"Latvijas Krājbankas" klientiem otrdien sāksies garantēto atlīdzību izmaksa, ko nodrošinās banka "Citadele", norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) biroja vadītāja Anna Dravniece.
Viņa informēja, ka naudu būs iespējams saņemt gan klātienē bankas "Citadele" filiālēs visā Latvijā, gan ar bankas "Citadele" internetbankas starpniecību.
"Tā kā bankas klientiem būs iespēja izvēlēties arī savu garantēto atlīdzību izņemt skaidrā naudā, tad komisija sadarbībā ar Valsts policiju aicina iedzīvotājus neaizmirst par pamata drošības pasākumiem," uzsvēra Dravniece un piebilda, ka garantēto līdzekļu izmaksas periodā varētu aktivizēties kabatzagļi un laupītāji, tādēļ Valsts policija un FKTK aicina ievērot drošības pamatnosacījumus skaidras naudas izņemšanas laikā un pēc tās.
Viņa norādīja, ka "Latvijas Krājbankas" klientiem, kas garantētā noguldījuma atlīdzību vēlēsies saņemt skaidrā naudā, ir rūpīgi jāseko naudas drošībai pēc tās saņemšanas – jāievieto tā makā, somā vai citā drošā vietā un jāuzrauga, kā arī maku nevajadzētu glabāt viegli pamanāmā vietā (iepirkumu maisiņā, somas ārējās kabatās, mugursomā, bikšu aizmugurējās kabatās u.c.). Ja nauda atrodas somā, tad somu vajadzētu turēt tā, lai tā būtu redzama, ja ir iespēja, jāizvairās no pārvietošanās tumšajā diennakts laikā pa nomaļām vietām, nevajadzētu informēt svešus vai mazpazīstamus cilvēkus par izņemto skaidro naudu vai plāniem, dodoties pēc tās, pēc iespējas īsāku laika periodu nauda būtu glabājama nedrošās vietās, atverot jaunu kontu citā bankā, uz kuru pārskatīta garantētā atlīdzība, un saņemot bankas karti, šīs kartes nozaudēšanas vai zādzības gadījumā, nekavējoties par to jāinformē attiecīgā banka, lai bloķētu karti un laikus novērstu iespēju citām personām pretlikumīgi piekļūt naudai, naudas izņemšanas laikā no bankomāta jālūdz citus bankas klientus ievērot distanci, lai nebūtu redzami klienta dati un PIN kods, tāpat nevajadzētu uzticēties svešiem cilvēkiem, kas piedāvā palīdzēt naudas izņemšanā no bankomāta, nenodot viņiem savu karti un kodu.
Lai izvairītos no iespējamiem incidentiem komisija un Valsts policija iesaka izvairīties no lielu skaidras naudas summu izņemšanas un pārvietošanas. "Ja tomēr klients kļuvis par likumpārkāpēju upuri, tad nekavējoties par to jāinformē policija, zvanot pa tālruņiem 110 (bezmaksas, darbojas zvanot gan pa mobilo tālruni, gan fiksēto) vai 112," uzsvēra Dravniece.
Garantēto noguldījumu summu klienti ir tiesīgi izņemt līdz pat 2071.gadam. FKTK rīcībā esošā informācija liecina, ka 99,8% no "Latvijas Krājbankas" klientu noguldījumiem iekļaujas garantētās atlīdzības 100 tūkstošu eiro jeb 70,3 tūkstošu latu apmērā, tādējādi klienti saņems savu noguldījumu pilnā apmērā.
FKTK padome 21.novembrī nolēma apturēt "Latvijas Krājbankas" visu finanšu pakalpojumu sniegšanu. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz konstatēto līdzekļu iztrūkumu bankā, par ko tika informēta Ģenerālprokuratūra. Valsts policija sākusi kriminālprocesu saistībā ar "Latvijas Krājbanku".
Lietuvas valdība nacionalizējusi 100% "Latvijas Krājbankas" lielākās īpašnieces ‒ bankas "Snoras" ‒ akciju, kuru kontrolpakete piederēja Krievijas uzņēmējam Vladimiram Antonovam. Lietuvas centrālā banka saņēmusi informāciju no ārvalstīm, ka "Snoras" aktīvos trūkst vērtspapīru vairāk nekā miljarda litu (204 miljonu latu) vērtībā. Savukārt 24.novembrī Lietuvas centrālās bankas valde atzina banku "Snoras" par maksātnespējīgu un nolēma vērsties tiesā ar prasību atzīt to par bankrotējušu.
"Snoras" pieder nedaudz vairāk kā 60% "Latvijas Krājbankas" akciju. Pēc aktīvu apmēra "Latvijas Krājbanka" septembra beigās bija devītā lielākā no 31 Latvijas bankas.