Biedrība "Mozaīka" ir vīlusies tiesībsarga Jura Jansona nostājā par iespējām viendzimuma pāriem Latvijā reģistrēt savas attiecības un uzskata, ka Jansons izvēlējies nerisināt neērtus jautājumus.
"Tiesībsargs ir pateicis, ka neērti jautājumi viņu neinteresē. Viņš izvēlas, kādas tiesības viņš sargā un kādas ne," tiesībsarga noraidošo attieksmi pret "Mozaīkas" izstrādāto partnerattiecību likumprojektu komentēja biedrības valdes locekle Kristīne Garina.
Jansons pirmdien paziņojis, ka biedrības "Mozaīka", kas apvieno seksuālās minoritātes, piedāvātā reģistrēto partnerattiecību likuma un to pavadošo likumprojektu tālāka virzība, nav atbalstāma. Tā vietā viņš ierosina izdarīt grozījumus vairākos tiesību aktos, kas pietuvinātu ārpuslaulības savienībā dzīvojošas personas laulātu pāru tiesiskajai aizsardzībai.
Tomēr Garina uzsvēra, ka "Mozaīkas" mērķis ir pavisam cits.
"Tas palīdz gan homoseksuāliem, gan heteroseksuāliem pāriem, kas nav reģistrējušies un negrib to darīt, tās ir brīnišķīgas iniciatīvas un ļoti noderīgas, bet jautājuma būtību – nodrošināt iespēju reģistrēt savas attiecības ‒ tas nerisina," norādīja Garina.
Šādā tiesībsarga nostājā biedrība ir vīlusies.
"Tiesībsargs diemžēl visu šo atbildību ir atdevis citiem un pateicis, ka viņš ar to negrib nodarboties, jo tas nav populārs jautājums. Bet tiesībsargam bija jāiesaistās un jāpiedāvā risinājumi, jo viņam savā būtībā tiesības ir jāsargā," uzskata biedrības valdes locekle.
"Mozaīka" turpināšot sarunas ar politiskajām partijām un, iespējams, veidos arī kādu kampaņu sabiedrības informēšanai. Vasarā Rīgā atkal esot gaidāms praids. "Mūsu izstrādātā likumu pakete nekur tālāk nav aizgājusi, ir jāsāk no jauna," piebilda Garina.
Jau ziņots, ka paziņojumā presei tiesībsargs norāda, ka katrai valstij ir tiesības noteikt, kādu personu dzimumu savienību sauks par laulību. Satversmē nepārprotami skaidri ir noteikts laulības jēdziena saturs – tā ir savienība starp vīrieti un sievieti.
Partnerattiecību jautājuma sakārtošanai tiesībsargs aicina Saeimu veikt grozījumus vairākās tiesību normās, kas attiecas uz pacientu tiesību aizsardzību, interešu konfliktu novēršanu, procesuālajām tiesību normām, personas sociālajām tiesībām un tiesībām uz informāciju.
Patlaban septiņās Eiropas valstīs – Beļģijas Karalistē, Islandes Republikā, Nīderlandes Karalistē, Norvēģijas Karalistē, Portugāles Republikā, Spānijas Karalistē un Zviedrijas Karalistē – ir atļautas viendzimuma pāru laulības, savukārt piecpadsmit Eiropas valstīs viendzimuma pāri savas attiecības var reģistrēt.