Veselības inspekcijas sniegtās informācijas par pārkāpumiem divu sociālās aprūpes centra iemītnieku medicīniskajā aprūpē, no kuriem viens jau ir miris. Taču policijai nodotas lietas par trim aprūpes centrā mirušajiem.

Veselības inspekcijas (VI) Komunikācijas nodaļas vadītāja Dace Vīksna Neatkarīgajai stāsta: jau pēc gadījuma un pārbaudes saistībā ar Vika lietu (jaunieša, kurš no aprūpes centra uz Rīgu tika pārvests ļoti smagā stāvoklī un mediķiem nācās cīnīties par viņa dzīvību) inspekcija pēc Labklājības ministrijas lūguma veica izvērtējumu par vairākiem citiem sociālās aprūpes centra klientiem sniegtās veselības aprūpes kvalitāti. VI vērtēja gan Daugavpils slimnīcas mediķu darba kvalitāti, gan Kalkūnos sniegtās medicīniskās palīdzības kvalitāti.

Veicot deviņu pacientu, tostarp trīs mirušo (šie cilvēki miruši pagājušā gada vasarā), medicīniskās dokumentācijas analīzi, secināts, ka pārkāpumi pieļauti divu pacientu veselības aprūpē, viens no viņiem miris. Eksperti secināja: aprūpes centra ārste nebija vispusīgi veikusi pacientu izmeklēšanu, laikus netika lemts par izmeklējumu nozīmēšanu un, iespējams, pacientus nebija laikus nosūtījusi uz slimnīcu. No VI puses ārstei piemērots administratīvais naudas sods 150 latu.

«Tomēr inspekcija policijai nosūtīja materiālus ne tikai par vienu mirušo, kura aprūpē konstatējām pārkāpumus, bet par visiem trim mirušajiem pacientiem, lūdzot izvērtēt, vai nav saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes viņu aprūpē,» norāda D. Vīksna.

Savukārt par notikušo aprūpes centrā Rūja VI arī ir uzsākusi pārbaudi, kuras rezultāti būs zināmi pēc apmēram mēneša, jo nepieciešams sagaidīt pataloganatoma ekspertīzes slēdzienu.

Arī Vika gadījumā divi ārsti tika sodīti ar naudas sodiem. No VI secinājuma izriet, ka, visticamāk, šādi pārkāpumi nav ārkārtas izņēmuma gadījumi aprūpes centros, proti, VI secina: jāveic reorganizācijas pasākumi, lai tiktu nodrošināta profesionāla un uz klientiem vērsta aprūpe. Šādās ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās, kurās tiek izmitināti klienti ar smagām saslimšanām, ir nepieciešams nodrošināt pastāvīgu sertificētu ārstniecības personu novērošanu, tajā skaitā dinamisku ārsta uzraudzību, speciālistu konsultācijas un ārstēšanu.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais