Valdība lems par vienas pieturas aģentūras principa ieviešanu valsts pārvaldē

Valdība otrdien, 9.augustā, skatīs koncepciju par vienas pieturas aģentūras principa ieviešanu valsts un pašvaldību pakalpojumu pieejamībā, liecina Ministru kabineta sēdes darba kārtība.

Koncepcijā piedāvāti kopumā divi risinājuma varianti - saglabāt esošo situāciju vai mērķtiecīgi ieviest vienas pieturas aģentūras (VPA) principu.

Atbilstoši pirmajam variantam katra valsts pārvaldes nozare vai pat institūcija veido savu personu apkalpošanas sistēmu, savā darbībā arvien attālinoties viena no otras, kas apgrūtina vēlāku pakalpojumu integrāciju, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrija (VARAM), kas koncepcijas projektu izstrādājusi.

VARAM skaidro, ka, nemainot līdzšinējo situāciju, atšķirīgi darbosies līdz pat 119 pašvaldības, turklāt paralēli var tikt veidoti un attīstīti dažādi valsts pakalpojumu personu apkalpošanas punkti. Iedzīvotājiem līdz ar to joprojām pakalpojumi tiks sniegti fragmentāri dažādās vietās. Personas arī turpinās segt salīdzinoši augstas administratīvās izmaksas, kas saistītas ar konkrēto pakalpojumu veikšanai nepieciešamo izziņu, atļauju, licenču, sertifikātu un citu juridisku un finansiālu dokumentu iegūšanu. Netiktu arī sekmēta labas pārvaldības principa iedzīvināšana institūciju administratīvajā praksē, kā arī valsts pārvaldes modernizēšana un vienkāršošana.

Ministrija uzskata, ka šo problēmu risinātu VPA principa mērķtiecīga un konsekventa ieviešana valsts pārvaldē.

Ņemot vērā, ka pašvaldības ir lielākie pakalpojumu turētāji un sniedzēji, kā arī atrodas vistuvāk iedzīvotājiem, veicot valsts un pašvaldību pakalpojumu izvērtējumu, atbilstoši pakalpojuma raksturam, pieprasījumam, sarežģītībai, klientu grupām un citiem kritērijiem, pēc VARAM ieskata, būtu nosakāms, kuri pakalpojumi sniedzami pēc VPA principa uz pašvaldību bāzes un primāri pēc VPA principa organizētos pakalpojumu piegādes punktos visā valsts teritorijā.

Koncepcijā ierosināts, ka neklātienē iedzīvotājiem būtu iespējams saņemt informatīvos pakalpojumus. Šim mērķim tiktu nodrošināts vienots zvanu centrs, izmantojot portālu www.latvija.lv un pašvaldību mājas lapas.

Tāpat neklātienē varētu saņemt tādus pakalpojumus kā korespondenci un elektroniskos pakalpojumus, kur ir pieejams internets, izmantojot portālu www.latvija.lv, kā arī pašvaldību mājaslapas. Neklātienē korespondence

Klātienē savukārt pakalpojumi būtu pieejami valstī lielākajās apdzīvotajās vietās - pilsētās, novadu administratīvos centros, kā arī to teritoriālajās vienībās - novada pilsētu un pagastu teritorijās. Līdz ar to valstī pakalpojumu piegāde caur pašvaldību pēc VPA principa organizēti pakalpojumu piegādes punkti būtu aptuveni 558 vietās.

Tāpat arī papildus pēc VPA principa organizētu pakalpojumu piegādes punktu tīkla izveidei uz pašvaldību bāzes, veicot valsts un pašvaldību pakalpojumu izvērtējumu, atbilstoši pakalpojuma raksturam, pieprasījumam, sarežģītībai, klientu grupām, ir izvērtējama iespēja konsolidēt savstarpēji saistītu nozaru pakalpojumus, veidojot vienotu tīklu atbilstoši klientu segmentiem, piemēram, pakalpojumi uzņēmējiem, lauksaimniekiem, rosināts koncepcijā.

Plānots, ka pēc VPA principa organizēto pakalpojumu piegādes punktos būtu vienota pakalpojuma pieprasīšanas un saņemšanas procedūra. Atkarībā no personu skaita un pakalpojumu pieprasījuma, tiktu pielāgots pieejamo pakalpojumu grozs katrā punktā, konkrēta punkta darba laiks, kā arī nodrošinājums. Šajos punktos iedzīvotāji varētu saņemt kvalitatīvas konsultantu konsultācijas. Integrējot pakalpojumu piegādi vienuviet, pakalpojumu saņemšana personām būtu ātrāka, jo nevajadzētu apmeklēt neskaitāmas institūcijas, turklāt personu apkalpotu viens darbinieks. Daļa pakalpojumu personai tiktu sniegti nekavējoties, jo paredzēts atteikties no tāda institūciju pakalpojuma kā izziņu izsniegšana.

Saskaņā ar koncepciju pēc VPA principa organizēto pakalpojumu piegādes punktu izveide un ieviešana pilnā apmērā valsts teritorijā varētu ilgt līdz 2013.gadam. Nepieciešamības gadījumā plānotie uzdevumu izpildes termiņi var tikt pagarināti.

Minēto punktu ieviešanas izmaksas plānots finansēt no Eiropas Savienības (ES) fondu aktivitāšu īstenošanai pieejamajiem finanšu līdzekļiem. Kopējais maksimāli pieejamais ES fondu finansējums, kuru ietvaros plānots īstenot pakalpojumu piegādes punktu ieviešanai nepieciešamās darbības, ir 7,8 miljoni latu.

Latvijā

Šodien "Latvenergo" ēkā Pulkveža Brieža ielā tika pasniegtas AS "Latvenergo" un Latvijas Zinātņu akadēmijas Gada balvas enerģētikā. Ar gada balvām enerģētikā tiek apbalvoti jaunie zinātnieki, kuri piedāvā inovatīvus risinājumus, tāpat apbalvoti pētījumi ar būtisku devumu enerģētikas attīstībā, kā arī tiek godināts mūža ieguldījums, piešķirot Alfrēda Vītola balvu.

Svarīgākais