Pasaulē turpinās savvaļas poliovīrusa cirkulācija, un Latvijā pastāv poliomielīta ievešanas risks, liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) paziņojums.
LIC informē, ka arī Latvijā pastāv poliomielīta ievešanas risks no tām pasaules teritorijām, kur turpinās savvaļas poliovīrusa cirkulācija, tāpēc izplatīts aicinājums ģimenes ārstiem un slimnīcu mediķiem pievērst tam īpašu uzmanību.
"2002. gada 22.jūnijā Latvija tika sertificēta kā no poliomielīta brīva valsts, tādējādi pierādot augstu imunizācijas aptveri un efektīvu epidemioloģisko uzraudzību. Tomēr pašreizējā situācija pasaulē, kad daudzviet pieaug ar savvaļas poliomielīta vīrusu izraisītā saslimšana, arī Latvijā palielinās risks iekļūt šai infekcijai," norādījusi LIC direktore Baiba Rozentāle.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem pasaulē 2011.gadā līdz augusta sākumam reģistrēti 309 ar savvaļas poliomielīta vīrusu izraisītie saslimšanas gadījumi 14 valstīs.
Pašlaik par endēmiskajām valstīm tiek uzskatīta Pakistāna, Afganistāna, Nigērija, Indija, bet ievestie gadījumi reģistrēti 10 Āfrikas valstīs (Kongo Demokrātiskā Republika, Čada, Kotdivuāra, Burkina Faso, Mali, Gvineja, Angola, Kongo, Nigēra, Gabona).
Pērn savvaļas poliovīrusu ievešana izraisīja lielu poliomielīta uzliesmojumu Tadžikistānā ar tam sekojošu šīs infekcijas ievešanu Kazahstanā, Turkmenistānā un Krievijā.
LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs informēja, ka PVO Eiropas reģionā līdz 2011.gada 5.augustam kopā reģistrēts 841 akūtās šļauganās paralīzes (AŠP) gadījums (1,1 uz 100 000 bērnu līdz 15 gadu vecumam) – no tiem Krievijā – 209 gadījumi, Ukrainā – 72, Polijā – 23, Baltkrievijā – 22, Lietuvā – septiņi, Norvēģijā – trīs).
Perevoščikovs teica, ka iepriekšējos gados Latvijā bija sasniegts labs AŠP epidemioloģiskās uzraudzības rādītājs: 2009.gadā – pieci gadījumi, 2010.gadā – septiņi gadījumi, bet šogad līdz šim nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums.
Ievērojot, kāda pašlaik ir situācija pasaulē, arī Latvijā pastāv poliomielīta ievešanas risks, un tas liek aktivizēt epidemioloģisko uzraudzību šajā virzienā, paskaidroja eksperts.
Līdz šim Latvijā konstatētie AŠP gadījumi, kā to pierādījusi laboratoriskā izmeklēšana, nebija saistīti ar poliomielīta vīrusu. Taču ir ļoti būtiski laikus atklāt un laboratoriski pierādīt ievestus poliomielīta gadījumus, veikt operatīvus pretepidēmijas pasākumus un novērst infekcijas izplatīšanās draudus.
LIC speciālisti ir izplatījuši aicinājumu ģimenes ārstiem un slimnīcu mediķiem pievērst īpašu uzmanību AŠP gadījumiem un pacientu izmeklēšanai.
Tā kā AŠP sindroms raksturīgs ne tikai poliomielītam, bet arī vairākām citām slimībām, tostarp neirotropu vīrusu infekcijām, akūtai polineiropātijai (piemēram, Gijēna–Barē sindroms) u.c., epidemiologi lūdz ārstus apzināties poliomielīta iespējamību katram pacientam līdz 15 gadu vecumam, tādēļ, pamanot un konstatējot kādu no šļauganās paralīzes pazīmēm, ziņot par to LIC un pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 14 dienu laikā no AŠP sindroma sākuma, paņemt no pacienta nepieciešamos paraugus un nosūtīt tos uz LIC references laboratoriju virusoloģiskai izmeklēšanai.